Α' Φινλανδίας: Θα βγάλει αντίδραση η Ελσίνκι

Κυριακή, 30 Ιουνίου 2024 - 01:06

Η Ελσίνκι αποκλείστηκε μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο και περιμένουμε αντίδρασή της στο πρωτάθλημα στο εκτός με την Μάριεχαμν.

ΓΚΝΙΣΤΑΝ – ΕΚΕΝΑΣ

Μπορούσε και το τρίποντο η Γκνίσταν στο εκτός με την Λάχτι (3-3). Ναι μεν ισοφάρισε στο 90’, αλλά είχε προηγηθεί ένα πολύ καλό β’ μέρος με ευκαιρίες και δοκάρι πληρώνοντας, ωστόσο, αμυντικές αδυναμίες. Με 5 βαθμούς στα τελευταία 5 ματς έχει ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη. Έχει σκοράρει μόλις σε 1 από τα 5 τελευταία εντός. Δεν είχε υποχρεώσεις στο Κύπελλο έχοντας αποκλειστεί νωρίς. Δεν προκύπτει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Παίζοντας από το 1’ με αριθμητικό μειονέκτημα έχασε δίκαια από την Μάριεχαμν (1-2) εντός. Ήταν ανταγωνιστική μόνο στο α’ μέρος. Λογικό και αναμενόμενο να βγάλει κόπωση στο β’ και να υποταχθεί στην αντίπαλό της. Την Τετάρτη έπαιξε Κύπελλο με την Ελσίνκι, με την διοργάνωση να μην συνιστά προτεραιότητα, αλλά έκανε την υπέρβαση νικώντας στα πέναλτι με 4-2. Τιμωρημένος ο βασικός εξτρέμ Καντέ, αποχωρεί ο Έλληνας γκολκίπερ Νίκος Γιαννακόπουλος. Εξέτισε ο βασικότατος αμυντικός Κάλε Κατζ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Διαφωνούμε με το σετ και τον τεράστιο φαβοριτισμό των γηπεδούχων για έναν και μοναδικό λόγο. Η Εκένας πάει με ψυχολογία μετά την πρόκριση στο Κύπελλο επί της Ελσίνκι. Προτιμότερο το g/g. Μας αρέσει το Click here">1.83 στην Betshop.

ΜΑΡΙΕΧΑΜΝ – ΕΛΣΙΝΚΙ

H Μάριεχμαν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα μόλις από το πρώτο λεπτό και πέρασε από την έδρα της Εκένας (1-2). Μοιρασμένο το α’ μέρος, ανώτερη σε όλα στο β’. Πήρε το τρίποντο και απομακρύνθηκε από την καυτή ζώνη. Δύσκολο να βρεθεί στην εξάδα. Από 3 under και over 2,5 εντός. Μόλις 7 νίκες σε 67 ματς με την Ελσίνκι! Χωρίς ματς στο Κύπελλο, καθώς αποκλείστηκε από την Κουόπιο. Τραυματίας ο βασικός Καρδόσο (Ε). Αμφίβολος ο βασικός στόπερ Νόα Νούρμι.

Η Ελσίνκι πήρε τη νίκη στο ντέρμπι κορυφής με την Κουόπιο. Για 70 λεπτά έμοιαζε εγκλωβισμένη ούσα, μάλιστα, πίσω στο σκορ. Ισοφάρισε στο 81’ και γύρισε ο διακόπτης πανηγυρίζοντας την σπουδαία νίκη με άλλα δύο γκολ μέσα σε 11 λεπτά! Φαίνεται να βρίσκει βηματισμό στο πρωτάθλημα με 3 σερί νίκες με over 2,5 που την έχουν φέρει στην κορυφή. Έπαιξε Κύπελλο την Τετάρτη με την Εκένας και την «πάτησε» στα πέναλτι (4-2) μένοντας εκτός. Τιμωρημένος ο βασικός Λίνγκμαν (Μ). Δεν προκύπτουν άλλα προβλήματα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η λογική λέει πως η Ελσίνκι θα βγάλει αντίδραση μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο. Πάμε με το 2. Καλούτσικο το Click here">1.71 στην Betshop.

30/06/2024Veikkausliiga: Regular Season