Europa League, Τβέντε – Φενέρμπαχτσε: Γιατί φαβορί ο Μουρίνιο;

Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου 2024 - 00:00

Πάντως σίγουρα η Φενέρ δεν μπορεί να είναι φαβορί στο Τβέντε μετά την εικόνα των Ολλανδών στο ματς του Μάντσεστερ

Ώρα έναρξης: 22:00, Κωδικός ΟΠΑΠ: 937

Επιστροφή στη Δράση με Σούπερ Τριπλή Προσφορά για όλους τους νέους παίκτες στο Pamestoixima.gr!

*Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις.
«21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 1114| Παίξε Υπεύθυνα |».

Τβέντε

Με σύμμαχο και την τύχη πήρε αυτό που άξιζε στο Μάντσεστερ κόντρα στην Γιουνάιτεντ (1-1). Βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο. Έμεινε πιστή στο πλάνο της και ισοφάρισε πριν το 70’ με τον Λάμερς. Πιέστηκε, άντεξε και έφυγε με τον βαθμό. Με νίκη συνέχισε και στο ολλανδικό πρωτάθλημα. Νίκησε με 1-0 την Μπρέντα με γκολ-πέναλτι στο 76’. Έτσι παραμένει ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Φαίνεται πως θα είναι εκτός αποστολής ξανά λόγω τραυματισμού ο βασικός μέσος Σάντιλεκ και ο αναπληρωματικός μεσοεπιθετικός Ταχά. Αναμένεται να παίξει ξανά αρκετά επιθετικά.

Φενερμπαχτσέ

Έδειξε χαρακτήρα μετά την τριάρα στο ντέρμπι με την Γαλατά (1-3). Ξεκίνησε με το δεξί στο Europa League επικρατώντας πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ της Ουνιόν Σεν Ζιλουά 92-1). Με αλλαγές στην ενδεκάδα, σκόραρε στο 26’ με τον Σογιουντσού, στο 73’ κέρδισε αποβολή, στο 82’ το 2-0 με αυτογκόλ του Μπούργκες, στις καθυστερήσεις δέχθηκε γκολ και αποβολή (Οσάβι-Σάμουελ). Με καλή εικόνα στο β’ και με 2 γκολ νίκησε στο πρωτάθλημα με 2-0 εκτός την Αντάλια.

Με δύο σοβαρές απώλειες στην Ολλανδία. Εκτός αποστολής έμεινε ο βασικός στόπερ, Σογιουντσού λόγω τραυματισμού. Νοκ άουτ και ο τιμωρημένος Οσάβι – Σάμουελ. Εκτός ευρωπαϊκής λίστας βρίσκονται ο κεντρικός αμυντικός Αζίζ, ο αριστερός μπακ Μερτσάν, ο μέσος Ελμάζ, ο Σέρβος αριστερός μπακ/χαφ Κόστιτς και οι εξτρέμ Καπατσάκ, Κεντ, Αϊντίν.

2.95 3.45 2.3 2 1.74 1.37 2.9 1.6 2.18 1.6 1.3 1.38
Τβέντε - Φενερμπαχτσέ / Εκτίμηση

Περίεργο ματς… Στα μάτια μας είναι ανεξήγητος ο φαβοριτισμός της Φενέρ. Η Τβέντε έδειξε καλή εικόνα στο Μάντσεστερ. Λέμε να μην κινηθούμε σε κάτι πριν την σέντρα του ματς.