Α' Πολωνίας: «Ξερό» διπλό για τη Λεχ Πόζναν στην Κρακοβία

Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2024 - 00:00

Μετά την ήττα σοκ από τη Λούμπλιν, η πρωτοπόρος δεν έχει περιθώριο για απώλεια και έχει την ποιότητα για μία μεγάλη εμφάνιση στην έδρα της τρίτης της βαθμολογίας

ΜΟΤΟΡ ΛΟΥΜΠΛΙΝ – BINTZEB ΛOTZ

Η Μότορ Λούμπλιν έκανε την έκπληξη και νίκησε 2-1 την πρωτοπόρο Λεχ Πόζναν και μάλιστα με ανατροπή! Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, ισοφάρισε άμεσα και με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη νίκη. Αντέδρασε άμεσα μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο στα πέναλτι από την Ούνια. Καλή η παροσία της εντός έδρας, όπου σε πέντε αγώνες έχει υποστεί μόνο μία ήττα. Τα τρία τελευταία ματς έχουν έρθει Goal/Goal. Εκτός ο μέσος Βόλσκι (11/0).

Η Βίντζεβ Λοτζ δημιούργησε ορισμένες ευκαιρίες στο ματς με την Κορόνα Κιέλτσε, δεν τις αξιοποίησε όμως και όχι μόνο αυτό, αλλά δέχθηκε γκολ στο 80’ και έχασε 0-1. Εμεινε μακριά από τη νίκη σε 2ο διαδοχικό ματς και ενώ είχαν προηγηθεί δύο επιτυχίες. Παράλληλα, έλαβε τέλος και το αήττητο σερί των τεσσάρων αγώνων, γνωρίζοντας 2η ήττα σε επτά παιχνίδια. Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία ματς έχουν έρθει Under 2,5.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το στιλ και των δύο δείχνει να έχει πολλές ομοιότητες, καθιστώντας το αποτέλεσμα δύσκολο να προβλεφθεί. Ωστόσο, η Λούμπλιν, έχει δείξει σταθερότητα στα πρόσφατα ματς με τη φιλοξενούμενη να είναι αρκετά ασταθής. 1Χ και GG στο 2,38 από την Betsson

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ ΛΟΥΜΠΙΝ – ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ

Η Ζαγκλέμπιε Λούμπιν προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Γκόρνικ Ζάμπρζε και μπορεί στο 49’ να έμεινε με δέκα παίκτες, αλλά κράτησε το υπέρ της σκορ και επικράτησε με 1-0. Σημείωσε 3η διαδοχική νίκη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο (η μία στα πέναλτι) και ενώ είχαν προηγηθεί δύο ήττες. Θέλει να απομακρυνθεί όσο γίνεται γρηγορότερα από την επικίνδυνη ζώνη. Τα εννέα από τα δέκα τελευταία παιχνίδια έχουν έρθει Under 2,5. Τιμωρημένος ο αμυντικός Ναλέπα (3/0).

Η Γιαγκελόνια προηγήθηκε στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στη Λέγκια, αλλά ισοφαρίστηκε στο δεύτερο και περιορίστηκε στο ισόπαλο 1-1. Ελαβε έτσι τέλος το νικηφόρο σερί των τεσσάρων αγώνων. Τουλάχιστον, έμεινε αήττητη σε 5ο διαδοχικό ματς, ενώ έχει μία ήττα σε επτά ματς. Την ερχόμενη Πέμπτη θα υποδεχθεί την Πετροκούμπ. Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία ματς έχουν έρθει Under 2,5. Εκτός ο αμυντικός Μουτίνιο (11/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η παράδοση «δείχνει» Γιαγκελόνια, όμως η Ζαγκλέμπιε έρχεται με ψυχολογία στο ματς, καθώς το σερί τριών νικών της δίνει «αέρα». Κλειστ;o πάντως θα είναι το ματς.
1Χ και under 3.5 στο 2,32 από την Betsson

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΚΡΑΚΟΒΙΑ – ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ

Η Κρακοβία πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 από την ουραγό Σλασκ Βρότσλαβ, αλλά αντέδρασε στη συνέχεια, πέτυχε τέσσερα γκολ και επικράτησε με 4-2. Επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγώνες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και βρίσκεται στην 3η θέση. Καλή η παρουσία της εντός έδρας όπου σε πέντε παιχνίδια έχει μία ήττα. Τα εννέα από τα δέκα τελευταία ματς έχουν έρθει Goal/Goal.

Η Λεχ Πόζναν υπέστη ήττα – σοκ με 1-2 από τη Μότορ Λούμπλιν. Μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ, αλλά ισοφαρίστηκε άμεσα και στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε 2ο γκολ. Επέστρεψε άμεσα στις ήττες μετά την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Κορόνα Κιέλτσε (3-2). Πάντως, παρέμεινε στην κορυφή, αλλά απέχει δύο βαθμούς από τις Ρακόβ και Κρακοβία. Εκτός έδρας έχει μία ήττα σε πέντε αγώνες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Και οι δύο ομάδες έχουν δείξει σχετική σταθερότητα στα τελευταία ματς. Η Κρακόβια είναι ξεκάθαρα πολύ δυνατή εντός έδρας και αυτό είναι που δίνει τον τόνο στην αναμέτρηση. Η Λεχ Πόζναν κρατιέται στο ρετιρέ της βαθμολογίας και η απόδοσή της εκτός (μας) δημιουργεί προβληματισμό αφού η έδρα δεν θα είναι αρκετή στην Κρακόβια. Ας τολμήσουμε το «διπλό». 2 στο 2,45 από την Betsson