Β' Γερμανίας: Η Καϊζερσλάουτερν μας κάνει «δώρο» ένα 2,48

Σάββατο, 24 Αυγούστου 2024 - 00:00

Δύσκολα στοιχηματικά ματς στο «πιάτο» του Σαββάτου με τα περισσότερα να είναι ντέρμπι μεταξύ ομάδων που αποτελούν ακόμα ερωτηματικά. Κάπως πιο σταθερή η «Λάουτερν» κόντρα στη νεοφώτιστη Πρέουβεν Μούνστερ

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ – ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ

Προσπάθησε να κρατήσει το αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο και το πλήρωσε με ισοφάριση. Δίκαιη ισοπαλία ενώ ακολούθησε δύσκολη πρόκριση στην έδρα της Σοτ Μάιντς στο κύπελλο με νίκη 2-0. Ο κόουτς Τσόρνιγκερ δεν έμεινε ικανοποιημένος με όσα είδε. Η ομάδα του πάντως είναι αήττητη φέτος (2/1/0) σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Στο γήπεδό της δεν έχει χάσει στα τελευταία πέντε παιχνίδια (3/2/0). Επιστρέφει ο επιθετικός Φούτκοϊ που είναι τιμωρημένος στο κύπελλο. Δεν υπάρχει κανένα σημαντικό πρόβλημα για τον αγώνα.

Καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο από την ομάδα του Λούκας Κβασνιοκ η οποία έκανε δίκαια την ανατροπή και νίκησε την Ντάρμσταντ. Εξίσου εντυπωσιακή και στο κύπελλο όπου νίκησε 4-0 στην έδρα της Μπρέμερ για να προκριθει. Έκανε το τρία στα τρία στην αρχή της σεζόν σε πρωτάθλημα και κύπελλο και είναι η μοναδική στην δεύτερη κατηγορία με δύο νίκες στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια. Έχει έξι νίκες στα τελευταία επτά ματς (6/0/1) στην κατηγορία. Απουσιάζει μόνο ο τραυματίας μέσος Χάνσεν.

EKTIMHΣΗ: Σε πολύ κατάσταση η φιλοξενούμενη, δείχνει ότι μπορεί να είναι ανταγωνιστική, και μένει να φανεί αν είναι σε θέση να παίρνει βαθμούς και εκτός έδρας. Η Γκρόιτερ Φιρτ πάντως είναι δυνατή στο σπίτι της.
1Χ και under 3,5 στο 2,41 από την Betsson

ΧΕΡΤΑ – ΡΕΓΚΕΝΣΜΠΟΥΡΓΚ

Καλή και θαρραλέα εμφάνιση στο φινάλε του αγώνα στο Αμβούργο για να πάρει την ισοπαλία λίγο πριν το τέλος. Ακολούθησε η πρόκριση στο κύπελλο με το 5-1 στην έδρα της Χάνσα Ρόστοκ για να πιστέψει ακόμη περισσότερο σε αυτό που θέλει να κάνει στο γήπεδο η ομάδα του Κρίστιαν Φιέλ. Στο πρωτάθλημα μετράει επτά συνεχόμενα παιχνίδια με Goal/Goal ενώ σκοράρει για έντεκα σερί ματς. Παραμένουν οι σημαντικές απουσίες του μέσου Κουζάνς (1 ματς) και των Σέσα και Ρίζε στην επίθεση.

Κινδύνευσε στο δεύτερο ημίχρονο με την Ουλμ καθώς της έδωσε την μπάλα αλλά δούλεψε αρκετά καλά στην άμυνα για να μην επιτρέψει μεγάλη ευκαιρία. Στο κύπελλο έκανε την έκπληξη του πρώτου γύρου με την πρόκριση απέναντι στην Μπόχουμ και πηγαίνει με καλή ψυχολογία στο Βερολίνο. Μετράει τρία παιχνίδια στην σεζόν και όλα έχουν λήξει στο Under 2,5. Δεν έχει ισοπαλία στα τελευταία δεκαεννέα ματς στην κατηγορία εκτός έδρας (4/0/15). Τραυματίες ο μέσος Σμιντ και ο επιθετικός Χουτ.

