A' Βελγίου: Δίνει... πόνο η Γκενκ, «διπλό» άνω του 2,00 για Άντερλεχτ

Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου 2024 - 00:00

Η Γκενκ δουλεύει στα... κόκκινα στα τελευταία ματς και έχει τον πρώτο λόγο στο ντέρμπι με τη Μαλίν ενώ δέχεται γκολ με το σταγονόμετρο.

ΓΚΕΝΚ – ΜΑΛΙΝ

Νέα νίκη για τη Γκενκ που εντυπωσίασε και πάλι, είχε σε εξαιρετική βραδιά όλους τους επιθετικούς (ανάμεσα τους και τον 16χρονο Καρέτσα) και επικράτησε εύκολα της Ντέντερ δίνοντας συνέχεια στα τελευταία εξαιρετικά αποτελέσματα. Οι Λίμπουρχερς ξεκίνησαν μουδιασμένα τη σεζόν (0-1-1) αλλά έκτοτε μετρούν έξι στα έξι και έχτισαν ήδη διαφορά απο τους διώκτες τους. Χωρίς νέα προβλήματα, over 3,5 τα πέντε απο τα επτά τελευταία ματς.

Η Μαλίν ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη άντεξε με την βοήθεια της τύχης (δοκάρι) αλλά σε αντεπίθεση “τελείωσε” το ματς με δεύτερο γκολ κόντρα στη Σερκλ Μπριζ. Η ομάδα του Μπεσνάκ Χάσι έχει δυνατότητες αλλά παρουσιάζει πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση της όπως περίτρανα μαρτυρά το 3-2-3. Ο σκόρερ Φουλόν υπέστη διάσειση και θα απουσιάσει, δεν υπολογίζονται και οι Βαλς, Βανχούσντεν (αμυντικοί), εξέτισε πάντως ο χρήσιμος αμυντικός βαν Κλέιμπουτ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Κυριολεκτικά ακαταμάχητη η Γκενκ, νικάει όποιον βρίσκει μπροστά της στα τελευταία ματς και σπάνια δέχεται γκολ. Η Μαλίν δεν θα βρει χώρους να κάνει φάσεις και δύσκολα θα σκοράρει.
NG στο 2,55 από την Betsson

ΣΤΑΝΤΑΡ Λ. - ΒΕΣΤΕΡΛΟ

Η Σταντάρ παρουσιάστηκε και πάλι πειθαρχημένη, είχε σε καλή βραδιά τον τερματοφύλακα Επολό που κράτησε το μηδέν για έκτη φορά φέτος (!) και επιβραβεύτηκε με τον βαθμό κόντρα στην Ουνιόν. Μαχητική παρουσιάζεται η ομάδα του Ιβαν Λέκο αν και δεν έχει το εύκολο γκολ όπως μαρτυρούν τα αποτελέσματα. No Goal και under και τα οκτώ φετινά ματς, αμφίβολος ο βασικός στόπερ Μπέιτς, εκτός οι αναπληρωματικοι αμυντικοι Ενγκόι και Μπολινγκόλι.

Όλα πήγαν στραβά για τη Βέστερλο που αν και παρουσιάστηκε ανταγωνιστική κόντρα στη Βέστερλο, δεν κατάφερε να σώσει τον βαθμό που άξιζε βάσει απόδοσης, δεχόμενη γκολ απο στατική φάση (για δεύτερη φορά στο ματς) στις καθυστερήσεις. Ξεκίνησε – απρόσμενα – εξαιρετικά με τρεις σερί νίκες αλλά έκτοτε έχει αποκομίσει μόλις δύο βαθμούς σε πέντε αγωνιστικές και μοιραία.. κατρακύλησε βαθμολογικά. Γκολ/γκολ στα έξι απο τα οκτώ φετινά ματς, δεν υπολογίζεται ο συνήθως βασικός εξτρέμ Γιόου.

EKΤΙΜΗΣΗ: Η Σταντάρ προπορεύεται με έναν βαθμό της αντιπάλου της στη βαθμολογία αλλά στην έδρα της είναι σταθερή και δεν έχει δεχτεί γκολ σε τέσσερα ματς. Η Βέστερλο «ξεφούσκωσε» μετά το εξαιρετικό ξεκίνημα και έχει χάσει τον προσανατολισμό της. Εξαιρετική απόδοση στον άσο.1 στο 2,72 από την Betsson

ΝΤΕΝΤΕΡ – ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Λίγα πράγματα και πάλι απο τη Ντέντερ που... παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Γκενκ, απειλώντας ουσιαστικά μόλις δύο φορές στο 2-0. Οι νεοφώτιστοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό τη σεζόν (2-2-0) στην επιστροφή μετά απο 15 χρόνια στα “μεγάλα” σαλόνια αλλά σταδιακά έχασαν τον... προσανατολισμό τους, προερχόμενοι από τρεις ήττες στα τέσσερα τελευταία ματς. Over τα έξι απο τα οκτώ φετινά, αναμένεται να επιστρέψει ο βασικός τερμ. Φέριπς, γνωστές κρίνονται οι όποιες απουσίες της.

Η Άντερλεχτ συνέχισε τις χαμηλές πτήσεις καθώς “κόλλησε” στο μηδέν κόντρα στη Σαρλερουά στο ντεμπούτο του – υπηρεσιακού – Χιουμπέρ στον πάγκο. Ξεκίνησε ελπιδοφόρα αλλά συμπλήρωσε πλέον τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη χάνοντας έδαφος απο την κορυφή. Έλαβε πάντως ένεση... ηθικού, με τη νικηφόρα πρεμιέρα στο Γιουρόπα Λιγκ όπου επικράτησε της Φερεντσβάρος. Αμφίβολος ο βασικός εξτρέμ Ντρέγιερ, εκτός οι λογιζόμενοι ως βασικοι Αουγκουστίνσον (μπακ) και Βερτχόχεν (στόπερ, αρχηγός).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δύσκολα η Άντερλεχτ θα γκελάρει (και) με τη νεοφώτιστη Ντέντερ. Είναι δεδομένη η διαφορά ποιότητας και περιμένουμε ξέσπασμα. Έχει την ποιότητα και το... άχτι.