Euro 2024: Χαμός στον 5ο όμιλο μετά τη νίκη του Βελγίου επί της Ρουμανίας (vid)

Σάββατο, 22 Ιουνίου 2024 - 23:50

Το πάθημα έγινε μάθημα στο Βέλγιο που μετά το σοκ της πρεμιέρας με την Σλοβακία νίκησε στην Κολωνία με 2-0 την Ρουμανία και πανηγύρισε την 1η της νίκη στον 5ο όμιλο του Euro 2024.

Και τώρα χαμός... Το Βέλγιο νίκησε την Ρουμανία με 2-0 και πλέον όλοι στο γκρουπ έχουν από τρεις βαθμούς.

Το Βέλγιο προηγήθηκε με το «καλησπέρα». Μόλις στο 2' πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Λουκάκου έκλεψε άλλαξε με τον Ντοκού, έστρωσε στον Τίλεμανς και εκείνος με φοβερό σουτ άνοιξε το σκορ.

Οι Ρουμάνοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 5' είχαν τεράστια ευκαιρία. Ο Μάριν έκανε τη σέντρα με τον Ντραγκούσιν με κεφαλιά να μην μπορεί να νικήσει τον Καστέελς που έβγαλε σε κόρνερ.

Ο ρυθμός στο ματς ήταν φρενήρης, με το Βέλγιο να ΄χει μεγάλη ευκαιρία στο 19' για το 2-0. Ο Ντε Μπρόινε σέρβιρε στον Λουκεμπάκιο, εκείνος σούταρε με το αριστερό και ο Νίτσα έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το 1-0 παρέμενε με το Βέλγιο να ελέγχει τον ρυθμό του ματς, με την Ρουμανία στο 39' να απειλεί. Ο Ντράγκους βγήκε τετ α τετ με τον Καστέελς που τον πρόλαβε και μάζεψε την μπάλα.

Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το Βέλγιο να προηγείται με 1-0.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με δύο καλές φάσεις από το Βέλγιο. Στο 53' ο Ντε Μπρόινε πήρε την μπάλα από τον Τεάτ, σούταρε και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Και δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο άσος της Σίτι δεν κατάφερε να νικήσει τον Νίτσα.

Στο 63' ο Λουκάκου σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο φορ της Ρόμα ήταν σε θέση οφσάιντ, με την Ρουμανία να απειλεί στο 68΄ με τον Μαν, αλλά ο Καστέελς να είναι στο σημείο που έπρεπε.

To Βέλγιο έψαχνε το 2-0 και αυτό ήρθε στο 80' με τον Ντε Μπρόινε. Ο Καστέελς με... ελεύθερο κατάφερε να στείλει την μπάλα στον αρχηγό των Βέλγων και εκείνος πλάσαρε ιδανικά τον Νίτσα για το 2-0.

Στο 85' η Ρουμανία έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-1 με τον Άλιμπεκ, με τον Καστάνιε να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Το 2-0 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα στο ματς και ο όμιλος έχει πάρει... φωτιά.

ΒΕΛΓΙΟ (Ντομένικο Τεντέσκο): Καστίλς, Καστάν, Φαές, Βερτόνγκεν, Ντοκού (72' Καράσκο), Τεάτ (77' Ντεμπάστ), Τίλεμανς (72' Μανγκαλά), Ονάνα, Ντε Μπρόινε, Λουκεμπάκιο (56' Τροσάρ), Λουκάκου

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Εντι Ιορντανέσκου): Νίτα, Ράτσιου (89' Σορέσκου), Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μπάνκου, Μάριους Μάριν (67' Ολάρου), Ραζβάν Μάριν, Στάντσιου, Μιχάιλα (68' Χάτζι), Μαν, Ντράγκους (81' Αλιμπεκ)