Bundesliga: «Καθάρισε» ο Κέιν για την Μπάγερν, κορυφή και η Λειψία

Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2024 - 21:22

Στην κορυφή της Bundesliga θα παραμείνει η Λειψία και μετά το πέρας της 7ης αγωνιστικής.

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η Λειψία, που επικράτησε 2-0 της Μάιντς εκτός έδρας και έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Bundesliga.

Οι «κόκκινοι ταύροι» καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο με γκολ των Σίμονς (20’) και Όρμπαν (37’), με τους οπαδούς των ηττημένων να τα βάζουν με τον... Γιούργκεν Κλοπ λόγω Red Bull!

Ζόρικη επιστροφή στις νίκες για τη Λεβερκούζεν, που επιβλήθηκε 2-1, με ανατροπή, της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, εντός έδρας.

Το φιλμ της αγωνιστικής

Στην κορυφή της Bundesliga θα παραμείνει η Λειψία και μετά το πέρας της 7ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε επικράτησε σχετικά εύκολα στο Μάιντς με 2-0 της τοπικής ομάδας, χάρη σε γκολ των Σίμονς και Ορμπαν από το πρώτο ημίχρονο, παραμένει αήττητη και έφτασε τους 17 βαθμούς. Το αν θα είναι μόνη πρώτη ή όχι, θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα της Μπάγερν, που φιλοξενεί λίγο αργότερα τη Στουτγκάρδη.

Σε απόσταση... βολής (-3) από την κορυφή παραμένει η πρωταθλήτρια Λεβερκούζεν, η οποία, αν και βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα από πέναλτι του Μάρμους, νίκησε 2-1 την Αϊντραχτ στην «Μπάι Αρένα» και την ξεπέρασε στη βαθμολογία. Ο Αντριχ ισοφάρισε γρήγορα για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο και ο Μπονιφέις πέτυχε το νικητήριο γκολ της Μπάγερ στο 72΄.

Προσωρινά δεύτερη -πάνω από τη Μπάγερν- ανέβηκε η Φράιμπουργκ, που «καθάρισε» με τρία γκολ από το α΄ ημίχρονο την Αουγκσμπουργκ (3-1). Ο Δημήτρης Γιαννούλης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο για τους ηττημένους, που παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. «Ανάσα» πήρε η Χοφενχάιμ, η οποία νίκησε 3-1 την ουραγό Μπόχουμ, με τον τερματοφύλακα Μπάουμαν να αποκρούει στο 89΄ πέναλτι του Ντάσνερ, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις ο Ταμπάκοβιτς, ενώ η Γκλάντμπαχ επικράτησε 3-2 της Χαϊντενχάιμ και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν η Μπάγερν επικράτησε στο Μόναχο με 4-0 της Στουτγκάρδης και πάτησε κορυφή.

Ο Άγγλος διεθνής έκανε...αυτό που ξέρει. Έστελνε την μπάλα στο πλεκτό και «καθάριζε» για τους Βαυαρούς σε ένα ματς που το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ. Ήταν, όμως, να μην πάρει μπροστά ο Άγγλος σταρ, όταν το έκανε, «ποδοπάτησε» τους Σουηβούς.

Στο 57' άνοιξε το σκορ για να έρθει στο 60' να κάνει το 2-0. Δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Συνέχισε και στο 80' πέτυχε χατ τρικ με τον Κομάν στο 89' να διαμορφώσει το τελικό 4-0.