Α' Γαλλίας: Μας απογειώνει η Παρί με 3,67 στο «Πιερ Μορουά»!

Κυριακή, 1 Σεπτεμβρίου 2024 - 00:00

Ωραίο ματς αναμένεται να γίνει στο κλείσιμο της 3ης αγωνιστικής με τους πρωταθλητές να φιλοξενούνται από τη δυνατή Λιλ και να μας δίνουν έναν εξαιρετικό συνδυασμό

ΜΟΝΑΚΟ – ΛΑΝΣ

Η Μονακό ήταν καλύτερη από τη Λυών και επικράτησε με 2-0, πετυχαίνοντας τα δύο τέρματα στο 2ο ημίχρονο. Εχει πραγματοποιήσει ιδανικό ξεκίνημα στη σεζόν με «2 στις 2» νίκες, χωρίς μάλιστα να έχει δεχθεί γκολ, έπειτα και από την εντός έδρας επικράτηση της με 1-0 στην πρεμιέρα. Δεν υπολογίζεται ο τιμωρημένος επιθετικός Καμαρά (2/1). Εκτός είναι ακόμη ο τερματοφύλακας Μαργέφσκι και οι μέσοι Ντιόπ και Γκολοβίν.

Η Λανς ήταν καλύτερη από την Μπρεστ και επικράτησε 2-0, με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 88’ έμεινε με δέκα παίκτες. Εχει πραγματοποιήσει ιδανικό ξεκίνημα με «2 στα 2», μετά και την εκτός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στην Ανζέ, στην πρεμιέρα. Ενδιάμεσα, νίκησε και τον Παναθηναϊκό εντός έδρας με 2-1 στο πρώτο ματς των πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ, με τη ρεβάνς να διεξάγεται την περασμένη Πέμπτη. Τιμωρημένος ο αμυντικός Μασάδο (2/0). Εκτός και οι μέσοι Περέιρα (1/0) και Σαμπό.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το σοκ του ευρω-αποκλεισμού από τον Παναθηναϊκό δεν έχει περάσει ακόμη για τη Λανς που οφείλει να εμφανιστεί σε ένα δύσκολο ματς, σαν να μην έχει συμβεί. Άγνωστο αν θα το καταφέρει. Η Μονακό πάντως είναι εξαιρετική σε αυτά τα πρώτα ματς και έχει προβάδισμα. 1Χ και over 2.5 στο 2,06 από την Betsson

ΑΝΖΕ – ΝΙΣ

Η Ανζέ έχασε από τη Λιλ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το 0-2. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και δέχθηκε το… τελειωτικό χτύπημα στις καθυστερήσεις. Κακό το ξεκίνημα της, καθώς παραμένει χωρίς βαθμό, αλλά και χωρίς να έχει πετύχει γκολ, μετά και την εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Λανς στην πρεμιέρα. Υπάρχει προβληματισμός και στο παιχνίδι με τη Νις θέλει να αντιδράσει. Εκτός ο μέσος Αόλου (1/0) και οι επιθετικοί Αλεβινά και Καλουμπά.

Η Νις προηγήθηκε κόντρα στην Τουλούζ, αλλά ισοφαρίστηκε στη συνέχεια και περιορίστηκε στο ισόπαλο 1-1, με το τελικό αποτέλεσμα να θεωρείται δίκαιο. Μπορεί να μη νίκησε, τουλάχιστον πήρε τον πρώτο της βαθμό, μετά την εκτός έδρας ήττα 1-2 από την Οσέρ στην πρεμιέρα. Προσδοκούσε, πάντως, σε μεγαλύτερη συγκομιδή βαθμών και ευελπιστεί σε καλύτερη συνέχεια. Εκτός οι μέσοι Λουσέ, Ντιόπ, Σανσόν και οι επιθετικοί Μπογκά και Λαμπόρντ (1/0).

EKTIMHΣΗ: Η Νις αναθάρρησε μετά τον βαθμό με την Τουλούζ ενώ είναι πιο ποιοτική από τη γηπεδούχο. Η Ανζέ θα παλέψει όπως έχει κάνει μέχρι τώρα, απλώς δεν της έχει... κάτσει. Πιθανό το αμφίσκορο. GG στο 2,00 από την Betsson

ΧΑΒΡΗ – ΟΣΕΡ

Η Χάβρη ήταν καλύτερη από τη Σεντ Ετιέν και επικράτησε 2-0, με δύο γκολ που πέτυχε στο διάστημα 57’ – 67’. Πήρε έτσι τους πρώτους της βαθμούς, έπειτα από την εντός έδρας ήττα με 1-4 από την Παρί Σεν Ζερμέν, σε ένα ματς, πάντως, όπου δεν ήταν τόσο κακή, όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Πάντως, βελτιώθηκε το κλίμα και πηγαίνει με καλή ψυχολογία στο ματς με την Οσέρ. Εκτός ο αμυντικός Γκομίς και ο επιθετικός Λογκμπό.

