Euro 2024: Κράτησαν την πρωτιά οι Γερμανοί, 1-1 με την Ελβετία [vid]

Κυριακή, 23 Ιουνίου 2024 - 23:59

Ο Φίλκρουγκ με γκολ στο 90'+2' λύτρωσε τους οικοδεσπότες του Euro 2024 και τους έδωσε την πρωτιά στον Α' όμιλο της διοργάνωσης, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 απέναντι στην Ελβετία, στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής.

6 3.85 1.55 1.92 1.81 1.32 3.15 1.85 1.84 2.4 1.23 1.12

Οι Ελβετοί πήγαν να κάνουν την μεγάλη έκπληξη στη Φρανκφούρτη, ωστόσο λύγισαν στο φινάλε. Η Γερμανία βρήκε γκολ ισοφάρισης στο φινάλε και κράτησε την πρώτη θέση του γκρουπ και μία πιο εύκολη διασταύρωση στους "16", αν και στο... βάθος φαίνεται πως έρχεται μεγάλος προημιτελικός κόντρα στους Ισπανούς. Το σύνολο του Γιούλιαν Νάγκελσμαν λυτρώθηκε στο τέλος απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Μουράτ Γιακίν, που πήρε την πρόκριση ως 2η από τον Α' όμιλο.

Οι Γερμανοί δημιούργησαν από νωρίς αρκετές επικίνδυνες στιγμές για την εστία του Ζόμερ. Μία από αυτές ήρθε στο 17' με τον Άντριχ να πιάνει ένα φανταστικό σουτ και να νικάει τον Ελβετό από τα 20+ μέτρα. Ωστόσο, η φάση ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR, για φάουλ του Μουσιάλα νωρίτερα. Έντεκα λεπτά αργότερα οι τυπικά γηπεδούχοι… πάγωσαν τη Φρανκφούρτη, όταν ο Ντόι τελείωσε υποδειγματικά μετά το γύρισμα του Φρέιλερ κι άνοιξε το σκορ. Στο 31' ο σκόρερ βγήκε απέναντι από τον Νόιερ και παραλίγο να βρει ξανά δίχτυα, αλλά το πλασέ του πέρασε πολύ οριακά άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί μπήκαν με διάθεση να πιέσουν και να… ρισκάρουν. Μόλις στο πρώτο 10λεπτο είχαν δύο καλές στιγμές, καμία εξ αυτών όμως δεν κατέληξε στην εστία. Στο 70' ο Κίμιχ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μπάιερ άργησε να εκτελέσει. Τα “πάντσερ” πλέον είχαν κλείσει τους Ελβετούς στα καρέ του Ζόμερ, αλλά δεν μπορούσαν να ισοφαρίσουν. Στο 88' οι παίκτες του Γιακίν απείλησαν για τρίτη φορά στο παιχνίδι, με τον Νόιερ να διώχνει εντυπωσιακά μετά από ένα μακρινό σουτ του Τσάκα. Στο 90'+2' ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για τους παίκτες του Νάγκελσμαν, με κεφαλιά του Φίλκρουγκ μετά από σέντρα του Ράουμ.

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάνζι, Εμπολό (65' Ντουά), Φρέιλερ, Τσάκα, Ροντρίγκες, Ντόι (65' Αμντούνι), Άμπισερ, Σαρ, Ρίντερ (65' Βάργκας).

Γερμανία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Ρούντιγκερ, Τα (61' Σλότερμπεκ), Κίμιχ, Χάβερτς, Κρόος, Μουσιάλα (76' Φίλκρουγκ), Βιρτς (76' Σανέ), Μίτελστεντ (61' Ράουμ), Γκουντογκάν, Άντριχ (65' Μπάιερ).