Πρέμιερ Σκωτίας: Φαβορί η Ρέιντζερς αλλά όχι... λόγω άμυνας

Σάββατο, 24 Αυγούστου 2024 - 00:00

Τον πρώτο λόγο έχει η ομάδα του Φιλίπ Κλεμέν στο Άϊμπροξ, κόντρα στη Ρος Κάουντι, αλλά η αμυντική της γραμμή παρουσιάζει κενά, όπως έχει φανεί στα μέχρι τώρα παιχνιδια της και μένει να φανεί αν θα μας επιβραβεύσει η φιλοξενούμενη για ένα χορταστικό 2,54

ΝΤΑΝΤΙ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ - ΣΕΝΤ ΤΖΟΝΣΤΟΝ

Η Νταντί Γιουνάιτεντ γλίτωσε στο 26' όταν η Ρος Κάουντι έχασε πέναλτι, προηγήθηκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, έφτασε μία ανάσα από τη νίκη, αλλά τελικά περιορίστηκε στο ισόπαλο 1-1, με γκολ που δέχθηκε στο 95'! Προκρίθηκε στο Λιγκ Καπ, επικρατώντας εντός έδρας της Σεντ Μίρεν 1-0, με γκολ στο 34'. Είναι αήττητη σε έξι ομάδες στις δύο διοργανώσεις, ενώ στο πρωτάθλημα έχει «2 στις 2» ισοπαλίες. Εκτός ο μέσος Στρέιν.

Η Σεντ Τζόνστον πραγματοποίησε καλή εμφάνιση κόντρα στην Κιλμάρνοκ και επικράτησε με 3-0. Πήρε τους πρώτους της βαθμούς μετά την εντός έδρας ήττα 1-2 από την Αμπερντίν στην πρεμιέρα. Αποκλείστηκε φυσιολογικά στο Λιγκ Καπ, χάνοντας εκτός έδρας από τη Ρέιντζερς με 0-2 (61', 92'). «Κρατάει» την ανταγωνιστική εικόνα που έδειξε κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο. Εκτός είναι ο μέσος ΜακΚλέλαντ και ο επιθετικός Ικπεάζου.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αμφότερες δείχνουν επιθετικά ικανές, όμως η Γιουνάιτεντ είναι ένα βημα μπροστά καθώς στην έδρα της εμφανίζεται άφοβη. Τα γκολ μας δίνουν επιλογή. G/G και under 4,50 στο 2,22 από την Betsson

ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ - ΡΟΣ ΚΑΟΥΝΤΙ

Η Ρέιντζερς νίκησε δύσκολα τη Μάδεργουελ 2-1, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε, ισοφαρίστηκε, αλλά απέκτησε και πάλι το προβάδισμα. Προκρίθηκε στο Λιγκ Καπ, επικρατώντας εντός έδρας της Σεντ Τζόνστον 2-0 (61', 92'), είχε προηγηθεί ο αποκλεισμός στο Τσάμπιονς Λιγκ από την Ντιναμό Κιέβου, στη μοναδική ήττα που έχει γνωρίσει σε πέντε ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Εκτός ο αμυντικός Γιλμάζ και οι μέσοι Κορτές και Ράσκιν.

Η Ρος Κάουντι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Νταντί Γιουνάιτεντ, και ενώ στο 24' είχε χάσει πέναλτι, βρέθηκε αντιμέτωπη με την ήττα, αλλά τελικά έσωσε το βαθμό (1-1), με γκολ στο 95'! Αποκλείστηκε στο Λιγκ Καπ, χάνοντας εκτός έδρας από τη Σπάρτανς 0-1, με γκολ στο 46'. Υπέστη την πρώτη της φετινή ήττα σε επτά ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Εκτός ο αμυντικός Λάμι και ο μέσος Σιφ.

EKTIMHΣΗ: Η Ρέιντζερς μπορεί να είναι το φαβορί, όμως δείχνει «αρρυθμίες» σε κομμάτια του παιχνιδιού της, που μπορεί να εκμεταλλευτεί μία ομάδα με στοιχειώδεη επιθετική ικανότητα. Η Ρός Κάουντι πριν την ήττα από την Νταντί έτρεχε δυνατό αήττητο και φυσικά, θα παλέψει 1 και G.G στο 2,54 από την Betsson

ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ – ΝΤΑΝΤΙ

Η Χιμπέρνιαν έχασε φυσιολογικά από τη Σέλτικ 0-2, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο πρώτο 20λεπτο. Αποκλείστηκε και στο Λιγκ Καπ από τη Σέλτικ, χάνοντας 1-3 εκτός έδρας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ 0-2 (4', 15'), μείωσε στο 34' και δέχθηκε 3ο γκολ στο 56'. Στα πέντε τελευταία ματς στις δύο διοργανώσεις έχει μόνο μία νίκη, ενώ στο πρωτάθλημα δεν έχει βαθμό, ενώ δεν έχει πετύχει ούτε γκολ. Εκτός ο επιθετικός Γιουάν.

Η Νταντί πραγματοποίησε καλή εμφάνιση κόντρα στη Χαρτς και επικράτησε με 3-1. Στο ημίχρονο ήταν ήδη μπροστά 3-0 και δέχθηκε το γκολ στο 2ο μέρος. Προκρίθηκε στο Κύπελλο, επικρατώντας εντός έδρας της Ερντριόνιανς με το ευρύ 6-1 (12', 40', 61', 74', 86', 91' – 76'), από το 63' έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα. Διατηρείται αήττητη σε επτά ματς στις δύο διοργανώσεις! Εκτός οι αμυντικοί Ρόμπερτσον, Σόγκνεσι και ο μέσος Ρέιλι.

EKTIMHΣΗ: Ακόμα ένα ντέρμπι όσον αφορά τα ονόματα, με την Νταντί όμως να βρίσκεται σε πολύ καλύτερη κατάσταση σήμερα από την αντιπαλό της και τρέχει σπουδαίο αήττητο. Μπορούμε να στηριχτούμε στο διπλό με κάλυψη. 2DNB στο 2,40 από την Betsson

23/08/2024Premiership: 1st Phase