Premier League: «Κόλλησε» η Σίτι στο Νιούκαστλ

Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου 2024 - 19:35

Μάντσεστερ Σίτι και Νιούκαστλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στην 6η αγωνιστική της Premier League, με την ομάδα του Έντι Χάου να αποσπά τον βαθμό της ισοπαλίας με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκόρντον στο δεύτερο ημίχρονο.

Χωρίς τον Ρόδρι και τον Ντε Μπρόινε η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε τη... σπίθα στην αντίπαλη επίθεση, τα βρήκε σκούρα από το εξαιρετικό ανασταλτικό παιχνίδι της Νιουκάστλ και παραχώρησε εκτός έδρας ισοπαλία 1-1.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» μεταξύ της -πρωταθλήτριας και πρωτοπόρου- Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Νιούκαστλ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έπαιξε χωρίς τον Ρόδρι, ο οποίος αναμένεται να μείνει εκτός δράσης γι' αρκετούς μήνες, και άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια του Γκβάρντιολ, ενώ οι «καρακάξες» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το πέναλτι του Γκόρντον (58').

Να σημειωθεί πως για δεύτερη αγωνιστική η Σίτι χάνει βαθμούς, μετά το 2-2 κόντρα στην Αρσεναλ.

Νίκη για Άρσεναλ, έγραψε ιστορία ο Πάλμερ

Ο Λεάντρο Τροσάρ ήταν ο ήρωας της Αρσεναλ στο σημερινό ματς στο Λονδίνο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League, καθώς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε την ομάδα του, κρατώντας την στην κορυφή της βαθμολογίας (4-2).

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 (20' Μαρτινέλι, 45' Τροσάρ) και όλα έδειχναν πως θα είχε ένα εύκολο απόγευμα στο γήπεδο της. Η Λέστερ όμως είχε διαφορετική γνώμη, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της άμυνας και κατάφερε να ισοφαρίσει με δύο γκολ του δεξιού μπακ της, Τζέιμς Τζάστιν.

Οι «κανονιέρηδες» πολιόρκησαν στα τελευταία λεπτά την άμυνα των «αλεπούδων» και ο Τροσάρ έδωσε τη λύση στις καθυστερήσεις με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ενώ στο 11ο λεπτό ο Χάβερτζ «έγραψε» το τελικό 4-2.]

Στο μεταξύ στο Λονδίνο ο Κόουλ Πάλμερ έγραψε ιστορία, οδηγώντας την Τσέλσι στη σημαντική νίκη με 4-2 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», καθώς χρειάστηκε μόλις 10 λεπτά για να πετύχει χατ-τρικ (21' 28' 31'), ενώ μετά από τη μείωση του σκορ σε 3-2 από τον Μπαλέμπα (34'), βρήκε για τέταρτη φορά δίχτυα.