Χούμελς και δοκάρια έβαλαν φρένο στην Παρί! [vid]

Τετάρτη, 8 Μαΐου 2024 - 00:43

Οι Παριζιάνοι δεν κατάφεραν να γυρίσουν το 1-0 του πρώτου ματς, ηττήθηκαν στο "Παρκ ντε Πρενς" και πλέον η Ντόρτμουντ τσέκαρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στο Γουέμπλεϊ.

1.47 5.15 5.35 3.15 1.32 1.81 1.92 1.45 2.55 1.14 1.16 2.6

Η τύχη δεν ήταν με το μέρος της Παρί Σεν Ζερμέν που ηττήθηκε 1-0 από τη Ντόρτμουντ στο Παρίσι και αποκλείστηκε μια ανάσα πριν από τον μεγάλο τελικό. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Παριζιάνοι είχαν 4 δοκάρια, συνολικά 6 μετά τα δύο του πρώτου ματς στη Γερμανία. Τώρα περιμένει τον αντίπαλό της όπου θα κριθεί από τον νικητή του ζευγαριού Ρεάλ Μαδρίτης - Μπάγερν.

O αγώνας:

Πολύ καλός ο ρυθμός και για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρνουν να ανησυχήσουν σημαντικά την αντίπαλη άμυνα. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την Παρί η οποία έφτασε κοντά στο 1-0 με τον Εμπαπέ, όμως ο Χούμελς τσίμπησε όμορφα τη μπάλα από τον Γάλλο. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθσαν να αντιδράσουν με τον Αντεγέμι να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ντοναρούμα και τον Ιταλό κίπερ να λέει "όχι". Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σημαντικές προϋποθέσεις στη συνέχεια, με το 0-0 να παραμένει έως το τέλος του πρώτου μέρους όπου οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Χούμελς με κοντινή κεφαλιά κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Πλέον η δουλειά για την Παρί έγινε ακόμη πιο δύσκολη καθώς έπρεπε να επανέλθει με το συνολικό σκορ να είναι το 2-0. Οι Παριζιάνοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ μετά το δοκάρι του Γουαρέν Ζαΐρ-Εμερί. Αρχικά απείλησε με το σουτ του Ράμος αλλά και ένα ακόμη δοκάρι του Νούνο Μέντες. Οι Γερμανοί έδειχναν να αντέχουν την πίεση και έπειτα ακολούθησαν οι αλλές από τους προπονητές που θέλησαν να φρεσκάρουν τις ομάδες τους. Ο Τέρζιτς έβγαλε τον Αντεγέμι για να προσθέσει έναν στόπερ, τον Νίκλας Ζίλε, ο Ενρίκε απέσυρε τον άστοχο Ράμος για τον Μάρκος Ασένσιο και έριξε και τον Μπραντλέ Μπαρκολά στη μάχη αντί του άφαντου Φαμπιάν Ρουίθ.

Η Παρί στη συνέχεια σφυροκόπησε την άμυνα της Μπορούσια και έψαξε ένα γκολ αρχικά με τον Εμπαπέ αλλά και στη συνέχεια με τον Βιτίνια με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι στις προσπάθειες και των δύο να σκοράρουν. Το σκορ παρέμεινε υπέρ των φιλοξενούμενων έως το τέλος που πανηγύρισαν μαζί με τον κόσμο τους την ιστορική πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Χακιμί, Μαρκίνιος, Μπεράλντο, Μέντες, Ζαΐρ-Εμερί (76' Λι), Βιτίνια, Ρουίθ (64' Ασένσιο), Ντεμπελέ, Ράμος (63' Μπαρκολά), Εμπαπέ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Ζάμπιτσερ, Τζαν, Σάντσο (67' Ζίλε), Μπραντ (85' Νμέτσα), Αντεγέμι (56' Ρόις), Φίλκρουγκ