B' Nορβηγίας: «Τριπλή» στη Λεβάνγκερ, κόντρα για Σάντνες

Τετάρτη, 14 Αυγούστου 2024 - 01:03

Δύο ματς που μπορούν να δημιουργήσουν σημαντικές ανακατατάξεις στον βυθό της βαθμολογίας, μας δίνουν καλές προοπτικές κερδών, πάντα με συνδυαστικές επιλογές

ΛΕΒΑΝΓΚΕΡ – ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Ούτε τη προηγούμενη αγωνιστική κατάφερε να κερδίσει η Λεβάνγκερ. Έμεινε στο 1-1 με τη Σόντγκαλ και μοιράστηκαν από έναν βαθμό οι δύο ομάδες. Αν και κατάφερε να προηγηθεί πολύ νωρίς στο ματς, μόλις στο 5ο λεπτό, η συνέχεια δεν ήταν αυτή που θα ήθελε. Δέχθηκε αρκετή πίεση και ήταν αναμενόμενο να δεχθεί την ισοφάριση. Αυτή ήταν η 3η διαδοχική αγωνιστική που έμεινε μακριά από τις νίκες. Εντός έδρας έχει μία ήττα στα τελευταία 7 παιχνίδια της.

Η Μιοντάλεν συνεχίζει να χτίζει το αρνητικό της σερί τις τελευταίες εβδομάδες. Στο τελευταίο της αγώνα ηττήθηκε από τη Σάντνες εντός έδρας με σκορ 0-1. Το σκορ και το αποτέλεσμα είναι πλασματικά βέβαια, αφού η Μιοντάλε ήτα πολύ καλύτερη της αντιπάλους της και δεν άξιζε την ήττα. Ήταν πολύ άστοχη στη τελική προσπάθεια όμως και το πλήρωσε. Μετράει έτσι 4 συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα και ψάχνει άμεσα αντίδραση. Μετράει δύο σερί ήττες με σκορ 1-0, ενώ είχαν προηγηθεί 5 2.5.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πολύ χαμηλό ο άσος, αν και η προτελευταία Μιοντάλεν δεν δείχνει ικανή για εκτός έδρας νίκη. Θα προτιμήσουμε ένα τριπλό συνδυαστικό ποντάρισμα με ασφάλεια στο σημείο.
1X, Over 2.5, G/G στο 2,27 από την Betsson

ΣΑΝΤΝΕΣ – ΑΑΛΕΣΟΥΝΤ

Η Σάντνες αποδείχθηκε πιο κυνική και εύστοχη από την αντίπαλό της, τη περασμένη αγωνιστική και επιτέλους χαμογέλασε. Κέρδισε τη Μιοντάλεν εκτός έδρας, σε έναν αγώνα που δεν άξιζε και πολλά πράγματα. Όμως μίλησε ο νόμος του ποδοσφαίρου και έβαλε τρεις βαθμούς στο σακούλι της. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη ύστερα από 8 αγώνες, οπότε αποτελεί και κατόρθωμα για την ομάδα. Βρίσκεται στη τελευταία θέση της βαθμολογίας και χρήζει άμεσα βελτίωσης. Δεν έχουν αναφερθεί καινούργια προβλήματα.

Η Άαλεσουντ από τη στιγμή που κατάφερε και μάζεψε την άμυνά της, βελτιώθηκε αισθητά. Κατάφερε και κέρδισε για 2η σερί φορά, ενώ κράτησε παράλληλα και το μηδέν στην άμυνα. Τελευταίο της θύμα ήταν η Μος, την οποία κέρδισε με το ισχνό 1-0. Μεγάλη νίκη μιας και η Μος είναι 3η στη βαθμολογία και τις χωρίζουν 17 βαθμοί. Ήταν πολύ καλή και άκρως επιθετική, ενώ δεν φοβήθηκε λεπτό την αντίπαλό της. Γεμάτη εμφάνιση που αφήνει ελπίδες για τη συνέχεια.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Σάντνες έβγαλε αντίδραση κόντρα στη Μιοντάλεν και πλέον έχει μεγάλη ευκαιρία να ξεκολλήσει από τον βυθό της βαθμολογίας απέναντι σε μία ομάδα (τρίτη από το τέλος), η οποία έχει δείξει καλά στοιχεία στα δύο τελευταία ματς στα οποία νίκησε. Η έδρα μπορεί να παίξει τον ρόλο της στο συγκεκριμένο.