Η Οσέρ έχασε από τη Ναντ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το 0-2. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και δέχθηκε το 2ο γκολ στις καθυστερήσεις και ενώ από το 54’ έπαιζε με δέκα παίκτες. Δε μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην εντός έδρας νίκη με 2-1 κόντρα στη Νις στην πρεμιέρα και γνώρισε την πρώτη απώλεια. Τιμωρημένος ο επιθετικός Οναΐβου (2/0). Εκτός είναι ακόμη οι αμυντικοί Μενσά, Εν Γκατά, Αγκιουζούλ και Ακπά και ο επιθετικός Καμαρά.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ντέρμπι και εδώ, μόνο που Χάβρη λόγω έδρας και ψυχολογίας έχει προβάδισμα. Πάντως η Οσέρ, παρά την ήττα της από τη Ναντ έχει παρουσιαστεί μέχρι τώρα αρκετά ανταγωνιστική.
GG και under 4,5 στο 2,17 από την Betsson

ΡΕΜΣ – ΡΕΝ

Η Ρεμς βρέθηκε πίσω στο σκορ 0-1 από τη Μαρσέιγ, έκανε την ανατροπή, αλλά ισοφαρίστηκε στο 71’ και έμεινε στο 2-2. Μπορεί να μη νίκησε, αλλά τουλάχιστον πήρε τον πρώτο της βαθμό, μετά την εντός έδρας ήττα από τη Λιλ με 0-2 στην πρεμιέρα. Παραμένει, ωστόσο, χωρίς νίκη, την οποία ευελπιστεί να πάρει κόντρα στη Ρεν. Εκτός είναι ο αμυντικός Αμπντούλ Κονέ (1/0) και ο μέσος Τεουμά.

Η Ρεν έχασε από το καλύτερο Στρασβούργο με 1-3. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, μείωσε, αλλά στο 87’ δέχθηκε το… τελειωτικό χτύπημα! Δε μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην εντός έδρας νίκη με 3-0 κόντρα στη Λυών στην πρεμιέρα και υπέστη την πρώτη απώλεια βαθμών. Αυτή την αγωνιστική θα δώσει το 2ο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι, ευελπιστώντας να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Εκτός ο τερματοφύλακας Αλεμντάρ.

EKTIMHΣΗ: Η Ρεμς έχει το πάθος που δεν έχει η Ρεν στις πρώτες αγωνιστικές και παρά το γεγονός ότι υστερεί ελαφρώς σε ποιότητα, μπορεί να πάρει αποτέλεσμα. Ο «ξερός» άσος πάει πολύ αλλά μας κάνει με κάλυψη.

1DNB στο 2,15 από την Betsson

ΛΙΛ – ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Η Λιλ επικράτησε της Ανζέ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το 2-0. Προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο και σφράγισε τη νίκη της με γκολ στις καθυστερήσεις. Εχει πραγματοποιήσει ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα με «2 στα 2» μετά και την εκτός έδρας με 2-0 κόντρα στη Ρεμς στην πρεμιέρα. Στο Τσάμπιονς Λιγκ, έχασε 1-2 στην Πράγα από τη Σλάβια, αλλά προκρίθηκε στο group stage της διοργάνωσης. Εκτός ο αμυντικός Ουμτιτί και οι μέσοι Γκόμεζ (1/0) και Μπενταλέμπ.

Η Παρι Σεν Ζερμέν ήταν σαρωτική κόντρα στη Μονπελιέ, επικρατώντας με 6-0, πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, όπου πέτυχε τέσσερα γκολ. Σημείωσε 2η ευρεία νίκη μετά την εκτός έδρας επικράτηση με 4-1 στην πρεμιέρα κόντρα στη Χάβρη και μπήκε… φουριόζα στη σεζόν, σημειώνοντας 10 γκολ στα δύο πρώτα παιχνίδια της! Κόντρα στη Λιλ θα δώσει το πρώτο δυνατό ματς της χρονιάς. Εκτός οι αμυντικοί Κιμπεμπέ και Ερνάντες και ο επιθετικός Ράμος (1/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η φυγή του Εμπαπέ, μάλλον... ευεργέτησε την Παρί, αφού έλυσε τα πόδια των εξαιρετικών επιθετικών της, οι οποίοι κάνουν... παπάδες. Η Λιλ πάντως θα είναι σκληρό καρύδι στο συγκεκριμένο ματς. Σωστή η απόδοση του διπλού, και με το αμφίσκορο πάμε πολύ ψηλά!