Super League: ΑΕΚ – Βόλος 2-0, “πάτησε” κορυφή η Ένωση! (vids)

Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2024 - 22:10

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η ΑΕΚ επικράτησε του Βόλου (2-0), έφθασε τους δέκα βαθμούς και “έπιασε” στην κορυφή ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό. Σκόραρε ο Πιερό, διπλή ανακοίνωση για τη διαιτησία εξέδωσαν οι φιλοξενούμενοι!

Η Ένωση χρειάστηκε να αγωνιστεί με αρκετές αλλαγές καθώς μετά τους τραυματίες Μπρινιόλι, Λαμέλα, Οντουμπάτζο και Γκατσίνοβιτς τέθηκαν νοκ άουτ για διαφορετικούς λόγους και οι Βίντα, Μουκουντί αλλά και ο Λιβάι Γκαρσία που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στην προθέρμανση.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά ενώ οι φιλοξενούμενοι αποσυντονίστηκαν απο την αποχώρηση λόγω τραυματισμού του μέσου ντε Καμπς. Οι γηπεδούχοι… προειδοποίησαν με τον Πινέδα (11’) και άνοιξαν το σκορ στο 21’ με τον Πιερό που με κεφαλιά νίκησε τον Κόβατς και… άνοιξε λογαριασμό σκοράροντας στο ντεμπούτο του.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε τον έλεγχο αν και τα… χρειάστηκε στο 44’ όταν Μεντιέτα σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για να φέρει στα ίσα το ματς.

Το φινάλε του πρώτου 45λεπτου έφερε και νεύρα καθώς υπήρξε σύρραξη των ποδοσφαιριστών ενώ ενεπλάκησαν και μέλη των τεχνικών επιτελείων. Η διοίκηση του Βόλου εξέδωσε διπλή ανακοίνωση μάλιστα στην ανάπαυλα όπου έκανε λόγο για επιθετικό φάουλ του σκόρερ στο γκολ, αλλά και τη αποβολή του Πιερό στη σύρραξη ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Στην επανάληψη, ο Βόλος ξεκίνησε ορεξάτος αλλά η Ένωση άμεσα επανέκτησε την κατοχή και παρότι αρχικά το γκολ του Κάλενς (56’) ακυρώθηκε μετά απο υπόδειξη του VAR. βρήκε και δεύτερο τέρμα λίγο αργότερα με τον Κοϊτά (62’).

Οι γηπεδούχοι… ξέμειναν απο κουράγια, ο Ματίας Αλμέιδα φρέσκαρε την ενδεκάδα αλλά παρά τις αλλαγές η ΑΕΚ δεν κατάφερε να δώσει διαστάσεις στο 3ο φετινό τρίποντο.

ΑΕΚ: Στρακόσα, Πήλιος, Κάλενς, Μήτογλου, Ρότα, Σιμάνσκι, Πινέδα (75′ Περέιρα), Λιούμπιτσιτς (75΄Μάνταλος), Ελίασον (75′ Αμραμπάτ), Κοϊτά (89′ Τσιλούλης), Πιερό
Βόλος: Κόβατς, Μύγας, Μίλετιτς, Καλογερόπουλος, Κορρέα (74′ Κόντε), Φερράρι, Ντε Καμπς (10′ λ.τ. Μπερνάντου), Γκλάβτσιτς, Μεντιέτα (74′ Βιγιαφάνιες), Ασεχνούν (66′ Κόμπα), Άλτμαν

16/09/2024Super League 1: Regular Season