Πρέμιερ Σκωτίας: Ασοι με under, άνετη η Σέλτικ

Κυριακή, 25 Αυγούστου 2024 - 00:00

Tρία ματς στο πρόγραμμα της Κυριακής με το ενδιαφέρον μας να εστιάζεται σε νίκη χωρίς παθητικό της Σέλτικ στην έδρα της Σεντ Μίρεν, και στις έδρας των Μάδεργουελ και Αμπερντίν

ΣΕΝΤ ΜΙΡΕΝ – ΣΕΛΤΙΚ

Η Σεντ Μίρεν έχασε 1-3 από την καλύτερη Αμπερντίν. Βρέθηκε πίσω στο σκορ 0-1 στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισε, αλλά στο δεύτερο μέρος δέχθηκε δύο γκολ. Αποκλείστηκε και στο Λιγκ Καπ, χάνοντας 0-1 εκτός έδρας από την Νταντί Γιουνάιτεντ με τέρμα στο 34'. Είχε προηγηθεί και ο αποκλεισμός στο Κόνφερενς Λιγκ από τη Μπραν. Χωρίς νίκη σε τέσσερα ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Εκτός ο μέσος ΜακΜέναμιν και ο επιθετικός Κίτι.

Η Σέλτικ έπαιξε δύο φορές με τη Χιμπέρνιαν και πέτυχε ισάριθμες νίκες. Αρχικά, επικράτησε στο πρωτάθλημα με 2-0 και στη συνέχεια 3-1 εντός έδρας στο Λιγκ Καπ. Προηγήθηκε με 2-0 (4', 15'), δέχθηκε γκολ στο 34' και στο 56' σημείωσε 3ο τέρμα. Ιδανικό ξεκίνημα με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς στις δύο διοργανώσεις, ενώ στο πρωτάθλημα δεν έχει δεχθεί γκολ. Εκτός είναι ο επιθετικός Τζόνστον (1/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αμυντικές αδυναμίες έδειξε κόντρα στη Αμπερτίν, η Σεντ Μίρεν που αναμένεται να στήσει αμυντικό τείχος απέναντι στη Σέλτικ και ό,τι βγει. Οι Κέλτες έχουν ασφαλώς τη νίκη που δίνεται -φυσιολογικά- πολύ χαμηλά και αναγκαστικά θα πάρουμε ένα ρίσκο παραπάνω. 2 και ΝG στο 2,17 από τo Pame Stoixima

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ – ΚΙΛΜΑΡΝΟΚ

Η Αμπερντίν ήταν καλύτερη από τη Σεντ Μίρεν και επικράτησε 3-1. Προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, ισοφαρίστηκε, αλλά στο δεύτερο μέρος βελτιώθηκε και σημείωσε δύο γκολ. Προκρίθηκε και στο Λιγκ Καπ, επικρατώντας 1-0 εντός έδρας της Κουίνς Παρκ με τέρμα στο 92'! Σε επτά παιχνίδια στις δύο διοργανώσεις έχει ισάριθμες νίκες, έχοντας δεχθεί μόλις τρία γκολ και έχει πραγματοποιήσει ιδανικό ξεκίνημα! Εκτός οι μέσοι Κλάρκσον και Πολβάρα.

Η Κιλμάρνοκ έχασε από τη Σεντ Τζόνστον με 0-3, παίζοντας από το 16' με δέκα παίκτες. Αποκλείστηκε στο Λιγκ Καπ, χάνοντας 0-1 εκτός έδρας από τη Μάδεργουελ στην παράταση (96'). Την περασμένη Πέμπτη δε, ηττήθηκε με 2-0 στη Δανία από την Κοπεγχάγη, στο πρώτο ματς των πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ, και την ερχόμενη εβδομάδα γίνεται η ρεβάνς στην έδρα της. Τιμωρημένος ο μέσος Ράιτ (1/0). Εκτός και ο μέσος Ματζένις.

EKTIΜΗΣΗ: Σε καλή κατάσταση η Αμπερντίν που δείχνει ότι αυτά τα τα ματς τα παίρνει εύκολα ή δύσκολα. Η Κιλμάρνοκ πέρασε δύσκολη εβδομάδα με ήττες από Σεντ Τζόνστον εντός και Κοπεγχάγη εκτός.
1 και under 4,5 στο 2,00 από την Betsson

ΜΑΔΕΡΓΟΥΕΛ – ΧΑΡΤΣ

Η Μάδεργουελ ήταν ανταγωνιστική κόντρα στη Ρέιντζερς, αλλά τελικά έχασε 1-2, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο πρώτο ημίχρονο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε 2ο γκολ. Προκρίθηκε στο Λιγκ Καπ, επικρατώντας 1-0 εντός έδρας της Κιλμάρνοκ στην παράταση (96') και ενώ από το 51' έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα. Εκτός είναι οι μέσοι Νίκολσον, Κουτρουμπής, Πέιτον, Σλάτερι και ο επιθετικός Στουπάρεβιτς.

Η Χαρτς πραγματοποίησε κακή εμφάνιση με την Νταντί και έχασε 1-3. Στο ημίχρονο έχανε ήδη με 0-3 και μείωσε στο δεύτερο μέρος. Αποκλείστηκε και στο Λιγκ Καπ, χάνοντας εκτός έδρας από τη Φόλκερκ με 0-2 (53', 81'). Παραμένει χωρίς νίκη μετά από τρία παιχνίδια στις δύο διοργανώσεις, επικρατεί προβληματισμός για το ξεκίνημα της και καλείται να αντιδράσει. Εκτός είναι οι μέσοι Μανινγκίμε και Νιούβενχοφ.

EKTIMHΣΗ: Τρεις σερί ήττες εκτός μετράει η Χαρτς σε όλες τις διοργανώσεις και βρίσκεται σε κακή κατάσταση. Η Μάδεργουελ δίνει βάρος στην άμυνά της. Δεν πρόκειται να ανοίξει το ματς.