Α’ Φινλανδίας: Με τα γκολ στο Λάχτι – Ίλβες

Σάββατο, 29 Ιουνίου 2024 - 00:10

Η παράδοση στο ζευγάρι δείχνει γκολ και εμείς θα πάμε για αρχή με το over 2,5 βλέποντας και για πιο ψηλά

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ – ΧΑΚΑ

Ούσα αποτελεσματική και με σύμμαχο την τύχη η Σεϊναγιόεν πήρε τον βαθμό στο εκτός με την Ίλβες (2-2) που λίγες μέρες νωρίτερα είχε αποκλείσει στο Κύπελλο. Προηγήθηκε δύο φορές κόντρα στην ροή του ματς βλέποντας την αντίπαλό της να χάνει ευκαιρίες στο 0-0, αλλά και πέναλτι (54’) στο 1-1. Έτσι με 4 βαθμούς στα 2 τελευταία ματς είναι στην εξάδα. Μετρά 3 σερί g/g και over 3,5 στο πρωτάθλημα. Την Τρίτη έπαιξε Κύπελλο με την Βάασα και την διέλυσε με 5-1 εντός παίρνοντας την πρόκριση. Δεν προκύπτουν ιδιαίτερα προβλήματα.

Μέτρια εικόνα και δίκαιο το εντός έδρας Χ της Χάκα με την Ίντερ Τούρκου (0-0). Ελαφρώς καλύτερη η αντίπαλός της στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, απείλησε λίγο στο τρανζίσιον. Με 3-1-1 στα τελευταία 5 ματς είναι στην εξάδα έχοντας διατηρήσει ανέπαφη την εστία της εδώ και 314 λεπτά. Την Τρίτη έπαιξε Κύπελλο με την ΡΚ-35 και προκρίθηκε στα πέναλτι με 5-4! Νοκ άουτ ο βασικός Μαχούτα (Α), αμφίβολοι οι ενδεκαδάτοι Μπαχ-Τραορέ (Α) και Εντάμ (Α). Τιμωρημένος ο σκόρερ Φαλ (Μ). Δεν επηρεάζουν οι απουσίες των Χιούζ (Τ), Μασέδο (Α), Τόρμα (Μ) και Μάκελα (Μ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δικαιολογημένος ο φαβοριτισμός της γηπεδούχου που έχει ψυχολογία μετά το 5-1 στο Κύπελλο επί της Βάασα. Όχι τίποτα το ιδιαίτερο η Χάκα. Κοιτάμε προς τον 1. Ικανοποιητικό το Click here">1.63 στην Betshop.

ΛΑΧΤΙ – ΙΛΒΕΣ

Με νέο προπονητή στον πάγκο, τον Ρικάρντο Ντουάρτε που έχει δουλέψει παλιότερα σε Ούλου, Γκνίσταν, Βάασα και την φινλανδική Ομοσπονδία. Αντικατέστησε τον αποχωρησθέντα, Τόνι Λίντμπεργκ. Έκανε ντεμπούτο με το αριστερό στο Κύπελλο χάνοντας με 2-1 από την Κοκόλα. Στο πρωτάθλημα έμεινε για 6ο ματς χωρίς νίκη, καθώς πλήρωσε αμυντικές αδράνειες στο εντός με την Γκνίσταν (3-3). Εξέτισαν οι Σελάντερ (Μ) και Πάσανεν (Μ). Αμφίβολος ο Ντζαλό (Μ).

Άξιζε το τρίποντο στο εντός με την Σεϊναγιόεν (2-2), αλλά πλήρωσε αμυντικές αδυναμίες. Βρέθηκε να χάνει νωρίς κόντρα στην ροή. Ισοφάρισε, έχασε πέναλτι στο 54’ και δέχθηκε το 1-2. Εν τέλει κατάφερε να «σώσει» τον βαθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Άλα Μιλιμάκι να παίρνει το ριμπάουντ σε χαμένο πέναλτι του ίδιου. Δεν είχε υποχρεώσεις στο Κύπελλο, καθώς αποκλείστηκε στον προηγούμενο γύρο από την Σεϊναγιόεν. Νοκ άουτ ο βασικός Ασπέγρεν (Α), εξέτισε ο Πικαράινεν (Α).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η παράδοση του ζευγαριού δείχνει πολλά γκολ και εμείς θα πάμε προς τα κει. Θα πικάρουμε για αρχή το over 2,5. Ικανοποιητικό το Click here">1.70 στην Betshop.

28/06/2024Veikkausliiga: Regular Season