Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός 76-81: Σλούκα εσύ, σούπερ σταρ!

Παρασκευή, 25 Οκτωβρίου 2024 - 23:06

Mε τον αρχηγό να τον παίρνει από το χέρι στην 4η περίοδο, όταν το ματς έδειχνε να «στραβώνει», ο Παναθηναϊκός δραπέτευσε από την Πόλη με σπουδαία νίκη επί της Φενέρ

Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός είχε αποκτήσει προβάδισμα ακόμα και με διψήφια διαφορά, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να περάσει μπροστά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ωστόσο, ο Κώστας Σλούκας, θυμήθηκε τις καλύτερες στιγμές του στην Τουρκία, και έγραψε ακόμα μία χαρίζονντας στο τριφύλλι ένα πολύτιμο «διπλό» (81-76).

Με αυτή τη νίκη, οι "πράσινοι" επέστρεψαν στις επιτυχίες στη EuroLeague, φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 3-2 και ισοφαρίζοντας τη θέση της ομάδας του Γιασικεβίτσιους, η οποία επίσης έχει 3-2.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά, εστιάζοντας στην άμυνα και "κλειδώνοντας" τη Φενέρμπαχτσε, ενώ στην επίθεση σημείωσε εύκολα καλάθια μέσω του αιφνιδιασμού, με τους Γκραντ, Οσμάν και Μπράουν να είναι πρωταγωνιστές. Αν και η τουρκική ομάδα βρήκε κάποια μακρινά σουτ, οι "πράσινοι" πήραν προβάδισμα από νωρίς, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 21-15.

Στη δεύτερη περίοδο, οι αλλαγές του Αταμάν αποδυνάμωσαν την άμυνα του Παναθηναϊκού, όμως ο Ναν άρχισε να "ζεσταίνεται" και με τη βοήθεια του Γιούρτσεβεν, η ομάδα αύξησε τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 46-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Γιούρτσεβεν συνέχισε να κερδίζει φάουλ και, με βολές, ανέβασε το σκορ στους 12 πόντους. Παρά την επιθετική "κόλληση" που παρουσίασε η ομάδα, η άμυνά της τους διατηρούσε μπροστά με 62-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε, με τον Μπιμπέροβιτς να σημειώνει συνεχόμενους πόντους και να οδηγεί την ομάδα σε ένα εντυπωσιακό 16-3, παίρνοντας το προβάδισμα. Ωστόσο, ο Σλούκας με μεγάλα καλάθια κράτησε τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι. Με τρίποντο σε δύσκολη φάση, επανέφερε το προβάδισμα για τους "πράσινους", το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος, κλείνοντας το ματς με 81-76, χάρη σε έναν ακόμα πόντο του Λεσόρ.

Φενέρμπαχτσε (Γιασικεβίτσιους): Μπάλντουιν 14 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάη), Μέλι 8 (2), Μέις 4, Χέιζ-Ντέιβις 3 (1/4 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 16 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χολ 7 (1/4 τρίποντα), Γκούντουριτς 9, Κόλσον 11 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς (3 ριμπάουντ), Μπιρτς 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Μπράουν 12 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 13 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Όσμαν 4 (0/3 τρίποντα), Γκραντ 9 (1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Ναν 15 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Λεσόρ 14 (5 ριμπάουντ,3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 2 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γιούρτσεβεν 12 (6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ)

* Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις διαθέσιμοι στο novibet.gr/info/oroi
21+| ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ:ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ.