Πρεμιέρα με το... δεξί για τους Γάλλους, 1-0 την Αυστρία [vid]

Δευτέρα, 17 Ιουνίου 2024 - 23:59

Οι "τρικολόρ" ήταν κυνικοί, δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, αλλά πήραν αυτό που ήθελαν, καθώς επικράτησαν 1-0 της Αυστρίας στο Ντίσελντορφ, στο πρώτο τους παιχνίδι για το Euro 2024.

5.5 4.15 1.57 2.05 1.7 1.37 2.95 1.74 1.97 2.35 1.22 1.14

Η Γαλλία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυκλοφορούσε τη μπάλα και μόλις στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης ο Εμπαπέ έπιασε συρτό σουτ, όμως ο Πεντς ήταν έτοιμος κι αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Οι παίκτες του Ντιντιέ Ντεσάμπ προσπαθούσαν να προκαλέσουν προβλήματα, από τα άκρα, όμως οι Ντεμπελέ και Τουράμ αδυνατούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα. Μάλιστα από το 20′ και μετά οι Αυστριακοί πάγωσαν το ρυθμό του αγώνα, ο Ζάμπιτσερ κρατούσε μπάλα, ενώ έγιναν πιο παραγωγικοί οι Μπαουμγκάρτνερ και Γκρέγκοριτς. Ο πρώτος έχασε τεράστια ευκαιρία στο 36′, καθώς δέχτηκε πάσα από τον Γκρέγκοριτς, πλάσαρε, όμως ο κίπερ των Γάλλων του είπε και πάλι όχι. Ένα λεπτό αργότερα κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Εμπαπέ κινήθηκε στη δεξιά μεριά, έβγαλε μία σέντρα και ο Βέμπερ άθελα του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 της Γαλλίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία μπήκε στο αγωνιστικό χώρο της Ντίσελντορφ Αρένα, με στόχο να τελειώσει όσο το δυνατόν νωρίτερα, την υπόθεση-νίκη. H Αυστρία προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως ο Εμπαπέ είχε ανεβάσει την απόδοση του, ο Ερναντέζ ανέβαινε συχνά στην επίθεση και στο 65′ λίγο έλειψε να γίνει δημιουργός, όμως ο Γκριεζμάν, δεν πρόλαβε την όμορφη παράλληλη μπαλιά του συμπαίκτη του. Οι τυπικά γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης από στημένη φάση και στο 75′ ο Βίμερ εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Μενιάν να διώχνει τον κίνδυνο, αφού η μπάλα είχε πάρει μία περίεργη τροχιά. Στο 78ο λεπτό ο Μπαουμγκάρτνερ βρέθηκε μπροστά από τον Μενιάν, όμως ο Γάλλος τερματοφύλακας μπλόκαρε τη μπάλα, κερδίζοντας και το φάουλ. Τα τελευταία λεπτά το παιχνίδι είδε δραματικό τόνο, αφού η Αυστρία έψαχνε την ισοφάρισε, ενώ η Γαλλία στόχευε σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά τελικά τίποτα δεν άλλαξε.

Αυστρία (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντς, Πος Ντάνσο (93′), Βέμπερ (59′ Τράουνερ), Εμουένε (88′ Πρας), Ζάιβαλντ, Ζάμπιτσερ, Λάιμερ, Μπαουμγκάρτνερ, Γκρίλιτς (59′ Βίμερ), Γκρέγκοριτς (59’Αρναούτοβιτς).

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντέζ, Γκριεζμάν (90′ Φοφανά), Καντέ, Ραμπιό (70′ Καμαβινγκά), Ντεμπελέ (70′ Κολό Μουανί), Εμπαπέ (90′ Ζιρού), Τουράμ.