Α' Φινλανδίας: Ευκαιρία για Κουόπιο

Κυριακή, 7 Ιουλίου 2024 - 01:37

Τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα μετρά η Κουόπιο και απόψε έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στα τρίποντα κόντρα στην Γκνίσταν!

ΜΑΡΙΕΧΑΜΝ – ΧΑΚΑ

Το πάλεψε όσο μπορούσε η Μάριεχαμν κόντρα στην Ελσίνκι (1-2). Της έλειψε η συγκέντρωση στην άμυνα και η καλή τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να ηττηθεί. Βέβαια, μπορεί να κρατήσει την εικόνα της στο β’, όπου έβγαλε πάθος και δύναμη. «Είμαι απογοητευμένος από το αποτέλεσμα», δήλωσε ο κόους, Ρομαό. Μόλις μία νίκη στα 6 τελευταία εντός. Μετρά 7 «2-3 γκολ» στα 8 πιο πρόσφατα στο πρωτάθλημα. Εκτός ξανά ο επιθετικός Καρδόσο, γνωστές οι υπόλοιπες απουσίες.

Άξιζε τον βαθμό η Χάκα στο εκτός με την Σεϊναγιόεν (2-1). Βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο έχοντας και δύο απώλειες παικτών. «Άλλη»« ομάδα στο β’. Μείωσε σχετικά νωρίς και μπορούσε να βρει και δεύτερο γκολ για επική επιστροφή. Την Τετάρτη έπαιξε Κύπελλο με την Κοκόλα και προκρίθηκε με 1-2. Μετρά 4 over 2,5 στα 5 πιο πρόσφατα εκτός στο πρωτάθλημα. Αμφίβολοι οι μέσοι Σίιρα και Σεϊντού.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Λογικό το σετ και ο ισχνός φαβοριτισμός της γηπεδούχου. Ωστόσο η Χάκα δεν είναι ομάδα για να την υποτιμήσεις. Πιο safe επιλογή στα μάτια μας το g/g. Αρκετά καλό το Click here">1.71 στην Betshop.

ΚΟΥΟΠΙΟ – ΓΚΝΙΣΤΑΝ

Με τρεις σερί ήττες η Κουόπιο πλέον κυνηγά την Ελσίνσκι που την προσπέρασε στην κορυφή. Έχασε εκτός από την Ούλου του Κώστα Μπράτσου (1-0) ούσα στατική και αργή. «Άξιζε την νίκη η αντίπαλος», παραδέχθηκε, μάλιστα, μετά το ματς ο τεχνικός, Γιάι Χονκαβάαρα. Την Τετάρτη έπαιξε Κύπελλο με την Εκένας, νίκησε με 0-2 και συνεχίζει. Μετρά 5 g/g στα 7 πιο πρόσφατα στο πρωτάθλημα, «τρέχει» με 5-1-1 στα 7 τελευταία εντός. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

«Καταστροφικό» αποτέλεσμα για την Γκνίσταν στο εντός με την Εκένας (1-2). Κακή εικόνα στο α’ μέρος και βρέθηκε δικαίως πίσω στο σκορ. Απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 46’, αλλά ήταν αφελής με αποτέλεσμα να δεχθεί το 2-0. Μείωσε στο τέλος μένοντας με άδεια χέρια. «Αναλαμβάνω την ευθύνη», είπε μετά το ματς ο τεχνικός Λεπαλάχτι που ζήτησε μεταγραφές. Καρέ αγώνων χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα με 3 ήττες με συνέπεια να είναι κοντά στην καυτή ζώνη. Πρόβλημα με Σαρ (Ε), εκτός ο Καμπάσι (Μ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ευκαιρία για επιστροφή στις νίκες για την Κουόπιο. Αν είναι σοβαρή και πειθαρχημένη, θα πάρει το ματς. Ικανοποιητικό το Click here">1.46 στην Betshop.

07/07/2024Veikkausliiga: Regular Season