Bundesliga: Διέλυσε την Βέρντερ η Μπάγερν

Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου 2024 - 21:31

Με κεκτημένη ταχύτητα από το «διαστημικό» 9-2 επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην «Αλιάνζ Αρένα», η Μπάγερν διέλυσε την Βέρντερ.

Πω πω μια καυτή Μπάγερν Μονάχου! Οι Βαυαροί διέλυσαν τη Βέρντερ Βρέμης με 5-0 και συνεχίζουν απόλυτοι στην κορυφή της βαθμολογίας με 12 πόντους. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 10η θέση με 5 βαθμούς.

Ο Ολίσε άνοιξε το σκορ στο 23’, με τον Μουσιάλα στο 32’ να διπλασιάζει τα τέρματα. Ο Κέιν χτύπησε στο 57’ για το 3-0, ενώ ο Ολίσε έγραψε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 60ο λεπτό. Το τελικό 5-0 το διαμόρφωσε ο Γκνάμπρι στο 65’, με τη Βέρντερ να μην μπορεί να αντιδράσει στην ανωτερότητα της Μπάγερν.

Συνολικά σε 5 επίσημα ματς (4 στο πρωτάθλημα κι ένα στο Champions League) μετρά 25 γκολ έχοντας δεχτεί 5!

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ιταλό, Βιντσέντσο Γκρίφο (2 γκολ) η Φράιμπουργκ κάνοντας ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Χαϊντενχάιμ και προσωρινά πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 3 νίκες και μία ήττα.

Το αήττητο που έχει από την έναρξη της σεζόν επέκτεινε σήμερα η Ουνιόν Βερολίνου. Οι «πρωτευουσιάνοι» που κινδύνεψαν πέρυσι με υποβιβασμό, νίκησαν στην έδρα τους με 2-1 τη Χοφενχάιμ, συμπλήρωσαν τετράδα αγώνων με 2 «τρίποντα» και ισάριθμες ισοπαλίες, πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό ξεκίνημα στη σεζόν 2024/2025.

Στο ντέρμπι των ουραγών, που προέρχονταν από το 0/3, η Μπόχουμ αν και προηγήθηκε 2-1 της Χόλσταιν Κίελ, τελικά το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 89' να «κλέψουν» τον πρώτο τους βαθμό, ενώ ο πόντος για τους γηπεδούχους μόνο επιτυχία δε συνιστά.

Η Αϊντραχτ επιβεβαίωσε στον απόλυτο βαθμό την ανοδική της πορεία στη Bundesliga.

Μετά το «διπλό» επί της Βόλφσμπουργκ, μία εβδομάδα νωρίτερα, επικράτησε σήμερα στην έδρα της και της Γκλάντμπαχ (2-0) και με την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα ανέβηκε (προσωρινά) στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Ο Λάρσον στο 31' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, για να «σφραγίσει» το «τρίποντο» ο Μαρμούς στο 80ό λεπτό, απέναντι σε μία Γκλάντμπαχ που δεν απέφυγε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της και τρίτη συνολικά σε τέσσερα ματς από την έναρξη της περιόδου (μετρά μόλις μία νίκη κι αυτή εκτός έδρας επί της Μπόχουμ).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής
Άουγκσμπουργκ - Μάιντς 2-3 (25' Σλότερμπεκ, 57' Εσάντ / 13' Σιέμπ, 15', 49' Μπούρκαρτ)
Μπόχουμ - Χόλσταϊν Κίελ 2-2 (22' Μπέρο, 35' Ντάσνερ / 15' Ρίκλερ, 89' Μασίνο)
Ουνιόν Βερολίνου - Χόφενχαϊμ 2-1 (4' Ρόθε, 5' Γου-Γέονγκ / 67' Μπούλτερ)
Βέρντερ Βρέμης - Μπάγερν Μονάχου 0-5 (23' 60' Ολίσε, 32' Μουσιάλα, 57' Κέιν, 65' Γκνάμπρι)
Χάιντενχαϊμ - Φράιμπουργκ 0-3 (54' Ντόαν, 59' 65' Γκρίφο)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Γκλάντμπαχ 2-0 (31' Λάρσον, 80' Μαρμους)
22/9 16:30 Λεβερκούζερν - Βόλφσμπουργκ
22/9 18:30 Στουτγκάρδη - Ντόρτμουντ
22/9 20:30 Ζανκτ Πάουλι - Λειψία