EKTIMHΣΗ: Θα προσπαθήσει για τον βαθμό η Ρέγκενσμπουργκ στο Βερολίνο και θα έχει δύσκολη αποστολή. Η Χέρτα σκοράρει με συνέπεια και έχει το προβάδισμα 1 και over 2,50 στο 2,16 από την Betsson

ΠΡ. ΜΟΥΝΣΤΕΡ – ΚΑΪΖΕΡΣΛΑΟΥΤΕΡΝ

Είχε ευκαιρίες για νίκη με το Αννόβερο αλλά δεν τα κατάφερε. Καλή η ισοπαλία για την ομάδα του κόουτς Χίλντμαν που είχε έξτρα χρόνο να προετοιμαστεί καθώς δεν είχε αγώνα κυπέλλου. Στο πρωτάθλημα δεν έχει νίκη μετά από δύο αγωνιστικές (0/1/1). Εντός έχει χάσει μόνο ένα από τα τα τελευταία δεκαοκτώ επίσημα ματς (13/4/1). Στην διακοπή έδωσε φιλικό με την δεύτερη ομάδα της Ντόρτμουντ το οποίο έχασε 1-0 ενώ έχασε με ρήξη χιαστού τον πρώτο σκόρερ Μπάτμαζ (2 ματς/1 γκολ).

Επίμονη ως το φινάλε του αγώνα κατάφερε να πάρει την ισοπαλία στο παιχνίδι με την Γκρόιτερ Φιρτ με τον καλύτερο επίθετικό της, Άχε να δίνει την λύση. Στο κύπελλο κατάφερε να πάρει την πρόκριση με την δύσκολη νίκη 2-1 στην έδρα της Ίνγκολσταντ. Μπορεί να μην εντυπωσιάζει η ομάδα του Μάρκους Άνφανγκ αλλά παραμένει αήττητη μετά από τρεις επίσημους αγώνες φέτος και όλοι έχουν λήξει στο Goal/Goal. Τιμωρημένος ο κεντρικός αμυντικός Τουρέ. Παραμένουν τραυματίες οι Τσουκ, Ρόνσταντ, Ρεντόντο.

EKTIMHΣΗ: Η νεοφώτιστη έχει το μειονέκτημα της απειρίας και απένεντι σε μιά ομάδα που έχει στόχο την άνοδο, θα επιχειρήσει πρώτα τη μή ήττα. Δύσκολη αποστολή πάντως καθώς η Καϊζερσλάουτερν ξέρει πια να διαχειρίζεται αυτά τα ματς. 2 και under 3.5 στο 2,48 από την Betsson

ΚΟΛΩΝΙΑ – ΜΠΡΑΟΥΝΣΒΑΪΓΚ

Καλό πρώτο ημίχρονο με την Έλβερσμπεργκ αλλά κακό δεύτερο. Η ισοπαλία ήταν δίκαιο αποτέλεσμα. Δυσκολεύτηκε και στο κύπελλο όπου χρειάστηκε παράταση για να λυγίσει με 3-2 την Σάντχαουζεν. Όλα τα παιχνίδια της ομάδας του κόουτς Στρούμπερ έχουν λήξει στο Goal/Goal και Over 2,5 ενώ κανείς δεν γνωρίζει αν είναι ολοκληρωμένο το ρόστερ. Υπάρχει ενδιαφέρον από Αγγλία για τον πολύτιμο μέσο Λιούμπιτσιτς. Επιστρέφει ο μέσος Μάρτελ που έλειψε στο κύπελλο λόγω τιμωρίας. Μόνιμα εκτός οι σημαντικοί Κίλιαν, Φίνγκρεφε, Κρίστενσεν, Κάιντς, Ουτ.

Άργησε να ξυπνήσει με το Μαγδεμβούργο και όταν το έκανε έχανε ήδη με 3-0. Ηττήθηκε δίκαια ενώ ακολούθησε δύσκολο παιχνίδι κυπέλλου με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης το βράδυ της Δευτέρας το οποίο έχασε 4-1. Έχει αρχίσει την χρονιά στο πρωτάθλημα με δύο ήττες, με ισάριθμα Goal/Goal και Over 2,5 και παθητικό οκτώ γκολ. Λογικός ο προβληματισμός του κόουτς Σέρνινγκ. Παρά το κάταγμα στην μύτη, στην προπόνηση ο μέσος Κράουσε θα παίξει με μάσκα. Αμφίβολος ο στόπερ Έλερς (1 ματς/1 γκολ).

EKTIMHΣΗ: Δεν έχει βρει σταθερότητα στο ρόστερ της η Κολωνία καθώς πολλοί «έρχονται και φεύγουν» εν έσω αγωνιστικών υποχρεώσεων. Σε κακή κατάσταση και η Μπράουνσβαϊγκ που έχει προβλήματα στην άμυνα. Πάμε με τα γκολ εδώ. G/G και over 3,5 στο 2,46 από την Betsson