ΠΠΚ Αφρικής: Τα πάντα εξαρτώνται από την Σενεγάλη

Πέμπτη, 6 Ιουνίου 2024 - 03:20

Αν η Σενεγάλη είναι αυτή που ξέρουμε, σοβαρή και πειθαρχημένη έχει όλα τα φόντα για να πάρει το τρίποντο «καθαρίζοντας» από το ημίχρονο

ΣΕΝΕΓΑΛΗ – ΚΟΝΓΚΟ

Ξεκίνημα με ερωτηματικά στον όμιλο. Μετά το άνετο 4-0 επί του Σουδάν ακολούθησε για την Σενεγάλη το Χ με το Τόγκο (0-0) με την ομάδα του Αλιού Σισέ να νιώθει ικανοποιημένη με τον βαθμό βάσει της εικόνας του ματς. Πολλές χαμένες ευκαιρίες από πλευράς γηπεδούχων. Στο πρόσφατο Κόπα Άφρικα αποκλείστηκε στα πέναλτι από την Ακτή (4-5) στους «16». Ενώ στα φιλικά του Μαρτίου νίκησε Γκαμπόν (3-0) και Μπενίν (1-0).

Με απουσίες

Εκτός ο τραυματίας, Ζάκομπς (Α), τιμωρημένος ο Ντιατά (Μ), αλλά και οι Κουγιατέ (Μ) και Ντιά (Ε).. Νοκ άουτ και ο Σανό (Α).

Το Κονγκό προέρχεται από την εξαιρετική παρουσία στο Κόπα Άφρικα, όπου έπαιξε στον μικρό τελικό χάνοντας στα πέναλτι με 6-5 από την Νότια Αφρική. Στα προκριματικά ξεκίνησε με το δεξί επικρατώντας με 2-0 εντός της Μαυριτανίας, όμως ήρθε η ήττα από το Σουδάν (1-0) σε ματς, όπου πλήρωσε μία αμυντική αδράνεια, ενώ δεν βρήκε απαντήσεις στην αμυντική τακτική των γηπεδούχων. Μόλις δύο νίκες στα 11 τελευταία επίσημα και φιλικά σε 90λεπτο!

Νοκ άουτ ο Μπακαμπού

Εκτός ο τραυματίας Μπακαμπού (Ε). Επιστρέφει στην αποστολή ο Φαγιούλου (Τ), ενώ κλήθηκαν για πρώτη φορά οι οι Σαντίκι (Μ) και Εσέντε (Ε).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η σοβαρή Σενεγάλη έχει όλα τα φόντα για να πάρει το τρίποντο. Αν παρουσιαστεί όπως πρέπει δεν θα μας κάνει εντύπωση ούτε ο 1 από ημίχρονο. Πληρώνει 2.06 στην Betshop και αξίζει τον κόπο