Ισπανία-Ελλάδα 84-77: Κρίμα, κρίμα, κρίμα! Λεπτομέρειες και κούραση λύγισαν την Εθνική

Τρίτη, 30 Ιουλίου 2024 - 13:39

Η ηρωική Γαλανόλευκη έκανε ό,τι μπορούσε απέναντι στα... μεταφυσικά εύστοχα τρίποντα των Ισπανών, πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε και οι ελπίδες για πρόκριση ψαλιδίστηκαν σημαντικά, χωρίς όμως να έχουν εκλείψει

Η ζώνη του Σέρτζιο Σκαριόλο και τα ισπανικά τρίποντα από το... πουθενά, πλήγωσαν την Εθνική μας που κατέθεσε και πάλι όλο της το είναι για να πάρει τη νίκη αλλά δεν τα κατάφερε. Η φούρια ρόχα φάνηκε πιο συγκεντρωμένη και με πιο καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, και εκεί ακριβώς κρίθηκε το παιχνίδι.

Τίποτα όμως δεν έχει τελειώσει για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη που οφείλει να παλέψει για τη νίκη κόντρα στην Αυστραλία και να περιμένει τα καλά νέα από το goal average.

Η Εθνική αδίκησε τον εαυτό της στο πρώτο δεκάλεπτο, παίζοντας μεν εξαιρετικά στην επίθεση με πρωταγωνιστές τον Αντετοκούνμπο και τον Καλάθη, αλλά επιτρέποντας στον Αλντάμα να παίζει μόνος του, πετυχαίνοντας δύο τρίποντα και 10 από τους 21 πόντους της Ισπανίας! Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Γιουλ μπήκε στο ματς και με εύστοχα σουτ τριών πόντων εκ των οποίων το ένα κυριολεκτικά «σκοτωμένο» έφτασε τη διαφορα μόλις στον έναν πόντο στο τέλος της περιόδου (21-22).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε και το πρώτο, με τον Γιουλ να σκοράρει έξω από τα 6,75μ και να βάζει τη φούρια ρόχα για πρώτη φορά μπροστά. Την ίδια στιγμή, τα ποσοστά της εθνικής μας στην επίθεση κατέρρευσαν και, με τον Γιάννη στον πάγκο για ανάσες, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Ούτε με την είσοδο του σταρ των Μιλγουόκι Μπακς μπορέσαμε να βρούμε σκορ, αφού οι Ισπανοί βελτίωσαν την άμυνά τους, ενώ στην επίθεση όλοι σκόραραν με το απίστευτο 63% στα τρίποντα!

Ο Σπανούλης με προσθαφαιρέσεις προσπαθούσε να δώσει μομέντουμ στην ομάδα αλλά οι παίκτες του Σκαριόλο είχαν αφηνιάσει έξω από τη γραμμή των τριών πόντων αφού πλέον έβαζε και ο Αμπρίνες και ο Πραντίγια. Κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 49-35 με το επί΄μέρους σκορ στη 2η περίοδο να κλείνει στο 28-13...

Στην επανάληψη μπήκαμε δυνατά στην άμυνα προσπαθώντας να δυσκολέψουμε τα σουτ των Ισπανών και να βγάλουμε αιφνιδιασμούς αλλά στην εξίσωση άρχισε να μπαίνει και η κούραση των διεθνών με αποτέλεσμα οι Έλληνες παίκτες να κάνουν πιο εύκολα το φάουλ. Οι Ισπανοί συνέχισαν το... βιολί τους με μπροστάρη τον Αμπρίνες με το σκορ να φτάνει στο 55-39, στα 6:40 πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί άρχισε η ελληνική αντεπίθεση καθώς βγήκαν αιφνιδιασμοί με αιχμή τον Γιάννη και με τρίποντα του Παπανικολάου και του Τολιόπουλου στο φιναλε ρίξαμε τη διαφορά στους έξι (55-49) για την τελική αναμέτρηση στην 4η περίοδο.

Εκεί όπου με πέντε πόντους του Γιάννη, η Εθνική πλησίασε στον ένα, (62-61), και βρήκε επιτέλους παίκτη να απαντάει στα τρίποντα των Ισπανών. Ο Τολιόπουλος με δύο τέτοια σουτ κρατούσε ζωντανή τη Γαλανόλευκη αλλά οι παίκτες του Σκαριόλο έβαζαν τα απίστευτα - αυτή τη φορά με τον Ρούντι. Ο Τολιόπουλος όμως ήταν ηρωικός. Συνέχιζε να πυροβολεί και εντός πεδιάς, αλλά η ζώνη του Σκαριόλο «έδενε κόμπο» τα σουτ της Εθνικής μας, που με 31% στα τρίποντα δεν είχε ελπίδες να κάνει κάτι καλύτερο. Αποτέλεσμα, οι Ισπανοί να ξεφύγουν και πάλι στο φινάλε και να πάρουν τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Κοζλόφσκις, Ανάγια

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπράουν 7 (1 τρίποντο, 10 ασίστ, 4 λάθη), Πραντίγια 7 (1), Φερνάντεθ 10 (3/6 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγι, Αλδάμα 19 (3/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπριθουέλα 3 (1), Ντίαθ 3, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μπίλι Ερνανγκόμεθ 11 (2/7 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκαρούμπα, Αμπρίνες 8 (2), Γιουλ 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ασίστ)

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 5 (1/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 14 (4/6 τρίποντα), Καλάθης 8 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 5 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 27 (12/16 δίποντα, 3/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 4 (2/7 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ισπανίας: 12/26 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 15/18 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 15 λάθη, 16 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 19/35 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 3/5 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη, 22 φάουλ.