Εφές - Ολυμπιακός 91-89: «Αυτοκτονία» στην Πόλη

Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου 2024 - 22:19

Ο Ολυμπιακός με συνεχόμενα λάθη στο φινάλε της αναμέτρησης, ουσιαστικά έκανε δώρο τη νίκη στην Εφές, σε ένα ματς που για περίπου 33 λεπτά ήλεγχε

O Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα, ουσιαστικά έκανε ένα ανέλπιστο δώρο στην Εφές, αφού, παρά τα προβλήματα στο ριμπάουντ, μπορούσε να φύγει νικητής από την Πόλη! Όμως, η έλλειψη καθαρού μυαλού στο φινάλε από τον κορυφαίο παίκτη του, τον Φουρνιέ, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Τούρκων.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εξωπραγματικό ξεκίνημα και δεν ήταν τόσο το +13, όσο η συνολική εικόνα: στους 5 πόντους παθητικό και 8 ασίστ έναντι μηδέν λαθών με 8/12 σουτ!
Μία ηχηρή ερυθρόλευκη «δήλωση» στην 1η περίοδο, βάζοντας τις βάσεις για το πρώτο του «διπλό» στην Euroleague. Και δεν ήταν τόσο το +12, όσο οι 11 περισσότερες κατοχές, τα 6 κλεψίματα, η αναλογία των 9 ασίστ έναντι μόλις ενός λάθους και σε γενικές γραμμές, ο άλλος αέρας που έδωσε στο παιχνίδι της ομάδας του, η παρουσία του Φαλ (3π., 2ρ., 2ασ., 1κλ.. σε 7') στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ τρομερές άμυνες έβγαζε ο Γουόκαπ στις αλλαγές όταν βρισκόταν στο low post με το αντίπαλο σέντερ. Κάπως έτσι η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε στον πάγκο με ένα εξαιρετικό 11-23.

Όσο κυριαρχικός ήταν όμως ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, άλλο τόσο χαλαρός εμφανίστηκε στο δεύτερο. Το second unit των Ερυθρολεύκων τα έκανε μαντάρα στην άμυνα, με πρώτο τον Πετρούσεφ, ο οποίος δέχτηκε τρία τρίποντα face to face. Γενικά η χαλάρωση της αμυντικής έντασης από τους «ερυθρόλευκους» έδωσε την ευκαιρία στην Έφες να αποκτήσει επιθετικό ρυθμό και για ένα τετράλεπτο να κυριαρχήσει πλήρως στο παρκέ, πλησιάζοντας στις δύο κατοχές (41-44). Αφού μάλιστα πρώτα, πέτυχε 30 πόντους στην περίοδο! Πετρούσεφ και Ράιτ ευθύνονται τουλάχιστον για τους 20 εξ αυτών.

To τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε, υπενθυμίζοντας πόσο μεγάλη πληγή είναι για τον Ολυμπιακό φέτος τα αμυντικά ριμπάουντ, με την Εφές να ανανενώνει την επίθεσή της 11 φορές, στο πρώτο ημίχρονο.
Την ίδια στιγμή, ο Φαλ έκανε ό,τι μπορούσε, πολλές φορές μόνος του, άλλες, με τη βοήθεια του Παπανικολάου. Σε αυτό το διάστημα οι Ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί στη δημιουργία με 20 ασίστ.
Όμως, είχε έρθει η ώρα του Εβάν Φουρνιέ, με τον Γάλλο να δίνει ρεσιτάλ έξω από τα 7,25 κρατώντας ζωντανό τον Ολυμπιακό. Ο Γάλλος έγινε σε εκείνο το σημείο, πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 15 πόντους σε 10' συμμετοχής. Πού να μην είχε φορτωθεί δηλαδή με 2 φάουλ στο 3ο λεπτό. Η Εφές, όμως, είχε βρει διαβολεμένο ρυθμό από μακριά και ισοφάρισε για πρώτη φορά στο ματς, έχοντας 10/19 τρίποντα σε εκείνο το σημείο.

Γενικά, απέναντι στο δημιουργικό και ομαδικό μπάσκετ του Ολυμπιακού, η Εφές μπορούσε να απαντήσει μόνο με ατομικές ενέργειες των ποιοτικών σουτέρ της. Το σκορ έκλεισε με 65-70 για τον Ολυμπιακό, και με τον ΜακΚίσικ να παίρνει τη σκυτάλη από τον Φουρνιέ με μεγάλα σουτ.

Το πρώτο προβάδισμα της Εφές πάντως ήρθε με το τρίποντο του Μπράιαντ στο 36'17'', αφού ήταν ξεκάθαρο ότι ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στο να περιορίσει τα επιθετικά όπλα της Εφές. Σαν να μην έφτανε αυτό, με τρία συνεχόμενα λάθη των κορυφαίων του (δύο του Φουρνιέ, ένα του ΜακΚίσικ) και αντίστοιχα καλάθια της Εφές (πολύ δύσκολο το τελευταίο του Μπράιαντ), η τουρκική ομάδα έφερε το σκορ στο 89-86 για να ακολουθήσει ένα airball τρίποντο του Φουρνιέ στα 5'' και το ματς να κλείνει με βολές του Νουόρα και καλάθι του ΜακΚίσικ (91-89).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-23, 41-44, 65-70, 91-89

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 24 (5/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπομπουά 4, Νουόρα 10 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπράιαντ 11 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμιτς 8 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Τόμπσον 13 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πουαριέ 7 (7 ριμπάουντ), Οσμάνι 4 (4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 5 (1), Γουίλις 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ράιτ 7 (3/5 δίποντα), Βιλντόσα 2, Φαλ 9 (2/2 δίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 16 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου (5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 11 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Πίτερς 4, Πετρούσεβ 3, ΜακΚίσικ 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Φουρνιέ 20 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές)

* Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις διαθέσιμοι στο novibet.gr/info/oroi
21+| ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ:ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ.