Α' Σουηδίας: Με την Χάκεν και τα γκολ!

Κυριακή, 28 Ιουλίου 2024 - 00:00

Αν η Χάκεν είναι σοβαρή, δεν θα έχει πρόβλημα!

ΧΑΜΑΡΜΠΙ – ΜΙΑΛΜΠΙ

Βγάζοντας αποφασιστικότητα και επιδεικνύοντας αποτελεσματικότητα η Χάμαρμπι κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από τη έδρα της Μπρομαποϊκάρνα (0-2) και να διατηρήσει την επαφή της με την τριάδα.

Είχε αμυντικά κενά που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι οικοδεσπότες. Ενώ έδειξε τρομερό χαρακτήρα σε καίρια σημεία στο ματς. Προηγήθηκε στο 54’ με τον Τουρέ για να έρθει στο 72’ ο Εραμπί να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο ματς.

Μετρά πέντε σερί n/g στο πρωτάθλημα, ενώ έχει 5 «2-3 γκολ» στα τελευταία 6 εντός. Σταθερά εκτός οι Βάγκιτς (Μ) και Φένγκερ (Α).

Δεν άξιζε κάτι παραπάνω η Μιάλμπι στο εκτός με την Έλφσμποργκ. Μέτρια εικόνα στο α’ μέρος με κενά στην άμυνα. Σπασμωδικές αντιδράσεις στο β’. Βρέθηκε να χάνει στο 1’, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 27’ με τον Στρουντ, αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Δέχθηκε το 2ο γκολ (42’) πριν το ημίχρονο για να έρθει στο 51’ ο Χόλμεν να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Παρόλα αυτά παραμένει εντός τριάδας και στο +4 από τις ομάδες που την καταδιώκουν. Μετρά 7 σερί g/g και over 2,5 σε επίσημα και φιλικά. Με σκαμπανεβάσματα η εικόνα της εκτός, όπου μετρά 5 g/g και over 2,5 στα τελευταία 6 εκτός. Δεν έχει κάποιο νεότερο πρόβλημα στους φιλοξενούμενους.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Περίεργο ματς ανάμεσα σε δυο ομάδες που είναι ικανές για το καλύτερο, αλλά και για το χειρότερο. Δεν θα πάμε με pregame επιλογή.

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ – ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Απολύτως δίκαιη η επικράτηση της Έλφσμποργκ στο εντός με την Μιάλμπι. Είχε σταθερή απόδοση, έβγαλε αποφασιστικότητα από το 1’, πράγμα που φαίνεται και από το γρήγορο γκολ, ενώ αμυντικά είχε καλή εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Όπως προαναφέραμε προηγήθηκε στο 1΄, ακολούθησε το 1-1 στο 27’, αλλά βρήκε 2ο γκολ πριν το ημίχρονο με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 51’.

Το βράδυ της Πέμπτης έπαιζε το πρώτο ματς για τον β’ προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στην Σέριφ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση με το τελικό 0-1. Μετρά «3 στα 3» στο πρωτάθλημα μετά την διακοπή. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Την «πάτησε» η Τζουργκάρντεν στο Κάλμαρ. Επί της ουσίας «πλήρωσε» το μπλαζέ ύφος στο παιχνίδι της, αλλά και την χαλάρωση που έδειξε μετά το 0-1 του 30’. Στο τελευταίο 20λεπτο πίεσε, έψαξε για το γκολ της ισοφάρισης σε 2-2, αλλά δεν τα κατάφερε.

Την Πέμπτη έπαιζε στον β’ προκριματικό του Conference League με την Πρόγκρες από το Λουξεμβούργο και είχε εύκολο έργο επικρατώντας με 3-0. Αμφίβολος ο μέσος Μπέργκβαλ, εκτός ο μέσος Γιόχανσον.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Θα πάμε με βάση την εικόνα των δύο ομάδων. Είναι δύο αντίπαλοι που κάνουν λάθη στα μετόπισθεν. Ικανό στοιχείο να μας κάνει να κοιτάξουμε τα γκολ. Θα πάμε με το over 2,5 για αρχή. Μία χαρά το 1.67 στο pamestoixima.gr

ΧΑΚΕΝ – ΒΑΣΤΕΡΑΣ

Η Χάκεν πέταξε δύο βαθμούς στο εκτός με την Βάρναμο (2-2). «Αυτοκτόνησε» καθώς βρέθηκε να προηγείται πριν το 15’ με 2-0 με αυτογκόλ του Νέστρεμ και γκολ του Ινούσα (14’), αλλά δέχθηκε δύο γκολ στο β’ μέρος με το 2-2 να διαμορφώνεται στο 90+8’. Συγκεκριμένα, ο Ένγκβαλ έκανε το 1-2 με τον Καλού να γράφει το τελικό 2-2 στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι έμεινε στο -5 από την τριάδα. Ξεκάθαρα είναι ομάδα του over, καθώς μετρά 11 σερί στο πρωτάθλημα. Ενώ είναι χαρακτηριστικό πως έχει 7 συνεχόμενα g/g και over 2,5 εντός. Εκτός οι Λαγιουνί (Ε), Μπρούσμπεργκ (Μ) και Ζέτσεβιτς (Μ).

Βαθμό που στην οικονομία του πρωταθλήματος μπορεί να αποδειχθεί «χρυσός» κατάφερε να πάρει η Βαστέρας στο Γκέτεμποργκ. Επί της ουσίας ήταν ένα ματς, στο οποίο έπεσε από την Ακρόπολη και βρήκε πορτοφόλι. Βρέθηκε να χάνει δικαίως στο 48’, γλίτωσε και από όλα γκολ και εν τέλει βρήκε γκολ ισοφάρισης στις καθυστερήσεις με τον Μπουντά το 90+9’.

Με 2-3-1 στα τελευταία 6 ματς προσπαθεί να μείνει στον… αφρό. Τιμωρημένος ο Νσαμπιγιούμβα (Α), εκτός όλη τη σεζόν οι Μαρκές (Μ) και Γκέφβερτ (Μ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ματς με φαβορί. Τα πάντα είναι στο χέρι της Χάκεν. Αν είναι σοβαρή, θα το πάρει. Καλό το 1.62 στο pamestoixima.gr