Premier League: Η Τότεναμ διέλυσε την Γουέστ Χαμ, νίκησε η Γιουνάιτεντ

Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2024 - 19:04

Με τρία γκολ σε 8 λεπτά στο καταιγιστικό της, δεύτερο ημίχρονο, η Τότεναμ επέστρεψε στις επιτυχίες και επιβλήθηκε με ανατροπή της Γουέστ Χαμ με το τελικό 4-1!

Τα σφυριά ευτύχησαν να προηγηθούν στο 18ο λεπτό με τον Κούντους όμως οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Κουλουσέφσκι στο 36'. Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 52' με τον Μπισουμά και κλείδωσε τη νίκη με το αυτογκόλ του Αρεολά τρία λεπτά αργότερα.

Ο Σον ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 60' σε 4-1 που ήταν και το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο καθώς ο Κούντους αποβλήθηκε στο 86' έπειτα από παρέμβαση του VAR.

Νίκη-οξυγόνο πήρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ», μετά το 2-1 απέναντι στην Μπρέντφορντ και μάλιστα με ανατροπή. Οι Μέλισσες πήραν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η ομάδα του Τεν Χαγκ απάντησε στην επανάληψη και πανηγύρισε μία πολύτιμη νίκη.

Μετά από δύο διαδοχικές ισοπαλίες, η Άστον Βίλα επέστρεψε στις νίκες και πάτησε στην πρώτη τετράδα της Premier League. Οι Villans βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο «Craven Cottage» κόντρα στη Φούλαμ, αλλά βρήκαν τον τρόπο να γυρίσουν τούμπα το ματς και να πάρουν το τρίποντο (3-1). Η Μπράιτον τα... χρειάστηκε, αλλά έφυγε με το σπουδαίο τρίποντο από το «St' James' Park», λυγίζοντας τη Νιούκαστλ (1-0). Έτσι, οι Γλάροι έδωσαν συνέχεια στο θετικότατο ξεκίνημά τους και ανέβηκαν στην 5η θέση της Premier League.