Euro 2024: Εμφατικά στους "8" οι Ισπανοί, 4-1 την Γεωργία

Κυριακή, 30 Ιουνίου 2024 - 23:55

Μπορεί η "φούρια ρόχα" να δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στην πρωτοεμφανιζόμενη σε τελική φάση Euro Γεωργία, ωστόσο πήρε άνετα το εισιτήριο για τα προημιτελικά και πάει για μεγάλο ντέρμπι με την οικοδέσποινα Γερμανία.

Euro 2024: Εμφατικά στους

1.2 6.5 13.5 2.3 1.57 1.47 2.55 2.3 1.54 1.1 4.35

Η Γεωργία, που απέκλεισε την Ελλάδα στα πέναλτι και συμμετέχει για πρώτη φορά φέτος σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, έδινε το σημαντικότερο παιχνίδι της ιστορία της. Για 45 λεπτά έβαλε δύσκολα στους παντοδύναμους Ισπανούς, όμως στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε από δυνάμεις και γνώρισε βαριά ήττα. Η "φούρια ρόχα" έδειξε τα δόντια της, πέτυχε την πιο εμφατική στη φάση των "16" του φετινού Euro και πλέον ετοιμάζεται για έναν πρόωρο τελικό με την διοργανώτρια Γερμανία.

Οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο από την αρχή του ματς, όμως κόντρα στη ροή του παιχνιδιού στο 18ο λεπτό η Γεωργία βγήκε μπροστά και με μια σέντρα του Κακαμπάτζε, ο Λε Νορμάντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ουνάι Σιμόν για το 1-0 της τυπικά φιλοξενούμενης ομάδας. Ο Ντε Λα Φουέντε ανέβασε την πίεση, με τους παίκτες του να ψάχνουν τον τρόπο να διασπάσουν την άμυνα του Σανιόλ κυρίως με κάθετες πάσες μέσα στην περιοχή. Αυτό δεν λειτούργησε και έτσι από μια ωραία ανάπτυξη που έκαναν, ο Γουίλιαμς πάσαρε εκτός περιοχής στον Ρόδρι και εκείνος με ένα σουτ που πέρασε μέσα από πολλά σώματα, νίκησε τον Μαμαρντασβίλι για την ισοφάριση της Ισπανίας στο 39ο λεπτό με το 1-1 να είναι και το σκορ, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Ισπανία κατάφερε να βρει το γκολ της ανατροπής με τον Φαμπιάν Ρουίθ στο 51ο λεπτό, καθώς πήρε την κεφαλιά ανάμεσα από τα σέντερ μπακ της Γεωργίας για να εκτελέσει τον Μαμαρντασβίλι για το 2-1. Η Γεωργία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά δεν είχε πολλές ανάσες και αυτό φάνηκε σε κάθε κόντρα και διεκδίκηση που είχε με τους παίκτες της ιβηρικής. Η άμυνα τους είχε αρκετά κενά, με την “φούρια ρόχα” να απειλεί κυρίως κάθετα με τον Γουίλιαμς και τον Γιαμάλ. Η Ισπανία κατάφερε να σκοράρει και τρίτη φορά με τον Γουίλιαμς να νικάει όλη την αριστερή πλευρά της Γεωργίας, με το σουτ να βρίσκει τον ουρανό της εστίας για το 3-1. Ο χορός των γκολ δεν είχε σταματήσει εκεί, διότι ο Όλμο σκόραρε για το 4-1 στο 83ο λεπτό το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Ισπανία (Ντε Λα Φουέντε):Σιμόν, Καρβαχάλ (81′ Νάβας), Λε Νορμάντ, Λαπόρτ, Κουκουρέγια (66' Γκριμάλντο), Πέδρι (52′ Όλμο), Ρόδρι, Ρουίθ (81′ Μερίνο), Γιαμάλ, Μοράτα (66' Ογιαρθάμπαλ), Γουίλιαμς.

Γεωργία (Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Γκβελεσιάνι (78' Κβεκβεσκίρι), Κάσια, Ντβάλι, Λοχοσβίλι (63′ Τσιταϊσβίλι), Κιτεϊσβίλι (41′ Αλτουνασβίλι), Κοτσορασβίλι, Τσακβετάντζε (63′ Νταβιντασβίλι), Μικαουτάντζε (79′ Ζιβζιβάτζε), Κβαρατσχέλια.