Super League: Στοπ στο Αγρίνιο για την ΑΕΚ

Σάββατο, 5 Οκτωβρίου 2024 - 21:45

«Φρένο» έβαλε ο Παναιτωλικός στην ΑΕΚ στο Αγρίνιο.

Με γκολ του Λουίς στο 73ο λεπτό, ο Παναιτωλικός επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ στο Αγρίνιο και την υποχρέωσε στην πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή και τις δύο ομάδες να έχουν τον ίδιο αριθμό τελικών. Οι κιτρινόμαυροι φώναξαν και για πέναλτι πάνω στον Περέιρα σε μαρκάρισμα του Τσάβες, αλλά διαιτητής και VAR συμφώνησαν ότι δεν υπάρχει κάτι στο ματς.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν και στο δεύτερο μέρος, όμως ο Παναιτωλικός βρήκε το γκολ με τον Μιγκέλ Λουίς στο 72'. Ο Μαυρίας έκανε ωραίο ανέβασμα από τα δεξιά και γύρισμα στο ύψος του πέναλτι. Ο Μιγκέλ Λουίς εκτέλεσε με τη μια και σκόραρε.

Η ΑΕΚ έμεινε στους 14 βαθμούς, ενώ ο Παναιτωλικός συνεχίζει ψηλά, καθώς ανέβηκε στους 11 βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο, προσπάθησε είτε από τα πλάγια, είτε από τον άξονα να βρει κενούς διαδρόμους για να σκοράρει, είχε τις στιγμές της, αλλά το γκολ δεν ήρθε. Η πιο «καθαρή» ευκαιρία για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα σημειώθηκε στο 9ο λεπτό με τον Πινέδα... φάτσα με την εστία να αστοχεί. Ο Πιερό στο 17' και πάλι ο Πινέδα στο 32' βρέθηκαν με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή του Παναιτωλικού, ωστόσο, δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Τσάβες. Το ίδιο συνέβη και στο 43' με τον Παντελάκη να βάζει την τελευταία στιγμή την κόντρα στο σουτ του Ρότα και η μπάλα να φεύγει κόρνερ.

Η φάση που σίγουρα θα συζητηθεί σημειώθηκε στο 26'. Ο Περέιρα βρέθηκε στη μικρή περιοχή έτοιμος να σκοράρει και στην προσπάθειά να περάσει τον Τσάβες έπεσε στο χορτάρι από μαρκάρισμα του γκολκίπερ των γηπεδούχων με τον διαιτητή Πουλικίδη να βρίσκεται πολύ κοντά στη φάση και να δείχνει «παίζετε». Οι παίκτες και ο πάγκος της ΑΕΚ ζήτησαν επίμονα πέναλτι, όπως τουλάχιστον, φάνηκε με «γυμνό μάτι». Η φάση ελέγχθηκε από το VAR, που απεφάνθη πώς δεν υπήρχε παράβαση και το ματς συνεχίστηκε κανονικά.

Το ημίχρονο έκλεισε με μία ξαφνική αντεπίθεση του Παναιτωλικού και τον Ντίας να μπαίνει στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Με τη σπουδαία επέμβαση του Στρακόσα στο βολέ του Λομόνακο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο (48'), ενώ τρία λεπτά μετά η ΑΕΚ «απάντησε» με το χαμηλό σουτ του Πινέδα να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσάβες (κόρνερ).

Απίθανη ευκαιρία έχασε ο Πιερό στο 62' για να βάλει μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ. Το σουτ του Κοϊτά από αρκετά πλάγια μετατράπηκε σε ιδανική ασίστ για τον φορ από την Αϊτή, μόνο που η προβολή που έκανε έμοιαζε περισσότερο με απόκρουση, αστοχώντας απελπιστικά εξ επαφής! Στο 70' ο Στάγιτς με σωτήρια προβολή δεν επέτρεψε στον Λιούμπιτσιτς να σκοράρει από το πέναλτι.

Κι ενώ η ΑΕΚ «έψαχνε» το γκολ, στο 73', με τον Βίντα εκτός για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες, ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με το καταπληκτικό τελείωμα του Λουίς από την ασίστ του Μαυρία (1-0). Η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση, άφησε κενούς χώρους στην άμυνά της και στο 87' λίγο έλλειψε να το πληρώσει, με τον Στρακόσα να κάνει σωτήρια επέμβαση στο σουτ του Μάϊντεβατς.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Πουλικίδης
Κίτρινες: Στάγιτς, Σιέλης, Πέρες, Μπακάκης - Πιερό, Περέιρα, Πινέδα, Αμραμπατ

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας (90'+1 Μπακάκης), Νικολάου (59' Λουίς), Πέρες, Λιάβας, Μπουζούκης (58' Ρόα), Ντίας (71' Μπελεβώνης), Λομόνακο (71' Μαϊντεβατς)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Ρότα (75' Αμραμπατ), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος (75' Χατζισαφί), Σιμάνσκι (65' Λιούμπιτσιτς), Περέιρα, Κοϊτά, Ελίασον (65' Γκαρσία), Πινέδα (75' Γκατσίνοβιτς), Πιερό

05/10/2024Super League 1: Regular Season