Α’ Γαλλίας: Με το μομέντουμ της Λυών και της Ρεμς

Κυριακή, 6 Οκτωβρίου 2024 - 00:00

Η Λυών μετρά τρεις σερί νίκες και έχει ψυχολογία στο ζενίθ ενόψει του εντός έδρας ματς με την Ναντ

ΛΥΩΝ – ΝΑΝΤ

Κωδικός ΟΠΑΠ: 573, Ώρα έναρξης: 16:00

Σε εξαιρετικό μομέντουμ η Λυών. Πήρε ψυχολογία με τον Ολυμπιακό (3-1) και «καθάρισε» στην Τουλούζη την τοπική ομάδα έστω και στις καθυστερήσεις με 1-2. Μοιρασμένο το α’ ημίχρονο, ισοφάρισε στο 28’ με αυτογκόλ. Χαμηλό τέμπο στο β’, αλλά βρήκε γκολ στα χασομέρια με τον Φοφανά και πήρε το τρίποντο. Την Πέμπτη έπαιζε στο Γιουρόπα Λιγκ με την Ρέιντζερς και την διέλυσε με 1-4 με τους Λακαζέτ και Φοφανά να σκοράρουν από δύο φορές. Επί της ουσίας ο τεχνικός Σαζ δεν αντιμετωπίζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Εκτός πλάνων παραμένει ο γκολκίπερ Λόπες.

COMBO προσφορά* χωρίς κατάθεση από την Betsson!

«Είμαστε ηλίθιοι», δήλωσε μετά το 2-2 με την Σεντ Ετιέν ο μέσος της Ναντ, Πέδρο Σιριβέγια αποτυπώνοντας με δύο λέξεις την εικόνα του ματς. Τα «καναρίνια» προηγήθηκαν με 2-0 στο 49’ και κατάφεραν να δεχθούν 2 γκολ σε διάστημα 10 λεπτών μένοντας μόνο με τον βαθμό της ισοπαλίας. Πολλά προβλήματα. Εκτός ο Λεπενάντ (Μ) λόγω της ρήτρας δανεισμού από τη Λυών. Τιμωρημένος ο βασικός Κοκό (ΜΕ). Τραυματίες ο μπακ Ντουβέρν, ο επιθετικός Καβεντέρε, ο Σεντόνζ (Α) και ο νεαρός φορ Γκιρασί.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Λογικό το σετ και ο φαβοριτισμός της Λυών. Κοιτάμε προς τα αριστερά. Θα πάμε με τον 1, μας κάνει το 1.78 στο Pamestoixima.gr

ΜΠΡΕΣΤ – ΧΑΒΡΗ

Κωδικός ΟΠΑΠ: 623, Ώρα έναρξης: 18:00

Ανώμαλη προσγείωση στο Οσέρ για την Μπρεστ. Ηττήθηκε πολύ εύκολα από την τοπική ομάδα με το ματς επί της ουσίας, όπως αναφέρουν και τα γαλλικά ΜΜΕ, να «τελειώνει» στο 37’, όταν οι οικοδεσπότες είδαν τον αρχηγό Ζουμπάλ με πέναλτι να κάνει το 2-0. Έδειξε χαρακτήρα στο Τσάμπιονς Λιγκ επικρατώντας με 0-4 στο Ζάλτσμπουργκ και κάνοντας το «2 στα 2» στην διοργάνωση.Εξέδρα ο κόουτς, Ρουά λόγω τιμωρίας. Ετοιμοπόλεμος ο Λε Καρντινάλ (Α). Ανέτοιμος ο μέσος Λι - Μελού, τραυματίας ο μπακ Λοκό.

Ήταν θέμα ποιότητας… Δεν τα κατάφερε η Χάβρη στο εντός με την Λιλ (0-3), καθώς δεν μπόρεσε να βρει το «φάρμακο» στην αντιμετώπιση του Καναδού φορ, Ντέιβιντ που πέτυχε χατ τρικ. Γενικώς είναι προβληματική και αυτό προκύπτει και από τις 3 σερί ήττες. Μετρά «4 στα 6» over 2,5 στο πρωτάθλημα, έχει σκοράρει στα «2 από τα 3» εκτός. Επί της ουσίας δεν αντιμετωπίζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η λογική λέει Μπρεστ. Αν είναι συγκεντρωμένη θα το πάρει. Στο 1.82 στο Pamestoixima.gr η απόδοση του 1.

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ – ΛΑΝΣ

Κωδικός ΟΠΑΠ: 625, Ώρα έναρξης: 18:00

Το Στρασβούργο πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο επί της Μαρσέιγ (1-0). Καλό στο α’ μέρος, προηγήθηκε δικαίως στο σκορ. Πιέστηκε στο β’, σώθηκε από τον πορτιέρε Πέτροβιτς που έκανε σπουδαίες επεμβάσεις μέχρι το 70’ και έτσι πανηγύρισε την νίκη. «Είμαι περήφανος για την ομάδα και τους παίκτες», δήλωσε ο τεχνικός, Λίαμ Ροσένιορ που μετά το ματς δήλωσε φαν του Ντε Τσέρμπι.Εκτός ξανά οι τραυματίες Γουάλι (ΜΑ), Ντιόν (Ε), Μπελαρούς (τ), Ντελέν (Α) και ο νεαρός επιθετικός Λούκοβιτς.

