Β' Βραζιλίας: Ντέρμπι με «παράθυρα ευκαιρίας»

Τρίτη, 8 Οκτωβρίου 2024 - 23:56

Η προβληματική Μποταφόγκο υποδέχεται την... πιο  προβληματική Γκουρανί ενώ η «μπερδεμένη» Παϊσαντού φιλοξενεί τη μαχητική Σαπεκοένσε

ΜΠΟΤΑΦΟΝΓΚΟ SP-ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ

Η Μποταφόγκο SP δέχθηκε το γκολ από την Πόντε Πρέτα μόλις στο 10’ αλλά δεν κατάφερε να το γυρίσει και να πάρει αποτέλεσμα. Ήταν το ντεμπούτο του Ζανάρντι στον πάγκο της, ο οποίος πηρε την θέση του Γκόμες, αφήνοντας την ομάδα στην πίεση αναφορικά με την παραμονή της. Μόλις δύο ισοπαλίες έχει στα 5 τελευταία της σκοράροντας μια φορά. Με under έβγαλε τα 5 τελευταία εντός έχοντας 2 νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Η Γκουαρανί δέχθηκε το γκολ της ήττας από την Ιτουάνο με πέναλτι, ενώ η ίδια έχασε ευκαιρίες για να σκοράρει. Ο Άλαν Άαλ επεσήμανε πως δεν είχαν τύχη στο ματς όπου γενικά ήταν ανταγωνιστικοί. Η Γκουαρανί δεν έχει βάλει γκολ στα 3 τελευταία της έχοντας 1 ισοπαλία ενώ όλα ήταν under. Μπορεί να έχει μια νίκη στα 5 τελευταία, αλλά προηγήθηκε 5άδα αγώνων με 3 νίκες και 1 ισοπαλία. Παραμένει εκτός ο μέσος Αίρτον.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Γκουαρανί αισθάνεται πίεση καθώς δεν μπορεί να βρει το εύκολο γκολ, ούσα στον πάτο της βαθμολογίας. Απέναντί της η Μποταφόγκο που επίσης έχει επιθετικό πρόβλημα και βρίσκεται και αυτή στην επικίνδυνη ζώνη. Τα δεδομένα δείχνουν κλειστό ματς που θα κριθεί μάλλον στο γκολ, το οποίο είναι πιθανότερο να βάλει η γηπεδούχος σε εξαιρετική απόδοση. 1 στο 2,38 από την Betsson

ΠΑΙΣΑΝΤΟΥ ΣΠΟΡΤ ΚΛΑΜΠ-ΣΑΠΕΚΟΕΝΣΕ

Η Παϊσαντού προηγήθηκε στην έδρα της Κλαμπ Ντε Ρεγκάτας αλλά στη συνέχεια δέχθηκε τρία γκολ, για να μειώσει στο 67’, ωστόσο τελικά δεν πήρε αποτέλεσμα. Για τον Μάριο Φερνάντες ήταν το πέμπτο του ματς στον πάγκο της έχοντας 2 νίκες και 3 ήττες. Με no goal και under έβγαλε τα 4 από τα 5 τελευταία εντός έδρας έχοντας 2 νίκες και 1 ισοπαλία συνεχίζοντας να παρουσιάζει σκαμπανεβάσματα. Εξέτισε ο μεσοεπιθετικός Νικολάς.

Η Σαπεκοένσε προηγήθηκε στο 13’, ισοφαρίστηκε στο 39’ από την Οπεράριο, στο 90’+1 έκανε το 2-2, αλλά δύο λεπτά αργότερα δέχθηκε και τρίτο γκολ σε μια τρελή αναμέτρηση, κυρίως στα τελευταία λεπτά. Μπήκε τέλος σε δύο σερί νίκες για την ομάδα του Τζιλμάρ Νταλ Πότσο, η οποία γενικότερα άλλαξε προς το καλύτερο με τον έμπειρο τεχνικό στους δύο μήνες που είναι στον πάγκο της. Με ήττες με σκορ 3-2 έβγαλε τις δύο τελευταίες εξορμήσεις της.

EKTIMHΣΗ: Δεν μπορεί να βρει βηματισμό η Παϊσαντού που έχει αστάθεια στην απόδοσή της, την ώρα που η Σαπεκοένσε πολεμάει όλα τα ματς, και αν μη τί άλλο, είναι πιο ορεξάτη επιθετικά. Θα το χτυπήσει το ματς και αξίζει να «ζητήσουμε» το εξαιρετικό αμφίσκορο. GG στο 2,35 από την Betsson