Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για την Ίντερ - Όλα θα κριθούν στη Γερμανία!

Τετάρτη, 21 Φεβρουαρίου 2024 - 00:10

Η Ίντερ πήρε τεράστια νίκη επί της Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0 χάρη στο τέρμα του Αρναούτοβιτς στο 79ο λεπτό και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στο άλλο παιχνίδι, Αϊντχόφεν και Ντόρτμουντ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και η υπόθεση πρόκριση θα κριθεί στη Γερμανία.

Ίντερ - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0
Γρήγορος ρυθμός και πολλές μονομαχίες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με καμία από τις δύο ομάδες να μην έχει δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 33ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έψαξαν το γκολ με τον Τουράμ να χάνει τεράστια ευκαιρία, ενώ από την άλλη η Ατλέτικο δεν κατάφερε να δημιουργήσει πρόβλημα στους Ιταλούς.
Στο δεύτερο μέρος, η Ίντερ ήταν και πάλι αυτή που απείλησε αρχικά, ενώ από τα πρώτα 15 λεπτά οι δύο ομάδες μας προϊδέασαν για πολύ δυνατή συνέχεια, με πολλές φάσεις. Στο 63ο λεπτό, ο Αρναούτοβιτς έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Αυστριακό φορ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας τη μπάλα με δυνατό σουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η Ίντερ βγήκε στη κόντρα και ο Όμπλακ σταμάτησε τον Λαουτάρο στο μεταξύ τους τετ α τετ, με τη μπάλα να φτάνει στον Αρναούτοβιτς που έκανε νέο σουτ από πλάγια θέση, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 1-0. Η Ατλέτικο στη συνέχεια προσπάθησε να ισοφαρίσει, με τον Μοράτα να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ζόμερ. Έτσι το 1-0 διατηρήθηκε έως το τέλος, με την Ίντερ να παίρνει προβάδισμα πρόκρισης.

Αϊντχόβεν - Ντόρτμουντ 1-1

Η Αϊντχόβεν ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και μάλιστα στα πρώτα λεπτά του ματς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Από την άλλη η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε αρκετά να κρατήσει μπάλα και προσπάθησε να αντισταθεί στην ασφυκτική πίεση των Ολλανδών. Παρόλα αυτα, στο 24ο λεπτό κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. ο Μάλεν σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του και έκανε το 1-0. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι έχασαν δύο ευκαιρίες να φέρουν την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση με τον Μπακαγιόκο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους Ολλανδούς που μόλις στο 54ο λεπτό κέρδισαν μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα του Χούμελς στον Τίλμαν. Ο Ντε Γιονγκ ανέλαβε την εκτέλεσή του και έκανε το 1-1. Στο υπόλοιπο του ματς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης και έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στη Βεστφαλία.