Bundesliga: Ηχηρές γκέλες για Λεβερκούζεν και Ντόρτμουντ

Σάββατο, 5 Οκτωβρίου 2024 - 18:50

Γκέλες για Λεβερκούζεν και Ντόρτμουντ. Η Μπάγερ έμεινε στο 2-2 με την Κίελ, ενώ η Μπορούσια έχασε στο Βερολίνο.

Η Λεβερκούζεν υπέπεσε σε τεράστια γκέλα, καθώς αν και προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Μπόνιφεις (4') και Χόφμαν (8'), ήταν αρκετά υποτονική, με την Χόλσταϊν Κίελ να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο και να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό (2-2).

Από την άλλη η Ντόρτμουντ ήταν απογοητευτική στην έδρα της Ουνιόν Βερολίνου και έχοντας μείνει στην 7άρα που έριξε στην Σέλτικ για το Champions League, έχασε 2-1. Το σκορ άνοιξε στο 26' ο Βογκτ με πέναλτι, με τον Φερτέσεν να κάνει το 2-0 στο 45'. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Νουρί Σαχίν, η οποία βρίσκεται στην 7η θέση της Bundesliga, ήταν να μειώσει με τον Ριέρσον στο 62'.