Πρέμιερ Ιρλανδίας: Για το break η Μποέμιανς

Παρασκευή, 11 Οκτωβρίου 2024 - 02:00

Δύο ντέρμπι έχει σήμερα το πρόγραμμα και η ευκαιρία μοιάζει να βρίσκεται στο Ντέρι και την... εκδίκηση της Μποέμιανς έναντι της γηπεδούχου για τον αποκλεισμό της στο Κύπελλο

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ - ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Η Γουότερφορντ υπέπεσε σε μία ακόμη ήττα τη περασμένη αγωνιστική. Ηττήθηκε με 1-2 από τη Γκάλγουεϊ, σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι όπως εξελίχθηκε. Αν και προηγήθηκε πολύ νωρίς στο ματς, μόλις στο 7ο λεπτό, δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της. Στο δεύτερο μέρος μέσα σε 7 λεπτά βρέθηκε να χάνει. Στη συνέχεια δεν βρήκε απάντηση και έτσι έφτασε σε μία ακόμη ήττα, την 4η στα τελευταία πέντε παιχνίδια της. Δεν έχουν αναφερθεί απουσίες.

Κέρδισε και στο κύπελλο η Ντροχέντα η οποία διανύει μια πολύ καλή και παραγωγική περίοδο. Θύμα της ήταν η Ουέξφορντ με σκορ 3-2. Έτσι θα παίξει κόντρα στη Ντέρι Σίτι στον τελικό της διοργάνωσης. Μια Ντέρι την οποία την αντιμετώπισε στο τελευταίο ματς του πρωταθλήματος και την κέρδισε με 2-1. Σε πολύ κακή κατάσταση η Ντροχέντα με μία μόλις ήττα στα τελευταία 13 παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις. Μοναδική απουσία ο μέσος Μπάουβα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Γουότερφορντ έχει την έδρα και την αγωνιστική υπεροχή αλλά υστερεί στο μομέντουμ με δύο σερί ήττες. Η Ντροχέντα, εκτός των άλλων, καίγεται για τους βαθμούς, ούσα στην προτελευταία θέση. Είναι πάντως δεδομένο ότι η γηπεδούχος «έχει» τη συγκεκριμένη αντίπαλο και αξίζει να ζητήσουμε τον άσο σε εξαιρετική απόδοση. 1 στο 2,35 από την Betsson

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ - ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ ΔΟΥΒΛΙΝΟΥ

Η Ντέρι Σίτι πλέει σε πελάγη ευτυχίας αφού κατάφερε και έφτασε στον τελικό του κυπέλλου. Κέρδισε τη Μποέμιανς με 0-2 εκτός έδρας και έτσι θα αντιμετωπίσει τη Ντροχέντα εκεί. Μεγάλο επίτευγμα και οι τάξεις της ομάδες είναι πολύ χαρούμενες. Στο τελευταίο της παιχνίδια για το πρωτάθλημα αντιμετώπισε την έτερο φιναλίστ, Ντροχέντα, εκεί όπου ηττήθηκε με 2-1. Καθοριστικός ήταν ο Πίεροτ ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και καθάρισε το παιχνίδι. Μόνο τη μείωση στο σκορ κατάφερε η Ντέρι. Χωρίς απουσίες.

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Η Μποέμιανς αντιμετώπισε τη Ντέρι ξανά για τον θεσμό του κυπέλλου, όπου εκεί ηττήθηκε με σκορ 0-2. Έτσι αποκλείστηκε στα ημιτελικά και έχασε την ευκαιρία να παίξει στον τελικό. Τώρα θα ψάξει τη νίκη για να πάρει το αίμα της πίσω. Για το πρωτάθλημα είχε κερδίσει προηγουμένως τη Ντάνταλκ με 0-2 εκτός έδρας. Πραγματοποίησε πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και πήρε το τρίποντο. Στα τελευταία 8 εκτός έδρας παιχνίδια της έχει γνωρίσει μόλις μία ήττα. Πέντε συνολικά οι απουσίες της.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Mε τις δάφνες (και την ψυχολογία) της πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλο κατεβαίνει στο ματς η Ντέρι στο συγκεκριμένο ματς, όπου η Μποέμιανς την περιμένει με άγριες διαθέσεις ζητώντας εκδίκηση για τον αποκλεισμό της. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει εμπειρία η γηπεδούχος στη διαχείριση παρόμοιων καταστάσεων και δεν ίσως εμφανιστεί ολίγον... ξεφούσκωτη. Το Χ2 εξαιρετικό. Χ2 στο 2,25 από την Betsson