Πήρε το Σούπερ Καπ Βελγίου η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ

Σάββατο, 20 Ιουλίου 2024 - 23:27

Υπερπρωταθλήτρια Βελγίου η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, η οποία νίκησε με 2-1 την Μπριζ με την οποία σκόραρε ο Τζόλης.

Η Κυπελλούχος Βελγίου προηγήθηκε με πέναλτι του Κάμερον Πουέρτας πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους ενώ διεύρυνε το προβάδισμά της με το ξεκίνημα της επανάληψης, χάρη σε γκολ του κεντρικού αμυντικού Φέντε Λέισεν.

Η Κλαμπ Μπριζ αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στο 79ο λεπτό με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή του κορυφαίου Τζόλη. Σε δύο περιπτώσεις στις καθυστερήσεις, ο Άντονι Μορίς στέρησε από τον πρώην άσο του ΠΑΟΚ κι ένα δεύτερο γκολ, που θα σήμαινε την ισοφάριση, με το 2-1 να μένει μέχρι τέλους.

Με τον τρόπο αυτό, ο Σεμπαστιέν Ποκονιόλι ξεκίνησε ιδανικά τη θητεία του στον πάγκο της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, κατακτώντας το πρώτο Σούπερ Καπ στην ιστορία του συλλόγου. Στα highlight της αναμέτρησης που διεξήχθη στο «Γιαν Μπρέιντελ Στάντιον», η κάμερα που φορούσε στο στήθος του ο διαιτητής Μπραμ φαν Ντρις.