A' Ιαπωνίας: Η Ζέλβια έχει μομέντουμ

Παρασκευή, 19 Ιουλίου 2024 - 10:00

Ανοίγει η αυλαία της 24ης αγωνιστικής με πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις και κέρδη... κρυμμένα σε γκολ αλλά και σε σημεία

ΜΑΣΙΝΤΑ ΖΕΛΒΙΑ - ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ ΜΑΡΙΝΟΣ

Η Μασίντα Ζέλβια προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι με την Τόκιο Βέρντι και αυτό το γκολ ήταν αρκετό ώστε να φτάσει στην επικράτηση (1-0). Σημείωσε 3η διαδοχική νίκη και ενώ είχαν προηγηθεί δύο ισοπαλίες. Παράλληλα, διεύρυνε το αήττητο σερί της στα έξι παιχνίδια, ενώ σε οκτώ αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις έχει μόνο μία ήττα και αυτή στα πέναλτι και βρίσκεται σταθερά στην κορυφή. Τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια έχουν έρθει Under 2,5 και No Goal.

Η Γιοκοχάμα Μαρίνος βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Κασίμα, ισοφάρισε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο δεύτερο πέτυχε άλλα τρία γκολ και έφτασε στην ευρεία επικράτηση με 4-1. Σημείωσε 2η διαδοχική νίκη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο (η μία στα πέναλτι) και ενώ είχαν προηγηθεί τέσσερις ήττες και είναι σε ανοδική πορεία. Βρίσκεται στο 2ο μισό της βαθμολογίας, μακριά από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά προσδοκούσε σε καλύτερη παρουσία και καλείται να βελτιωθεί. Τα πέντε από τα έξι τελευταία ματς έχουν έρθει Over 2,5.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Μασίντα εμφανίζεται πολύ ισχυρή στην έδρα της, και μάλιστα με εξαιρετικές επιδόσεις στην άμυνα έχοντας δεχτεί μόλις 4 γκολ στα πέντε τελευταία ματς εντός. Η Γιοκοχάμα αντίθετα δέχεται γκολ πολύ εύκολα μακριά από το γήπεδό της (10 στα τελευταία πέντε ματς). Αξία στον άσο, σε συνδυασμό με το over.
1 και over 2,5 στο 2,66 από την Betsson

ΒΙΣΕΛ ΚΟΜΠΕ – ΝΑΓΚΟΓΙΑ

Η Βίσελ Κόμπε βρέθηκε πίσω στο σκορ από την ουραγό Σαπόρο, ισοφάρισε, γλίτωσε στο 75’ όταν η αντίπαλος της έχασε πέναλτι, τελικά έφερε ισοπαλία 1-1. Ελαβε έτσι τέλος το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Ωστόσο, έμεινε αήττητη σε 5ο διαδοχικό ματς, ενώ έχει μία ήττα σε εννέα αγώνες. Βρίσκεται στην 3η θέση, απέχει όμως οκτώ βαθμούς από την κορυφή. Τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία ματς στο πρωτάθλημα έχουν έρθει Goal/Goal.

Η Ναγκόγια βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ στο ματς με την Κασίβα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1. Επέστρεψε στις νίκες μετά από έξι αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις, σημειώνοντας 2η επιτυχία σε έντεκα παιχνίδια. Βρίσκεται στο 2ο μισό της βαθμολογίας σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις έχουν έρθει Under 2,5.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ Το παλεύει η Ναγκόγια εκτός έδρας αλλά τα αποτελέσματα είναι πενιχρά, χωρίς πάντως να δέχεται συντριβές. Η Κόμπε είναι σοβαρή και αφοσιώνεται στον στόχο μεθοδικά, νικώντας ακόμα και με... μισό 0. Αυτό αναμένεται να κάνει και στο συγκεκριμένο ματς.
1 και under 3,5 στο 2,17 από την Betsson

ΓΚΑΜΠΑ ΟΣΑΚΑ - ΣΟΝΑΝ ΜΠΕΛΜΑΡΕ

Η Γκάμπα Οσάκα ήταν καλύτερη από την Τόσου και επικράτησε 2-0, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Σημείωσε 3η διαδοχική νίκη, μετά από δύο ματς χωρίς επιτυχία, ενώ σε 14 αγώνες έχει υποστεί μόνο μία ήττα. Βρίσκεται στη 2η θέση και διεκδικεί τον τίτλο, έχοντας διαφορά πέντε βαθμών από την κορυφή. Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο έχουν έρθει Over 2,5.

Η Σόναν στο 19’ του αγώνα με τη Γιούμπιλο Ιβάτα, στη συνέχεια ήταν σαρωτική και επικράτησε με 5-0! Σημείωσε 3η διαδοχική νίκη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και ενώ είχαν προηγηθεί τέσσερα ματς χωρίς επιτυχία. Επίσης, σε πέντε αγώνες έχει μία ήττα και παρουσιάζεται βελτιωμένη. Βρίσκεται, ωστόσο, στην επικίνδυνη ζώνη και εξακολουθεί να είναι σε πίεση. Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις έχουν έρθει Under 2,5.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Καλό το μομέντουμ για τη Σόναν αλλά μπροστά στην κατάσταση της Γκάμπα δύσκολα θα καταφέρει να πάρει κάτι. Οι γηπεδούχοι σκοράρουν με πολύ μεγάλη συχνότητα και η άμυνα της Μπελμάρε δεν είναι και εγγύηση. Πάμε με τον άσο και ένα πολύ πιθανό over 1,5.
1 και over 1,5 στο 2,42 από την Betsson

ΚΑΣΙΒΑ - ΚΑΒΑΣΑΚΙ

Η Κασίβα προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι με τη Ναγκόγια, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε δύο γκολ και έχασε 1-2. Ελαβε τέλος το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων σε πρωτάθλημα και Κύπελλο (η μία στην παράταση) και το αήττητο τεσσάρων παιχνιδιών. Είναι στο 2ο μισό της βαθμολογίας, αλλά βρίσκεται μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Τα έξι από τα επτά τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις έχουν έρθει Goal/Goal.

