Άλμπα-Παναθηναϊκός 77-87: Το Βερολίνο, του (ξανα)δείχνει το δρόμο (vid)

Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου 2024 - 22:50

Ο Παναθηναϊκός άρχισε τη φετινή Ευρωλίγκα από εκεί που την άφησε πέρυσι, κατακτώντας το 7ο τρόπαιο της ιστορίας του! Με νίκη στο Βερολίνο, αλλά αυτή τη φορά επί της οικοδέσποινας Άλμπα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με ένταση από την αρχή του αγώνα, με τον Λεσόρ να σκοράρει 8 πόντους (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), δίνοντας στον Παναθηναϊκό προβάδισμα 12 πόντων (7-19) στο 7ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν κατάφεραν πολλά στην πρώτη περίοδο, η οποία έκλεισε με το σκορ στο 17-26 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Η Άλμπα βελτίωσε την απόδοσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους (32-37) με μερικά εύστοχα τρίποντα. Ωστόσο, ο Γκριγκόνις και ο Λεσόρ απάντησαν άμεσα με ένα γρήγορο 5-0, δίνοντας ξανά προβάδισμα 10 πόντων στην ομάδα του Αταμάν (32-42), που διατήρησε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (36-45).

Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα χωρίς να χρειάζεται να πιέσει, όμως στην τρίτη περίοδο η Άλμπα μείωσε στους 4 πόντους (47-51) χάρη σε τρεις βολές του Χέρμανσον και ένα κάρφωμα του Κουμάντζε στο 25ο λεπτό, ξαναβάζοντας ενδιαφέρον στο ματς. Οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμό για λίγο και πήγαν στο +9 (47-56), αλλά η Άλμπα αντέδρασε με σερί 7-0, μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (54-56) στο 28ο λεπτό. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 57-62 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα γρήγορο σερί 9-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 14 πόντους (57-71). Αυτό έδωσε την εντύπωση ότι το παιχνίδι είχε κριθεί, αλλά η Άλμπα μείωσε τη διαφορά στους 5 (68-73) και στη συνέχεια στους 4 πόντους (75-79). Τελικά, δύο κρίσιμα τρίποντα από τον Γκραντ και τον Σλούκα έδωσαν την τελική ώθηση στον Παναθηναϊκό, που πήρε τη νίκη με διαφορά 10 πόντων (77-87).

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 57-62, 77-87

Άλμπα Βερολίνου (Ισραέλ Γκονζάλες): Σπανιόλο 8, Βέτσελ 6, ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 13 (3), Μάτισεκ 6 (1), Χέρμανσον 12 (1), Ολιντέ 6, Κουμάντζε 8, Ραπικέ 2, Μπιν 5 (1), Γουίλιαμς 11 (3).

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 5, Σλούκας 10 (2), Οσμάν 5 (1), Γκραντ 10 (2), Ναν 16 (1), Λεσόρ 14, Γκριγκόνις 3 (1), Ερνανγκόμεθ 11 (3), Μήτογλου 5 (1), Γιούρτσεβεν 8.