A' Πολωνίας: Πογκόν από το ημίχρονο

Σάββατο, 10 Αυγούστου 2024 - 00:18

Δύο ματς περιλαμβάνει το αποψινό μενού με την Κρακόβια να μας δείγματα για διπλό στο Κίελτσε και την Πογκόν να ψάχνει την επιστροφή στα καλά αποτελέσματα

ΚΟΡΟΝΑ ΚΙΕΛΤΣΕ – ΚΡΑΚΟΒΙΑ

Η Κορόνα Κιέλτσε προηγήθηκε κόντρα στη Μότορ Λούμπλιν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ισοφαρίστηκε στο δεύτερο και περιορίστηκε στο ισόπαλο 1-1, στο ντεμπούτο του τεχνικού Μάριους Αρτσέφσκι (έγινε η πρώτη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος που άλλαξε προπονητή). Μπορεί να μη νίκησε, αλλά τουλάχιστον πήρε τον πρώτο της βαθμό. Ωστόσο, παραμένει χωρίς νίκη, παρουσιάζει αρκετές αδυναμίες και καλείται να βελτιωθεί. Τα δύο τελευταία παιχνίδια έχουν έρθει 2,5.

Η Κρακοβία έχασε από τη Βίντζεβ Λοτζ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το 0-2. Προηγήθηκε νωρίς, ισοφαρίστηκε στο πρώτο ημίχρονο και δέχθηκε δύο γκολ στο 84’ και στο 102’. Υπέστη έτσι την πρώτη της ήττα. Πέρυσι, συνάντησε δυσκολίες, αλλά τελικά παρέμεινε στην κατηγορία, τερματίζοντας δύο βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Φέτος, μπορεί να πραγματοποιήσει καλύτερη πορεία. Οι δύο από τους τρεις αγώνες της έχουν έρθει 2,5.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Κορόνα έχει κάνει ένα από τα χειρότερα ξεκινήματα των τελευταίων ετών και πρέπει να συνέλθει άμεσα εάν δεν θέλει να μπει σε περιπέτειες. Η Κρακόβια από την άλλη υπέστη μάλλον φυσιολογική ήττα από τη Βίντζεβ Λοτζ αλλά η χρονικη συγκυρία μας καλεί να τη στηρίξουμε. 2DNB στο 2,35 από την Βetsson

ΠΟΓΚΟΝ ΣΤΣΖΕΤΣΙΝ - ΣΤΑΛ ΜΙΕΛΕΤΣ

Η Πογκόν, έπειτα από ένα ματς το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, έχασε 0-1 από την Γκόρνικ Ζάμπρζε. Υπέστη την πρώτη της ήττα μετά την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Ζαγκλέμπιε Λούμπιν και την εντός έδρας νίκη 3-0 με την Κορόνα Κιέλτσε και θέλει να αντιδράσει κόντρα στη Σταλ Μίελετς. Πέρυσι, τερμάτισε στην 4η θέση και δεν βγήκε στην Ευρώπη, κάτι που ευελπιστεί να πετύχει φέτος.

Σούπερ διαγωνισμός για όλους! Διεκδικείς εισιτήρια για το ΑΕΚ - Νόα παίρνοντας μέρος στην κλήρωση του PS Blog!

Η Σταλ Μίελετς έχασε φυσιολογικά από την πρωταθλήτρια Γιαγκελόνια με 0-2, δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με την αντίπαλο της να χάνει και πέναλτι στο 70’. Παραμένει χωρίς νίκη, έχοντας μόλις ένα βαθμό. Πέρυσι τερμάτισε στην 11η θέση, πετυχαίνοντας τον πρωταρχικό της στόχο, ο οποίος ήταν η παραμονή στην κατηγορία. Φέτος, όμως, πιθανόν να έχει πιο δύσκολη σεζόν, καθώς έχει αποδυναμωθεί και αναμένεται να κινηθεί χαμηλά στη βαθμολογία και να μπλέξει σε περιπέτειες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: O άσος είναι το πιο πιθανό αποτέλεσμα αλλά το 1,36 δεν μας κάνει. Η Σταλ Μίελετς θα παλέψει αλλά η Πογκόν που έχει ανέβει επίπεδο μπορεί να προηγηθεί από το ημίχρονο. 1 ημίχρονο και over 2,5 στο 2,39 από την Βetsson