Α' Βελγίου: Μπορεί τη νίκη εκτός η Σαρλερουά, άσος η Μαλίν

Σάββατο, 5 Οκτωβρίου 2024 - 00:00

Τρία ματς για τη Jupiler pro League σήμερα Σάββατο και το βλέμμα μας στρέφεται στην έδρα της μαχητικής Μαλίν κόντρα στην προβληματική Λέουβεν, αλλά και στη Σαρλερουά που πηγαίνει στο Ντέντερ με πολλές δυνατότητες

ΜΑΛΙΝ – ΛΕΟΥΒΕΝ

Με τις εντυπώσεις επέστρεψε απο το Γκενκ η Μαλίν. Η ομάδα του Μπεσνάκ Χάσι έβαλε δύσκολα στους πρωτοπόρους, καθώς προηγήθηκε και είχε σπουδαίες ευκαιρίες και στο 1-1 αλλά εν τέλει απέτυχε να σώσει έστω τον βαθμό, δεχόμενη γκολ στην τελευταία φάση του ματς. Ανταγωνιστική αλλά με πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση της όπως περίτρανα μαρτυρούν και τα αποτελέσματα. Ανέτοιμος ο βασικός μπακ Φουλόν, σταθερά εκτός οι χρήσιμοι Βανχούστεν (στόπερ), Βαλς (μπακ) και Ενγκόι (εξτρέμ).

Η Λέουβεν είχε... προλάβει να δεχτεί δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο και παρότι ισορρόπησε στη συνέχεια, δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς με τη Γάνδη. Σε... κακό φεγγάρι καθώς ξεκίνησε τη σεζον με ένα αήττητο έξι αγωνιστικών, αλλά έκτοτε έχει αποκομίσει μόλις έναν βαθμό σε τρεις αγωνιστικές. Στα 2-3 γκολ κρίθηκαν και τα επτά τελευταία ματς, θα αργήσει να επιστρέψει ο βασικός στόπερ Πλέτινξ.

EKTIΜΗΣΗ: Καλή η εμφάνιση αλλά στο... ταμείο δεν έγραψε τίποτα η Μαλίν που αναζητάει συνέχεια. Κόντρα στη Λέουβεν έχει την ευκαιρία να πάρει μία απολύτως απαραίτητη νίκη. Ούτως ή άλλως η φιλοξενούμενη είναι ντεφορμέ στα τελευταία ματς με δέχεται εύκολα γκολ, απόντος και του πολύτιμο στόπερ Πλέτινξ.
1 στο 2,13 από την Betsson

ΚΟΡΤΡΑΙΚ – ΓΚΕΝΚ

Λίγα πράγματα και πάλι απο την Κορτράικ που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στην πρωτεύουσα και μοιραία απέτυχε να αναστατώσει την καλύτερη Ουνιόν. Η βαριά ήττα σε συνδυασμό με την προβληματική εμφάνιση, πιστοποίησε το ντεφορμάρισμα της καθώς συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη και οι οπαδοί την... έπεσαν στο πούλμαν της επιστροφής. Αμφίβολος ο βασικός μέσος Ντε Νέβε, αναμένεται να επιστρέψει ο βασικός μπακ Ντεβάλ.

Τριπλή Προσφορά γνωριμίας με 680 Δώρα Χωρίς Κατάθεση μόνο στο Pamestoixima.gr με το promo code PSCOMBO!

Με κεκτημένη ταχύτητα και χωρίς να εντυπωσιάσει όπως στα προηγούμενα ματς, η Γκενκ επέμεινε και… έκλεψε το τρίποντο κόντρα στη Μαλίν με γκολ στις καθυστερήσεις μετά απο γκέλα του αντίπαλου τερματοφύλακα. Έχει βρει για τα καλά ρυθμό, μετρά πλέον επτά κολλητές νίκες και απο νωρίς παγιώθηκε στην κορυφή. Γκολ/γκολ με over 3,5 τα τρία απο τα τέσσερα εκτός έδρας ματς, δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Έχει πάρει φόρα η Γκενκ και το επιβεβαίωσε κόντρα στη Μαλίν, έστω και στις καθυστερήσεις. Βρίσκει τρόπο να παίρνει νίκες, έχει ψυχολογία και είναι πλήρης. Η Κορτράικ «στολάρει» και μετά το πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη το ηθικό είναι στο πάτωμα. Πολύ προβηματική η άμυνά της. 2 και over 2,5 στο 1,98 από την Betsson

ΝΤΕΝΤΕΡ – ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ

Η Ντέντερ δεν εντυπωσίασε κόντρα στην Αντερλεχτ, αλλά παρουσιάστηκε αποτελεσματική και κατάφερε να απαντήσει και να... αντέξει στην πίεση των καλύτερων φιλοξενούμενων. Το θετικό μπάσιμο στη σεζόν έχει πάντως ήδη ξεχαστεί και εσχάτως προβληματίζει με τις εμφανίσεις της όπως δεν δίστασε να παραδεχτεί και ο τεχνικός Εβράν. Δεν υπολογίζεται οι βασικός στόπερ Πούπε, μακροχρόνιες κρίνονται οι λοιπές απουσίες της.

Η Σαρλερουά πέρασε δύσκολες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε γκολ στο 48’ και στο 55’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά δεν… τελειωσε την Κλαμπ Μπριζ που κατάφερε να απαντήσει στις καθυστερήσεις. Δεύτερη σερί ισοπαλία κόντρα σε “μεγάλο” μετά το 0-0 με την Άντερλεχτ, γενικότερα πείθει φέτος και αφήνει υποσχέσεις για το κάτι παραπάνω. Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

EΚΤΙΜΗΣΗ: Μετριότητα η Ντέντερ που μετά το ελπιδοφόρο ξεκίνημα είναι μία κλασική ομάδα που παλεύει για τη σωτηρία. Η Σαρλερουά, παλεύει και ανταμείβεται, έχει αφήσει πίσω της τα προβλήματα της περασμένης διετίας, και στο γήπεδο είναι ανταγωνιστική. Προφανώς και μπορεί να κάνει σπουδαίο διπλό.