Euro 2024: Σώθηκαν στο τέλος οι Άγγλοι, 2-1 την Σλοβακία

Κυριακή, 30 Ιουνίου 2024 - 21:41

Οι Σλοβάκοι ετοιμάζονταν για την μεγαλύτερη έκπληξη του Euro, ωστόσο ο Μπέλιγχαμ λύτρωσε την Αγγλία με γκολ στις καθυστερήσεις και ο Κέιν στην παράταση έδωσε στα "τρία λιοντάρια" την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

1.46 4.15 8 1.68 2.08 1.24 3.75 2.3 1.54 1.07 1.22 2.75

Μπορεί για μία ακόμη φορά η Αγγλία να μην έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, μπορεί να έφθασε κοντά στον αποκλεισμό και σε ένα ιστορικό... κάζο, όμως στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε. Τα "τρία λιοντάρια" συνεχίζουν την πορεία τους στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και στους "8" θα αντιμετωπίσουν την Ελβετία.

Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των παικτών του Καλτσόνα, η οποία δεν άφηνε καμία από τις μπάλες που προωθήθηκαν προς τον Ντουμπράβκα να τον απειλήσουν. Στο 25ο λεπτό η Σλοβακία κατάφερε μετά από εξαιρετικό συνδυασμό, να βρει τα δίχτυα του Πίκφορντ με τον Σραντς, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Άγγλο τερματοφύλακα, για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του αποδεικνύοντας πως τα “λιοντάρια” δεν πατούσαν καλά στο γήπεδο. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τους Σλοβάκους να έχουν προβάδισμα στο παιχνίδι, με το σύνολο του Σάουθγκεϊτ να δέχεται έντονες αποδοκιμασίες από τους φίλους του, καθώς η απόδοση των Άγγλων ποδοσφαιριστών ήταν απογοητευτική.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Άγγλοι στόχευσαν να απειλήσουν την Σλοβακία με σκοπό να φτάσουν νωρίς στην ισοφάριση. Το πέτυχε στο 50ο λεπτό με το γκολ του Φιλ Φόντεν μετά από γύρισμα του Γουόκερ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ μέσω VAR. Οι Άγγλοι ανέβαιναν στο γήπεδο. Σε καμία περίπτωση όμως οι παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ έκαναν αισθητή την παρουσία τους, καθώς ο χρόνος περνούσε και δεν είχε γίνει καμία αξιόλογη φάση. Ωστόσο, ο Μπέλιγχαμ κατάφερε με ένα ανάποδο ψαλίδι να σκοράρει στο 90+5′ και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, σοκάροντας τους Σλοβάκους. Με την έναρξη της παράτασης η Αγγλία πέτυχε και δεύτερο γκολ, αυτή την φορά με τον Χάρι Κέιν ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την μπάλα που ήταν στον αέρα και με κεφαλιά νίκησε τον Ντουμπράβκα για την ολική ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στο 91’.

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουέχι, Τρίπιερ (66′ Πάλμερ), Ράις, Μπέλιγχαμ (106′ Κόνσα), Σακά, Κέιν (106′ Γκάλαχερ), Μάινου (84′ Έζε), Φόντεν.

Σλοβακία (Καλτσόνα): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (109′ Τούπτα), Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάνκο, Κούτσκα ( 81′ Μπέρο), Λομπότκα, Ντούντα (81′ Μπένες), Σραντς, Χαράσλιν (61′ Σούσλοβ), Στρέλετς (61′ Σούσλοβ).