Α' Πoλωνίας: Εμπιστοσύνη στη Γιαγκελόνια, σκορ στο Πόζναν

Σάββατο, 3 Αυγούστου 2024 - 01:25

Τα ματς του Σαββάτου στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής περιλαμβάνουν μάχες που κρύβουν παγίδες για τα θεωρητικά φαβορί. Εξαίρεση η Γιαγκελόνια που είναι... μπετόν

ΚΑΤΟΒΙΤΣΕ – ΡΑΚΟΒ

Η Κατοβίτσε νίκησε 1-0 τη Σταλ Μίελεκ σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, κερδίζοντας τους πρώτους της βαθμούς μετά την εντός έδρας ήττα με 1-2 από τη Ραντόμιακ, βελτιώνοντας έτσι το κλίμα στην ομάδα. Πέρυσι, τερμάτισε στη 2η θέση της 2ης κατηγορίας, έξι βαθμούς πίσω από την κορυφή, και ανέβηκε απευθείας, υπερτερώντας στην ισοβαθμία της Αρκα Γκντίνια. Φέτος, όμως, η κατάσταση προβλέπεται πιο δύσκολη και η ομάδα αναμένεται να παλέψει για την παραμονή της.

Η Ρακόβ εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών στον αγώνα με την Κρακοβία, χάνοντας με 0-1. Παρά το γεγονός ότι δημιούργησε ευκαιρίες, δεν κατάφερε να σκοράρει. Δεν μπόρεσε να συνεχίσει το θετικό αποτέλεσμα της εκτός έδρας νίκης με 2-0 επί της Μότορ Λούμπλιν στην πρεμιέρα και έτσι υπέστη την πρώτη απώλεια βαθμών της. Θεωρητικά, αναμένεται να είναι από τις διεκδικήτριες του τίτλου, αλλά είναι απαραίτητη η βελτίωση της για να βρεθεί ψηλά στη βαθμολογία. Εκτός θα παραμείνει ο βασικός μέσος Κότσεργκιν (2/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το μομέντουμ φαίνεται να το έχουν οι γηπεδούχοι νεοφώτιστοι αλλά η ποιότητα της Ρακόβ, αργά ή γρήγορα θα φανεί. Γιατί όχι σε ένα ματς από αυτά που θα πρέπει να κερδίσει αν θέλει να μιλάει για τίτλο. 2 και under 3,5 στο 2,24 από την Betsson

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ – ΣΤΑΛ ΜΙΕΛΕΚ

Η Γιαγκελόνια αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στη Ραντόμιακ, αλλά τελικά επικράτησε με 3-2. Προηγούνταν 2-0 στο ημίχρονο, ισοφαρίστηκε στο δεύτερο μέρος, όμως πέτυχε το τρίτο γκολ στο 88ο λεπτό και εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς. Κατάφερε να κάνει το 2 στα 2 μετά και την επίσης δύσκολη νίκη με 2-0 επί της Πούσζκα Νιεπολόμιτσε στην πρεμιέρα. Την Τρίτη, κέρδισε εντός έδρας την Παναβέζις με 3-1 και προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου την επόμενη εβδομάδα θα υποδεχθεί την Μπόντο Γκλιμτ.

Το Pamestoixima.gr υποδέχεται όλους τους νέους παίκτες με Σούπερ Καλοκαιρινή Προσφορά* γνωριμίας Χωρίς Κατάθεση!

*Ισχύουν όροι και προϋποθέσεις
21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 1114| Παίξε Υπεύθυνα |

Η Σταλ Μίελεκ, έπειτα από ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, έχασε 0-1 από την Κατοβίτσε. Υπέστη την πρώτη της ήττα, μετά την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Βίντζεβ Λοτζ στην πρεμιέρα, ενώ εξακολουθεί να ψάχνει την πρώτη νίκη. Πέρυσι τερμάτισε στην 11η θέση, πετυχαίνοντας τον πρωταρχικό της στόχο, ο οποίος ήταν η παραμονή στην κατηγορία. Φέτος, όμως, πιθανόν να έχει πιο δύσκολη σεζόν, καθώς έχει αποδυναμωθεί και αναμένεται να κινηθεί χαμηλά στη βαθμολογία και να μπλέξει σε περιπέτειες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: H Γιαγκελόνια δεν αστειεύεται και στις δύο πρώτες αγωνιστικές έχει δείξει τρομερή συνέπεια και ευχέρεια στο σκοράρισμα. Δεν θα πάμε κόντρα. 1 και over 2.5 στο 1.94 από την Betsson

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ – ΛΕΧΙΑ ΓΚΝΤΑΝΣΚ

Η Λεχ Πόζναν ηττήθηκε με 1-2 από τη Βίντζεβ Λοτζ, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο. Βρέθηκε πίσω με 0-2 και απλώς μείωσε τη διαφορά. Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών μετά την εντός έδρας νίκη επί της Γκόρνικ Ζάμπρζε στην πρεμιέρα (2-0). Η εμφάνισή της δεν ήταν αντάξια των προσδοκιών και πρέπει να αντιδράσει στον επερχόμενο αγώνα με τη Λέχια. Η ομάδα πρέπει να αποκτήσει σταθερότητα αν θέλει να βρεθεί ψηλά στη βαθμολογία.

Η Λέχια Γκντάνσκ στο διάστημα 71’ – 74’ του αγώνα με την Μότορ Λούμπλιν έπαθε μπλακ άουτ, δέχθηκε δύο γκολ και έχασε 0-2. Υπέστη την πρώτη της φετινή ήττα, ενώ εξακολουθεί να ψάχνει την πρώτη της νίκη, μετά την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Σλασκ Βρότσλαβ, όπου ισοφαρίστηκε στο 92’! Πέρυσι, αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στη 2η κατηγορία. Φέτος, παίζοντας σε ανώτερο επίπεδο, η κατάσταση διαφοροποιείται και στόχος της είναι η παραμονή στην κατηγορία.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ομάδες με σοβαρές αμυντικές αδυναμίες όπως έχουν δείξει στα πρώτα ματς. Η γηπεδούχος έχει προβάδισμα αλλά θα ακολουθήσουμε τη ροή των γεγονότων και θα ποντάρουμε στα γκολ. G/G και οver 2.5 στο 2,23 από την Betsson