Euro 2024: Πρόκριση με αυτογκόλ για τους Γάλλους, 1-0 το Βέλγιο

Δευτέρα, 1 Ιουλίου 2024 - 21:10

Ένα αυτογκόλ του Βερτόνγκεν στο 85' έδωσε τη λύση για τους Γάλλους απέναντι στο Βέλγιο και οι "τρικολόρ" πανηγυρίζουν την πρόκριση στα προημιτελικά του Euro 2024, κάτι που άξιζαν με βάση την απόδοσή τους.

2.02 3.2 3.95 1.8 1.94 1.3 3.3 1.75 1.95 1.24 1.34 1.77

Μπορεί η Γαλλία να πέρασε στην επόμενη φάση με τρόπο τυχερό και δραματικό, καθώς η αναμέτρηση στο Ντίσελντορφ κρίθηκε με αυτογκόλ στο φινάλε, ωστόσο δίκαια το σύνολο του Ντιντιέ Ντεσάν έκλεισε θέση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου περιμένει τον νικητή του Πορτογαλία - Σλοβενία.

Η κυριαρχία των “τρικολόρ” στο πρώτο κομμάτι του αγώνα ήταν εμφανέστατη. Ο Εμπαπέ βρέθηκε σε θέση βολής στο 14′, όμως το σουτ πέρασε άουτ, με τον άσο της Ρεάλ να διαμαρτύρεται έντονα πως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Τουράμ αστόχησε με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Σταδιακά οι Βέλγοι προσπάθησαν να κρατήσουν περισσότερη ώρα την κατοχή και να κυκλοφορήσουν καλύτερα την μπάλα. Στο 25′ ο Ντε Μπρόινε απείλησε με εκτέλεση φάουλ, αιφνιδιάζοντας τον Μενιάν, ο οποίος κατάφερε να απομακρύνει με τα πόδια. Στο 34′ ήρθε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους Γάλλους. Ο Κουντέ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τουράμ σηκώθηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καστέλς. Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε χωρίς σκορ.

Οι Γάλλοι ήταν πιο κινητικοί και έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα διαδρόμους απέναντι στην καλά οργανωμένη βελγική άμυνα. Οι “τρικολόρ” είδαν τον Εμπαπέ να δημιουργεί καλές προϋποθέσεις, έπειτα από δική του εξαιρετική ατομική ενέργεια, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι “κόκκινοι διάβολοι” έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 71′. Οι παίκτες του Τεντέσκο κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα και ο Λουκάκου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Μενιάν ήταν στη θέση του και απομάκρυνε. Στο 83′ ο Ντε Μπρόινε δεν κατάφερε να νικήσει τον Μενιάν και δύο λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι. Ο Τσουαμενί βρήκε τον Κόλο Μουανί στα δεξιά, εκείνος έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε στον Βερτόνγκεν και κατέληξε στα δίχτυα. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 1-0 στο 85′.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντές, Καντέ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Τουράμ (62′ Κόλο Μουανί), Εμπαπέ, Γκριεζμάν.

Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέστο): Καστέλς, Καστάν (88′ Ντε Κέτελαρ), Φαές, Βερτόνγκεν, Τεάτ, Oνάνα, Ντε Μπρόινε, Καράσκο (89′ Λουκεμπάκιο), Ντοκού, Οπεντά (63′ Μανγκαλά), Λουκάκου.