Η Καβασάκι προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Τσερέζο Οσάκα, αλλά ισοφαρίστηκε στο δεύτερο μέρος και περιορίστηκε στο ισόπαλο 1-1. Παρέμεινε μακριά από τη νίκη σε 7ο ματς μετά από δύο επιτυχίες. Η παρουσία της, είναι κατώτερη του αναμενομένου, βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία και καλείται να βελτιωθεί. Εκτός έδρας, δεν έχει νίκη σε δέκα παιχνίδια. Τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια έχουν έρθει Goal/Goal.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Τρεις ισοπαλίες στα τελευταία πέντε μεταξύ τους ματς έχουν σημειωθεί στην έδρα της Κασίβα, αλλά οι γηπεδούχοι βρίσκονται σε αγωνιστική κατάσταση που μπορεί να της δώσει τη νίκη. Η Καβασάκι έχει καταφέρει να πάρει μόλις δύο βαθμούς στην πιο πρόσφατη πεντάδα εκτός έδρας αγώνων και η άμυνά της γενικά... μπάζει. Καλό το 2,25. 1 στο 2,25 από το pamestoixima.gr

ΟΥΡΑΒΑ ΡΕΝΤ ΝΤΑΙΑΜΟΝΤΣ – ΣΑΠΟΡΟ

Η Ουράβα άσκησε πίεση κατά διαστήματα κόντρα στην προτελευταία Κιότο, αλλά δεν έφτασε στο γκολ και περιορίστηκε στο ισόπαλο 0-0. Εμεινε μακριά από την επιτυχία σε 2ο διαδοχικό ματς και ενώ είχε προηγηθεί μίνι νικηφόρο σερί δύο αγώνων. Πάντως, σε πέντε ματς έχει μία ήττα. Βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας, μακριά από την πρώτη τριάδα, αλλά και από την επικίνδυνη ζώνη. Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια έχουν έρθει No Goal. Εκτός ο μέσος Γκούσταφσον (17/2).

Η Σαπόρο προηγήθηκε κόντρα στη Βίσελ Κόμπε, ισοφαρίστηκε, στο 75’ έχασε πέναλτι και τελικά έφερε ισοπαλία 1-1. Δεν έδωσε συνέχεια στην εκτός έδρας νίκη με τη Γιαμαγκάτα (6-3) στο Κύπελλο, η οποία είναι και η μοναδική σε επτά αγώνες. Τουλάχιστον, έμεινε αήττητη σε 2ο διαδοχικό ματς και ενώ είχαν προηγηθεί πέντε ήττες και δείχνει σημάδια βελτίωσης. Βρίσκεται, όμως, στην τελευταία θέση και είναι σε πίεση.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη εντός έδρας η Ουράβα παρά το γεγονός ότι αγωνιστικά είναι μία κλάση πάνω από την αντίπαλό της, εξ΄ου και η χαμηλή τιμή στον άσο. Θα πηγαίναμε κόντρα αν η Σαπόρο έδειχνε στο ελάχιστον ότι μπορεί να βγάλει αντίδραση και κυρίως αν δεν δεχόταν γκολ με τη σέσουλα! Πάμε με δυνατό οver. Οver 3,5 στο 2,65 από το pamestoixima.gr

ΤΣΕΡΕΖΟ ΟΣΑΚΑ - ΝΙΓΚΑΤΑ ΑΛΜΠΙΡΕΞ

Η Τσερέζο Οσάκα στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Καβασάκι, αλλά ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος και πήρε το βαθμό (1-1). Σε εννέα αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις έχει μία ήττα. Βρίσκεται στο πρώτο μισό της βαθμολογίας και θέλει να πλασαριστεί στην πρώτη τριάδα. Εντός έδρας, έχει μία ήττα σε πέντε αγώνες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και αυτή στην παράταση. Τα έντεκα από τα δώδεκα τελευταία παιχνίδια έχουν έρθει Goal/Goal.

Η Νιγκάτα έχασε από την καλύτερη Τόκιο με 0-2, δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Σε επτά αγώνες έχει μία νίκη και δεν βρίσκεται σε καλή κατάστασ. Υποχώρησε κι άλλο στη βαθμολογία και πλέον αισθάνεται την πίεση του υποβιβασμού. Εκτός έδρας, έχει καλή παρουσία, έχοντας υποστεί μία ήττα σε πέντε αγώνες. Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα έχουν έρθει Under 2,5.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Με μόλις μία ήττα σε 11 εντός έδρας παιχνίδια η Τσερέζο παρουσιάζεται δυνατή στο γήπεδό της, την ώρα που Νιγκάτα με 4-3-5 εκτός δείχνει ότι δεν παραδίδεται αμαχητί σε κανέναν. Αξίζει το διπλό με κάλυψη.