Α’ Ισλανδίας: Πληρώνει ο 1 της Ακουρέιρι

Κυριακή, 23 Ιουνίου 2024 - 00:05

Τρία ματς στην Α’ Ισλανδίας με την επιλογή στο ματς της Ακουρέιρι να πληρώνει στο 1.90, δελεαστικό combο και στην Μπρέινταμπλικ.

ΑΚΟΥΡΕΪΡΙ – ΦΡΑΜ

Άξιζε τουλάχιστον τον βαθμό η Ακουρέιρι στο εκτός με την Μπρέινταμπλικ(2-1). Βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην ροή του ματς. Απάντησε στο 51’ και έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Δέχθηκε το 2ο γκολ και στις καθυστερήσεις έφθασε μία ανάσα από το 2-2! Έτσι παραμένει ουραγός μη δικαιώνοντας τις προσδοκίες που υπάρχουν γι’ αυτή. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Πιθανώς να κάνει αλλαγές καθώς έχει παίξει με την ίδια ενδεκάδα σε δύο σερί ματς σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, όπου απέκλεισε με 3-0 την Φραμ.

Μπορούσε τουλάχιστον βαθμό στο εντός με την Κοπαβόγκουρ (1-2). Καλή στο α΄μέρος, προηγήθηκε δικαίως και θα μπορούσε και άλλα γκολ. Βρέθηκε να χάνει στο 74’, αλλά στο 80’ είχε δοκάρι και μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει και να «σώσει» τουλάχιστον τον βαθμό. Θέλει εκδίκηση από την αντίπαλό της για το 3-0 στο Κύπελλο. Πέντε ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις. Ερωτηματικό ο βασικός Τ. Φερνάντες (Μ) λόγω τραυματισμού, τιμωρημένος ο ενδεκαδάτος, ΜακΛάγκαν (Α).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Με δεδομένες αδυναμίες στα μετόπισθεν οι δύο ομάδες. Γι’ αυτό και χαμηλά η απόδοση στο g/g. Θα πάμε λίγο ρισκαδόρικα και θα πάρουμε τον 1 της Ακουρέιρι που είχε καλή εικόνα με την Μπρέινταμπλικ. Καλό το 1.90 στην Betshop.

ΜΠΡΕΪΝΤΑΜΠΛΙΚ – ΑΚΡΑΝΕΣ

Ζορίστηκε η Μπρέινταμπλικ, αλλά τα κατάφερε με σύμμαχο και την τύχη κόντρα στην ουραγό Ακουρεϊρί (2-1). Προηγήθηκε κόντρα στην ροή και ενώ έδειξε αδυναμίες στο τρανζίσιον των φιλοξενούμενων. Ισοφαρίστηκε και γλίτωσε το 1-2 στο 56’. Βρήκε 2ο γκολ στο 74’ και γλίτωσε το «έμφραγμα» στο 90+2’. Έτσι παραμένει στο «κατώφλι» της πρωτοπόρου Βίκινγκουρ. «Τρέχει» με 5-1-0 στο πρωτάθλημα, μετρά 4 σερί g/g εντός. Ερωτηματικό ο βασικός Σιγκούρνταρσον (Μ) που δεν έπαιξε στο τελευταίο ματς.

Δίκαιη η νίκη της Ακράνες στο εντός με την ΚΡ Ρεϊκιάβικ (2-1). Ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, έφθασε σε δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο. Δεν τα έχασε στη μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις και πήρε το τρίποντο που την έφερε στην εξάδα. Βρίσκει ξανά τα πατήματά της μετά το 0-1-2 σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Σκοράρει σε 4 σερί εκτός. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Παρών και ο 20χρονος βασικός Σίγκουρντσον (Μ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δεδομένα φαβορί οι γηπεδούχοι. Αλλά έχουν τα θέματά τους στα μετόπισθεν. Προτιμότερο να πάμε σε combo bet και στο 1Χ και g/g. Καλό το 1.67 στο pamestoixima.gr

ΧΑΦΝΑΡΦΙΟΡΝΤΟΥΡ – ΦΙΛΚΙΡ

«Προδόθηκε» από τις απουσίες της στην άμυνα η αποψινή γηπεδούχος στο εκτός με την Στιάρναν. Καλή δημιουργικά με γκολ και φάσεις, αλλά στα μετόπισθεν με κενά που τα «πλήρωσε» ακριβά από το 80’ και μετά. Σε κακό μομέντουμ στο πρωτάθλημα με 0-2-3, παρόλα αυτά εντός εξάδας. Χωρίς νίκη από τις 4/5 και το 3-2 επί της Βέστρι. Εξέτισαν και επιστρέφουν οι βασικοί αμυντικοί Μπόντβαρσον και Θόρνταρσον. Εκτός ο έμπειρος χαφ, Σβέρισον που συμπλήρωσε κάρτες.

Τρίποντο-ανάσα για την Φίλκιρ επί της Βέστρι (3-2) με πρωταγωνιστή τον πορτιέρε, Χέλγκασον που έκανε σπουδαία επέμβαση στις καθυστερήσεις διατηρώντας το τρίποντο και το σκορ στο 3-2. Έτσι έδωσε παράταση ζωής στον τεχνικό της ομάδας, Σίγκμουντσον για τον οποίο ακούγονταν πολλά και «έπαιζε» σενάριο αποχώρησης. Μετρά 6 σερί g/g και Over 3,5 στο πρωτάθλημα, ενώ έχει σκοράρει και στα 6 επίσημα εκτός. Δεν φαίνεται να έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Κλασικό No bet ματς στο pregame, ανάμεσα σε δύο ομάδες από τις οποίες δεν ξέρεις τι να περιμένεις.

22/06/2024Úrvalsdeild: Regular Season