Euro 2024: Έκανε το απόλυτο η Ισπανία στον όμιλο, 1-0 την Αλβανία [vid]

Τρίτη, 25 Ιουνίου 2024 - 00:40

Αν και αδιάφορη βαθμολογικά και με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της, η "φούρια ρόχα" πήρε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο Β' όμιλο και πέρασε ως πρώτη και καλύτερη στους "16", αφήνοντας τους Αλβανούς εκτός συνέχειας.

2.95 3.1 2.62 1.6 2.22 1.21 4 1.88 1.81 1.48 1.37 1.4

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες με τους Αλβανούς να έχουν την κατοχή της μπάλας. Στη συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Στρακόσια με κεφαλιά του Μερίνο (12′) και στο επόμενο λεπτό είχαμε το γκολ. Ο Ντάνι Όλμο έβγαλε μία εντυπωσιακή κάθετη πάσα στον Φεράν Τόρες, που με το αριστερό άνοιξε το σκορ, δίνοντας προβάδισμα στην Ισπανία. Οι παίκτες του Λουίς Ντε Λα Φουεντε κυκλοφορούσαν τη μπάλα με περίσσια ευκολία και δεν ένιωθαν απειλή από τους αντιπάλους τους. Η Αλβανία αδυνατούσε να κάνει φάσεις, ο Μπαϊράμι, δεν μπορούσε ν’ ανασάνει από το μαρκάρισμα των Ισπανών και το παιχνίδι όδευε προς το 0-1. Λίγο έλειψε ν’ αλλάξει αυτό στο 45′, όταν ο Ασλάνι εξαπέλυσε έναν “κεραυνό” με το δεξί πόδι, όμως ο Ράγια ήταν σε ετοιμότητα.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Χοσέλου πήγε να σκοράρει το γκολ της διοργάνωσης, όμως το εν κινήσει τακουνάκι του, πέρασε έξω από την εστία του Θωμά Στρακόσια. Ο Σιλβίνιο ήθελε ν’ αλλάξει λίγο το ρυθμό της αναμέτρησης και εν πολλοίς τα κατάφερε, καθώς η είσοδος του Μπρόγια έφερε αναστάτωση στην Ισπανία. Μάλιστα στο 64ο λεπτό του αγώνα ο επιθετικός της Φούλαμ, σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Ράγια του είπε “όχι”, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του. Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Μπρόγια παραλίγο να γράψει το 1-1, όμως ο σταθερός Ράγια μπλόκαρε τη μπάλα και το 1-0 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Αλβανία (Σιλβίνιο): Στράκοσια, Μπαλίου, Αγέτι, Τζιμσιτί, Μιτάι, Λάτσι (69′ Μπερίσα), Ραμαντάνι, Ασλάνι, Ασάνι, Μπαϊράμι (69′ Χότζα), Μανάϊ (58′ Μπρόγια).

Ισπανία (Λουίς Ντε Λα Φουέντε): Ράγια, Νάβας, Βιβιάν, Λαπόρτ (45′ Λε Νορμάντ), Γκριμάλδο, Ζουμπιμέντι, Μερίνο, Τόρες (70′ Γιαμάλ), Όλμο (84′ Μπαένα), Οϊαρθάμπαλ (61’Λόπεθ), Χοσέλου (70′ Μοράτα).