Nations League: Πεντάρες για Ολλανδία και Γερμανία

Σάββατο, 7 Σεπτεμβρίου 2024 - 23:58

Μοίρασαν πεντάρες Ολλανδία και Γερμανία σε Βοσνία και Ουγγαρία αντίστοιχα.

Ιδανικό ξεκίνημα στο Nations League για την Γερμανία και την Ολλανδία.

Η Γερμανία ήταν καταιγιστική απέναντι στην Ουγγαρία στην πρεμιέρα της στο Nations League και την διέλυσε με 5-0 έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ. Θρίαμβος και για την Ολλανδία κόντρα στην Βοσνία (5-2).

Το γκολ του Φίλκρουγκ στο 27΄έβαλε το τρένο στις ράγες, το οποίο απογειώθηκε για τα καλά στο β΄μέρος. Στο 58΄ο Μουσιάλα με όμορφο τελείωμα βρήκε δίχτυα, προτού πάρει τη σκυτάλη οκτώ λεπτά αργότερα ο Βιρτζ για το 3-0. Στο 77΄ο Πάβλοβιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε διαστάσεις θριάμβου, με τον Χάβερτς τέσσερα λεπτά αργότερα να κερδίζει πέναλτι και να το εκτελεί για το τελικό 5-0.

Νίκη με πεντάρα πανηγύρισε και η Ολλανδία, η οποία επιβλήθηκε επί της Βοσνίας με το τελικό 5-2. Στο 13΄ο Ζέρκζι έγραψε το 1-0 με γυριστή κεφαλιά, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 27΄με τον Ντεμίροβιτς. Στο 45+2' οι Οράνιε ανάκτησαν το προβάδισμα με γκολ του Ράιντερς κι έφτασαν στο 3-1 στο 56΄χάρη σε κοντινή προβολή του Χάκπο. Το γκολ του Τζέκο στο 73΄φάνηκε να δίνει τόνο θρίλερ στο φινάλε, αλλά οι Ολλανδοί είχαν διαφορετικά σχέδια. Στο 88΄αρχικά ο Βέγκχορστ με προβολή βρήκε δίχτυα απέναντι στον εξουδετερωμένο γκολκίπερ για το 4-2, με τον Σιμόνς να προσθέτει ένα ακόμα γκολ στις καθυστερήσεις με τελείωμα μέσα από την περιοχή.

«Πάρτι» της Γεωργίας με Τσεχία, εύκολες νίκες για Αρμενία, Μολδαβία

Με το μεγάλο της «αστέρι», Κβίτσχα Κβαρατσχέλια, σε μεγάλη βραδιά (γκολ και ασίστ), η Γεωργία έκανε «πάρτι» στην Τιφλίδα απέναντι στην αγνώριστη Τσεχία, διαλύοντάς την με 4-1 στο πλαίσιο του Α΄ ομίλου της League B'.

Τρία γκολ μέσα σε 14 λεπτά στο β΄ μέρος πέτυχε η ομάδα του Ναιόλ, η οποία πήρε από νωρίς προβάδισμα για την πρωτιά του γκρουπ.

Άνετη επικράτηση και για την Αρμενία στον Δ΄ όμιλο της League C. Η ομάδα του Πετράκοφ επιβλήθηκε με 4-1 της Λετονίας, σε παιχνίδι με δύο αυτογκόλ (ένα για κάθε ομάδα), που επί της ουσίας κρίθηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους μετά το τρίτο τέρμα των γηπεδούχων.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Μολβαδία στο Κισινάου να «καθαρίσει» το παιχνίδι του Β' ομίλου της League D με τη Μάλτα (2-0), B.

Τα Νησιά Φερόε πήραν βαθμό από τη Β. Μακεδονία

Δύο πέναλτι καθόρισαν την τύχη του πρώτου αγώνα του 4ου ομίλου της League C του Nations League, ανάμεσα στα Νησιά Φερόε και στη Βόρεια Μακεδονία.

Το τελικό 1-1 της αναμέτρησης στο Τόρσχβαν «σφραγίστηκε» με το πέναλτι του Ντάβιντσεν στο 9', που έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (49') οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο (από την άσπρη βούλα) με τον Μπάρντι.