Γερμανία-Ελλάδα 2-1: Λύγισε στο φινάλε η Εθνική [vid]

Παρασκευή, 7 Ιουνίου 2024 - 23:41

H Γαλανόλευκη κοίταξε στα μάτια τους Γερμανούς, προηγήθηκε, ήλεγξε το ματς στο πρώτο ημίχρονο αλλά η ανωτερότητα της Μάνσαφτ φάνηκε στην επανάληψη

Η Εθνική έκανε αξιόλογη προσπάθεια εκτός έδρας στο φιλικό με τη Γερμανία, έδειξε διάθεση και πρέσαρε σωστά σε μεγάλα κομμάτια του παιχνιδιού, ωστόσο οι Γερμανοί έστω και δύσκολα πήραν τη νίκη με 2-1.
Το 0-1 για την εθνική Ελλάδας ήρθε στο 33’ όταν ο Τζόλης έπιασε το σουτ, απέκρουσε ασθενώς ο Νόιερ και ο επερχόμενος Μασούρας σημάδεψε σωστά. Στη συνέχεια η εθνική είχε τον έλεγχο και όταν έκλεισε το ημίχρονο οι Γερμανοί αποδοκίμασαν την ομάδα τους. Στο δεύτερο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και ισοφάρισαν (1-1) στο 56’ με τον Χάβερτς. Η Ελλάδα είχε καλή στιγμή με τον Τζόλη στο 64’, ενώ η Γερμανία απάντησε με δοκάρι του Χένριχ στο 83’. Να σημειωθεί πως μόλις στο 9’ αντικαταστάθηκε ο Ιωαννίδης με πρόβλημα στον ώμο και στη θέση του πέρασε ο Παυλίδης. Το νικητήριο γκολ των Γερμανών (2-1) ήρθε στο 89’ με δυνατό σουτ του Γκρος.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ (69' Χένριχς), Ρίντιγκερ (69' Σλότερμπεκ), Τα, Μίτελσταντ (46' Ράουμ), Άντριχ (69' Γκρος), Κρόος, Μουσιάλα, Γκιουντογκάν (69' Φούλριχ), Βιρτς (46' Σανέ), Χάβερτς
ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος (78' Αθανασιάδης), Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Σιώπης, Μάνταλος (78' Κουρμπέλης), Μασούρας (68' Δουβίκας), Μπακασέτας (68' Μπουχαλάκης), Τζόλης, Ιωαννίδης (10' Παυλίδης)

Το Pamestoixima.gr σε υποδέχεται με Τριπλή Προσφορά* Γνωριμίας, χωρίς κατάθεση, κάθε μέρα για όλο το Ευρωπαϊκό!