Super League:Έμειναν άσφαιρες Λαμία και Καλλιθέα (vid)

Σάββατο, 14 Σεπτεμβρίου 2024 - 20:04

Χωρίς νικητή έληξε (0-0) η αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στη Super League.

Χωρίς νικητή έληξε (0-0) η αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στη Super League. Η γηπεδούχος Λαμία ήταν…φλύαρη κι αναποτελεσματική, ενώ η Athens Kallithea στην κορυφαία της στιγμή είχε δοκάρι με τον Βαλμπουενά (86΄) κι έχασε την ευκαιρία να πάρει το πρώτο «τρίποντο» στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος.

Με εξαιρέσεις ελάχιστα μικρά διαστήματα, ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός στο πρώτο ημίχρονο.

Έπρεπε να περάσει το πρώτο δεκάλεπτο για να έρθουν οι πρώτες στιγμές. Μία για κάθε ομάδα, με το σουτ του Γκουίντο στο 12' να κοντράρει, ενώ ο Κόστιτς έπεσε και μπλόκαρε σ' εκείνο που έπιασε ο Μουτίνιο στα καπάκια (13').

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές. Κάτι που αντικατοπτρίστηκε στις ευκαιρίες των Μανθάτη (32') και Ουλντρίκις (33').
Το παιχνίδι σαν να είχε αρχίσει να αποκτά ρυθμό. Γρήγορα όμως ξανάπεσε, ενώ την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι είχαν ισορροπήσει εκ νέου, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ.

Επιστροφή στη Δράση με Σούπερ Τριπλή Προσφορά για όλους τους νέους παίκτες στο Pamestoixima.gr!

*Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις.
«21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 1114| Παίξε Υπεύθυνα |».

Δίχως αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Παρόμοια εικόνα με το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου, δεδομένου ότι το τέμπο παρέμενε χαμηλό και η Athens Kallithea εμφανίστηκε εκ νέου πιο απειλητική. Χαρακτηριστικές οι φάσεις με το πλασέ του Ντεμέτριους (59') και το σουτ του Μουτίνιο (63').

Το σκηνικό άλλαξε μετά και τις μαζεμένες αλλαγές των δύο ομάδων στο 69' (ντεμπούτο του Ενρίκεζ για τη Λαμία, με τον νεαποκτηθέντα φορ μάλιστα να έχει γραμμένο στα ελληνικά το επίθετό του στη φανέλα). Κι αυτό διότι η Λαμία ήταν πλέον εκείνη που απειλούσε, με επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ, όπως στο 71' με τους Ραντόνια-Ενρίκεζ και στο 76' με την τρομερή προβολή του Μότοκ προ του Φουρτάδο, αλλά και ενδιάμεσα (72') με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βλαχομήτρου.

ΛΑΜΙΑ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Αντράντε, Σάντμπεργκ (81΄Γκοτζαμανίδης), Ρινγκ (68΄Σαραμαντάς), Κορνέζος, Ραντόνια, Νούνιες, Μέκιτς (69΄Δοϊρανλής), Μπίκοβ (69΄Ενρίκεζ), Βλαχομήτρος, Γκουίντο (53΄Φουρτάδο).

ATHENS KALLITHEA (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγάν, Μανθάτης, Σοϊρί, Πασαλίδης, Μιρέν, Μότοκ, Μερκάτι (70΄Ματίγια), Μτιμπά, Μουτίνιο (70΄Βαλμπουενά), Ντεμέτριους (84΄Λουκίνας), Ουλντρίκις (58΄Τζιάνι).

14/09/2024Super League 1: Regular Season