Α' Ιταλίας: Νάπολι και Αταλάντα μας οδηγούν εκ του ασφαλούς

Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2024 - 00:00

Με το ματς Μπολόνια - Μίλαν να αναβάλλεται λόγω καιρικών συνθηκών, οι επιλογές μας πάνε με το φορμάρισμα της Νάπολι και τον «κυνισμό» της Αταλάντα

Τριπλή Προσφορά* γνωριμίας με 670 Δώρα Χωρίς Κατάθεση μόνο στο Pamestoixima.gr με το promo code PSCOMBO!

*Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις.
«21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας |
ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 1114| Παίξε Υπεύθυνα |».

ΝΑΠΟΛΙ-ΛΕΤΣΕ

Η Νάπολι ταλαιπώρησε όλη την ιταλική ποδοσφαιρική κοινότητα με την απόδοση που έπιασε στο Έμπολι. Κατά γενική ομολογία «δεν βλεπόταν», αλλά τουλάχιστον αμύνθηκε καλά, βρήκε το γκολ με πέναλτι και πήρε τους βαθμούς. Με 6-1-0 μετά την πρεμιέρα η ομάδα του Αντόνιο Κόντε, το ότι κάνει τη δουλειά ακόμη και όταν τα δυνατά χαρτιά της βρίσκονται σε κακή κατάσταση, είναι μία κατάκτηση. Παραμένει στην κορυφή, δυσκολεύει το πρόγραμμα. Δύσκολα οι Λομπότκα (μ. 7/0), Μερέτ (τ. 5 συμ.), λογικά δεν θα παρθεί ρίσκο συμμετοχής.

Η Λέτσε εμφάνισε προβλήματα από τα πρώτα λεπτά του ματς με τη Φιορεντίνα, έχανε ήδη 2-0 πριν μείνει με 10 παίκτες (43') και από τη στιγμή που ο αντίπαλος δεν πάτησε φρένο, η συντριβή ήταν γεγονός. Τρίτη διαδοχική ήττα με τέρματα 0-10 για την ομάδα του Λούκα Γκότι, είναι προφανές ότι θα τεθεί θέμα προπονητή με ανάλογη πορεία στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Τιμωρημένος ο Γκάλο (α. 8/0), εκτός δράσης σταθερά ο Γκονθάλεθ (μ.), δύσκολα κάποιος εκ των Μπονιφάτσι (α.), Μπερίσα (μ. 3/0), Μπούρνετε (ε.), Χάζα (μ.), Μαρτσβίνσκι (μ. 1/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Κακά, στραβά, βρίσκει τον τρόπο να νικάει η Νάπολι και στο τέλος της ημέρας αυτό είναι που μετράει. Η Λέτσε έχει σοβαρά θέματα και εσωστρέφεια, και δύσκολα θα καταφέρει να προβάλει αντίσταση. Αν καταφέρει μόνο να δυσκολέψει αμυντικά τους Παρτενοπέι. 1/1 Ημίχ/Τελ. και under 4.5 στο 2,34 από την Betsson

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ATAΛΑΝΤΑ-ΒΕΡΟΝΑ

Η Αταλάντα μπήκε αποφασισμένη στο ματς με τη Βενέτσια, σκόραρε νωρίς και στα δύο ημίχρονα και από τη στιγμή που περιόρισε σημαντικά τις απειλές, έφτασε στη σχετικά εύκολα και οπωσδήποτε δίκαιη νίκη. Δεύτερη διαδοχική επιτυχία, κερδίζει έδαφος στη βαθμολογία, το έχει άμεση ανάγκη (μουδιασμένο ξεκίνημα). Την Τετάρτη έμεινε στο εντός έδρας 0-0 με τη Σέλτικ για το Τσάμπιονς Λιγκ. Γκέλα, αλλά παραμένει αήττητη (1-2-0). Εκτός οι Σκαμάκα (ε. 29/12), Σκαλβίνι (α. 33/1), Μπρεσιανίνι (μ. 6/2), ενοχλήσεις οι Τολόι (α. 1/0), Κοσουνού (α. 2/0).

Η Βερόνα δέχθηκε γκολ από τη Μόντσα στο δεκάλεπτο, αλλά δεν ήταν χειρότερη από την αντίπαλό της στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς. Βέβαια, έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο πορτιέρε, έχασε κλασικές ευκαιρίες (23', 46', 73') και μετά το 0-2 δεν υπήρχε επιστροφή. Τέσσερις ήττες στα τελευταία πέντε για τους «σκαλίτζερι» του Πάολο Τζανέτι, είναι προφανές ότι χρειάζονται περισσότερα στη δύσκολη μάχη για την επιβίωση. Τιμωρημένος ο Ντούντα (μ. 6/0), εκτός δράσης οι Φρέσε (α.-μ. 5/0), Κρους (ε.), Νταβίντοβιτς (α. 5/0), το παλεύει ο Χαρουί (μ. 4/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Αταλάντα εμφανίζεται κυνική το τελευταίο διάστημα, παίρνει τα ματς και πάει στα επόμενα. Η Βερόνα δεν είναι για να υποτιμηθεί. Τίμια και ανταγωνιστική στο μέτρο των δυνατοτήτων της παρά τα ατυχή αποτελέσματα, δεν θα κρυφτεί. Το πρόβλημά της όμως είναι ότι δεν έχει το γκολ.