Τριπλή Προσφορά γνωριμίας με 680 Δώρα Χωρίς Κατάθεση μόνο στο Pamestoixima.gr με το promo code PSCOMBO!

Σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα, Λανς και Νις πήραν από ένα βαθμό μένοντας στο άγονο 0-0. Οι δύο ομάδες πρόσεξαν κυρίως τα μετόσπισθεν, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή, ωστόσο ήταν “φλύαροι” και με ελάχιστε καλές στιγμές στα αντίπαλα καρέ. Χωρίς νίκη στα 5 πιο πρόσφατα επίσημα. Μετρά 0-4-1 από τις 25/8 και μετά σε όλες τις διοργανώσεις. Ταυτόχρονα έχει να επιδείξει έξι σερί under 2,5 σε πρωτάθλημα και Ευρώπη. Τιμωρημένοι οι Ζαρουρί (Ε) και Λασκαρί (Μ), γνωστές οι υπόλοιπες απουσίες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πράγματι σκληρή έδρα το Στρασβούργο, αλλά και η Λανς είναι σκληρή ως ομάδα. Πάμε με no bet στην έναρξη και βλέπουμε...

ΡΕΜΣ – ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Κωδικός ΟΠΑΠ: 624, Ώρα έναρξης: 18:00

Άνετη και ωραία η Ρεμς στο Ανζέ, πέρασε με εύκολο διπλό (1-3) επί της τοπικής ομάδας. Στην ουσία το ματς είχε κριθεί στο ημίχρονο, όταν βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-2 της αντιπάλου της. Ήταν ανώτερη σε όλο το ματς. Έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά στην εποχή Έλσνερ. «Τρέχει» με 3-2-0 μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Λιλ με ισοπαλίες κόντρα σε Μαρσέιγ και Παρί! Τραυματίες παραμένουν ο μέσος Μοσκάρδο, ο μπακ Αμπντούλ Κονέ, ο στόπερ Οκούμου και ο μεσοεπιθετικός Κάντρα.

Βάσει εικόνας πήρε αυτό που άξιζε, βάσει εξέλιξης μπορούσε τον βαθμό στο Μονακό (2-1). η Μονπελιέ προηγήθηκε στο 16’, πιέστηκε, δέχθηκε το 1-1 στο 32’ και εν τέλει έχασε το ματς στο 90+8’ και ενώ 6 λεπτά νωρίτερα έμεινε με 10. Απογοητευμένος ο Ντερ Ζακαριάν και οι παίκτες του. «Δεχθήκαμε το γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, πόση ατυχία πια;», δήλωσε ο προπονητής της. Εκτός οι τιμωρημένοι Κουλιμπαλί (Ε) και Ενζινγκούλα (Μ). Γνωστές οι άλλες απουσίες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Εκπέμπει ποδοσφαιρική… υγεία η Ρεμς και αυτό μας κάνει να κοιτάμε τον 1. Μας ικανοποιεί το 1.81 στο Pamestoixima.gr

ΝΙΣ – ΠΑΡΙ ΣΖ

Κωδικός ΟΠΑΠ: 673, Ώρα έναρξης: 21:45

Πήρε τον βαθμό στο Λανς (0-0) σε ένα ματς, όπου έδειξε σημάδια κόπωσης προερχόμενη και από το ματς του Γιουρόπα Λιγκ με την Σοσιεδάδ. Ο κόουτς, Εζ, βέβαια, μετά το ματς «φώναζε» για την διαιτησία διαμαρτυρόμενος για φάση πέναλτι. Την Πέμπτη έπαιζε στο Γιουρόπα Λιγκ με την Λάτσιο στην Ρώμη και έχασε με το βαρύ 4-1 με τους Ρωμαίους να έχουν στο πρώτο τέταρτο του ματς και δύο δοκάρια. Έχει αρκετά προβλήματα. Εκτός οι μεσοεπιθετικοί Μπογκά, Σο, ο μέσος Μπουνταουί, ο μπακ Μπαρ και ο μέσος Εντομπελέ.

Επέστρεψε στα τρίποντα μετά την γκέλα στο Ρεμς. Νίκησε σχετικά εύκολα την Ρεν με πρωταγωνιστή και δις σκόρερ τον Μπαρκολά. Πολύ καλή για 70 λεπτά, στο τελευταίο 20λεπτο χαλάρωσε και έδωσε δικαιώματα. Την Τρίτη έπαιξε Τσάμπιονς Λιγκ στο Λονδίνο κόντρα στην Άρσεναλ χάνοντας με 2-0. Στα μαχαίρια Ντεμπελέ-Ενρίκε με τον Γάλλο σταρ να μένει εκτός από το ματς στην Αγγλία. Μόνιμα εκτός οι Ράμος (Ε), Κιμπέμπε (Α) και Ερναντέζ (Α).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δεν θα πάμε με τελικό σημείο νικητή. Προτιμότερο το ρίσκο με τα γκολ με βάση την αμυντική τους εικόνα. Θα πάμε με το ασιατικό Over 3 σε απόδοση στο 2.20 στο Pamestoixima.gr.