Μπάμπης Παπάζογλου

Ιδανική πρεμιέρα και κάτι από τα… προσεχώς

Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου 2024 - 00:47

Ο Μπάμπης Παπάζογλου γράφει για το νέο ξεκίνημα της Εθνικής ομάδας και την νίκη επί της Φινλανδίας

Το ξεκίνημα της Εθνικής στο Nations League και το ντεμπούτο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον πάγκο της ήταν ιδανικό: Τρίποντο στην επιστροφή της ομάδας στο Καραϊσκάκη, καλό σκορ για το ενδεχόμενο ισοβαθμίας και αυτοπεποίθηση για το ματς που ακολουθεί στην Ιρλανδία.
Δεν ήταν πάντως όλα εύκολα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο κι ας προηγήθηκε σ’ αυτό το διάστημα η Εθνική 2-0. Το σχήμα που επέλεξε ο νέος ομοσπονδιακός προπονητής δυσκολευόταν στην κατοχή, αλλά και στην οργανωμένη πίεση στον αντίπαλο, η Φινλανδία ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη, αλλά το λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ και η εξαιρετική ενέργεια του Ιωαννίδη έφεραν το πρώτο γκολ, που χρειαζόταν η ομάδα για να πατήσει καλύτερα στο γήπεδο και να βγάλει μία ακόμη φάση, που ήταν άψογη για το 2-0.

Οι παρεμβάσεις από τον Γιοβάνοβιτς άρχισαν από το ημίχρονο, με τον Κωνσταντέλια να μπαίνει στο γήπεδο. Μπορεί στο δεύτερο 45λεπτο να μπήκε μόνον ένα γκολ, αλλά χάθηκαν περισσότερες ευκαιρίες, η Εθνική απέδωσε καλύτερα και ήταν μία εικόνα από τα… προσεχώς. Γιατί αυτή η ομάδα μπορεί να παίξει καλύτερα, έχει τους παίκτες να το κάνουν αυτό. Και με ταλέντο, αλλά και με ταχύτητα στο χώρο. Ο Γιοβάνοβιτς έδωσε αμέσως χρόνο συμμετοχής στον Ζαφείρη που μπορεί να υποστηρίξει το επιθετικό παιχνίδι και σταδιακά μπορεί να κάνει αλλαγές προς αυτήν την κατεύθυνση. Στο ξεκίνημα δείχνει να πηγαίνει πιο συντηρητικά, με στόχο τον καλύτερο δυνατό έλεγχο του παιχνιδιού για να πάρει το αποτέλεσμα που είναι το πιο σημαντικό. Μία νέα νίκη στην Ιρλανδία θα κάνει σίγουρα πιο εύκολα τα πράγματα στη συνέχεια, ωστόσο και η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, με την υποσημείωση ότι χρειάζεται κάποιος χρόνος για να μάθουν οι παίκτες το στυλ παιχνιδιού του νέου προπονητή, αλλά και η εμφάνιση του δεύτερου μέρους, έδειξαν στον Γιοβάνοβιτς πολλά για τη συνέχεια…