Premier League: «Ξέρανε» την Γιουνάιτεντ στο 90+5', άνετα η Σίτι!

Σάββατο, 24 Αυγούστου 2024 - 18:01

«Ξέρανε» τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 90+5' και έκανε το 2x2 η Μπράιτον!

Χάρη σε γκολ του Ζοάο Πέδρο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπράιτον πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «American Express Stadium» και διπλασίασε τις επιτυχίες της στο νέο πρωτάθλημα της Premier League.

Στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής, οι «γλάροι» προηγήθηκαν στο 32΄ με τον -πρώην παίκτη της Γιουνάιτεντ- Ντάνι Γουέλμπεκ και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, με τον Ντάλοτ να απομακρύνει πάνω στη γραμμή ένα (αδύναμο) πλασέ του Μίλνερ στο 52΄ και τον Γουέλμπεκ να «σημαδεύει» το δοκάρι στο 58΄. Οι «μπέμπηδες» ισοφάρισαν δύο λεπτά αργότερα με τον Αμάντ Ντιαλό και φάνηκε να πετυχαίνουν την ανατροπή στο 70΄ με τον Χαρνάτσο, όμως το γκολ ακυρώθηκε από το VAR, καθώς ο εκτεθειμένος Ζίρκζι ακούμπησε ελάχιστα τη μπάλα, λίγο πριν περάσει τη γραμμή τέρματος.

Κάπως έτσι, φτάσαμε στο 90+5΄, όταν ο Ζοάο Πέδρο με κοντινή κεφαλιά τον Ονάνα και χάρισε το «τρίποντο» στην Μπράιτον.

Με ανατροπή, αλλά και άνεση η Σίτι

Η Ίπσουϊτς σόκαρε για λίγα λεπτά τη Μάντσεστερ Σίτι στο Έτιχαντ, χάρη στο γρήγορο γκολ που πέτυχε με τον Σμόντικς στο 7' μετά από ασίστ του Μπρέναν Τζόνσον, ωστόσο οι πολίτες γρήγορα αντέδρασαν και με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς πέτυχαν τρία γκολ σε διάστημα 191 δευτερολέπτων.

Ο Χάλαντ στο 12' ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, δύο λεπτά μετά ο Ντε Μπρόινε έφερε τούμπα το ματς και στο τρίτο γκολ ο Βέλγος σέρβιρε για τον Χάλαντ που έκανε το 3-1 στο 16'.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα συνέχισαν να πιέζουν τα καρέ του Μούριτς και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν με κορυφαία εξ αυτών το δοκάρι του Ντε Μπρόινε στο 29' και στο 88' βρήκε το γκολ με τον Χάλαντ, με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το δύο στα δύο στην Premier League, ενώ ο Ίπσουιτς παρέμεινε χωρίς βαθμό, έχοντας αφήσει πίσω της όμως τα ματς με τους πολίτες και τη Λίβερπουλ.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Μπράιτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (32' Γουέλμπεκ, 90+5' Πέδρο / 60' Ντιαλό)
Μάντσεστερ Σίτι - Ίπσουϊτς 4-1 (12' πεν., 16', 88' Χάλαντ, 14' Ντε Μπρόινε - 7' Σμόντικς)
Τότεναμ - Έβερτον 4-0 (14' Μπισούμα, 25', 77' Σον, 71' Ρομέρο)
Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ 0-2 (67' Σούτσεκ, 72' Μπόουεν)
Φούλαμ - Λέστερ 2-1 (18' Σμιθ Ρόου, 70' Ιβόμπι - 38' Φαές)
Σάουθαμπτον - Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1 (70' Γκιμπς-Γουάιτ)
Άστον Βίλα - Άρσεναλ 0-2 (67' Τροσάρ, 77' Πάρτι)
25/08 16:00 Γουλβς - Τσέλσι
25/08 16:00 Μπόρνμουθ - Νιούκαστλ
25/08 18:30 Λίβερπουλ - Μπρέντφορντ