Α' Τουρκίας: Με τα γκολ στο ντέρμπι της Πόλης

Δευτέρα, 28 Οκτωβρίου 2024 - 00:00

Μεγάλο ματς στην Κωνσταντινούπολη ανάμεσα στην Γαλατάσαραϊ και την Μπεσίκτας με τα γκολ να στέλνουν ταμείο!

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ – ΕΓΙΟΥΠΣΠΟΡ ίδια πόλη

Κωδικός ΟΠΑΠ: 675, Ώρα έναρξης: 16:00

Η Μπασακσεχίρ δεν τα κατάφερε στην Τραπεζούντα. Έχασε με γκολ στα χασομέρια του ματς σε ένα 90λεπτο, όπου είχε αυξομειώσεις στην απόδοσή της. Βάσει εξέλιξης του ματς γίνεται εύκολα αντιληπτό πως μπορεί να τα βάζει με την τύχη της. Μόλις μία νίκη στα πέντε τελευταία εντός και εκτός συνόρων, την Πέμπτη έπαιζε στην Ευρώπη κόντρα στην Τσέλιε επί σλοβενικού εδάφους και έχασε με το βαρύ 5-1! Δεν υπολογίζεται για ακόμη μία φορά ο αμυντικός Λέο Ντουάρτε, μιας και δεν έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του. Προπονήθηκε κανονικά με μπάλα ο δεξιός μπακ/χαφ Σαχινέρ, όμως μοιάζει δύσκολο να εμπλακεί στο ματς.

Σούπερ Προσφορά για όλους Χωρίς Κατάθεση! Μόνο για Σήμερα!

Εντός έδρας η Εγιούπσπορ είναι ουσιαστική και αποδείχθηκε και στο ντέρμπι των νεοφώτιστων με την Γκιόζτεπε. Χωρίς να είναι καλύτερη πήρε το τρίποντο με γκολ πριν το 20λεπτο. Είχε τύχη, αλλά και καλή αμυντική λειτουργία στα καλά διαστήματα των φιλοξενούμενων. Κοιτάει ψηλά, αλλά ο Αρντά παραμένει προσγειωμένος. Δεν είναι σε θέση να προσφέρουν ο αριστερός μπακ Μεράς και ο μέσος Νιγιάζ, με τους δύο έμπειρους παίκτες να ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: «Περίεργο« ματς. Η Μπασακσεχίρ παραπατά, η Εγιούπ είναι καλή εντός, αλλά εκτός έχει τα θέματά της. Μακριά και αγαπημένοι για αρχή...

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ – ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Κωδικός ΟΠΑΠ: 679, Ώρα έναρξης: 19:00

Άνετο πέρασμα από την Αντάλια (0-3) με τα δύο μεγάλα… βιολιά της ομάδας να «καθαρίζουν» την μπουγάδα. Σκόραραν τόσο ο Ικάρντι (σσ δύο φορές) όσο και ο Οσιμέν. Μόλις μία ήττα στα τελευταία 35 ματς σε επίπεδο Super Lig. Φαίνεται πως και φέτος θα χάσει το πρωτάθλημα μόνο αν «αυτοκτονήσει». Δεδομένα θέλει εκδίκηση για την πεντάρα από την Μπεσίκτας στον τελικό του Σούπερ Καπ. Την Τετάρτη έπαιξε στην Ευρώπη με την Ελφσμποργκ και σε ματς θρίλερ την νίκησε με 4-3! Με τις γνωστές απουσίες.

Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Κόνια και την «καθάρισε» στο α’ μέρος. Έτσι επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα εντός και εκτός συνόρων. Την Πέμπτη αγωνίστηκε στην Ευρώπη κόντρα στην Λυών επί γαλλικού εδάφους και έκανε μεγάλο διπλό με 0-1! Παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα έχοντας σκοράρει και στα οκτώ ματς που έχει δώσει. Μετρά 6 συνεχόμενα «2-3 γκολ» στη Super Lig. Χτύπησε ο αναντικατάστατος στόπερ Γκάμπριελ Παουλίστα και θα μείνει έξω. Σε 10 μέρες υπολογίζεται η επιστροφή του τραυματία εξτρέμ Ρασίτσα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ξεκάθαρα τα πράγματα για μας σε αυτό το ζευγάρι. Και οι δύο ομάδες έχουν παίκτες για γκολ. Θα πάμε, λοιπόν, με το ασιατικό Over 3. Μας ικανοποιεί το 1.75 στο Pamestoixima.gr