Η Παρτιζάν στα play off και η μαχητική Αρμάνι [vids]

Σάββατο, 8 Απριλίου 2023 - 01:07

Οι Σέρβοι νίκησαν 88-84 στο Μονακό και πέρασαν οριστικά, ενώ το Μιλάνο έδωσε ένα… μάθημα (84-76) στην Μπαρτσελόνα.

Μια ακόμα ομάδα που κλείδωσε και μαθηματικά την παρουσία στην 8άδα της Euroleague είναι η Παρτιζάν. Νίκησαν 88-84 στο Πριγκιπάτο τη Μονακό και μετά από 13 χρόνια είναι ξανά στα play off. Με τον Κέβιν Πάντερ να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο των Σέρβων στα 17,3'' για το τέλος, όταν σημείωσε το 84-80. Εξαιρετικό παιχνίδι έκαναν οι Αβράμοβιτς και Λεντέι με 22 πόντους ο καθένας, ενώ για τους Γάλλος ο Οκόμπο σημείωσε 23.

Η Μονακό προηγήθηκε με +9 (20-11) στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο δεύτερο η Παρτιζάν το γύρισε το ματς. Προσπέρασε με το τρίποντο του Αβράμοβιτς (28-29), ενώ με τον Λεσόρ έφτασε και το +10 (32-42). Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά των Σέρβων έφτασε και τους 15 (38-53), αλλά οι Γάλλοι «απάντησαν» με 13-0 (51-53). Μεγάλο come back των Μονεγάσκων στην τελευταία περίοδο, όταν προηγήθηκαν 76-75 με τρίποντο του Μοτεγιούνας. Εναλλαγές στο σκορ πριν την τρίποντη «βόμβα» του Πάντερ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 35-42, 56-62, 84-88.

Στο Μιλάνο νίκη γοήτρου για την Αρμάνι και… ζημιά για την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί έχασαν κάθε πιθανότητα για την πρώτη θέση μετά την ήττα 84-76 στο «Mediolanum Forum». Η ομάδα του Μεσίνα που είχε κορυφαίο τον Νέιπιερ, πέτυχε άλλη μια μεγάλη νίκη και έδειξε πώς «πλήρωσε» τις ατυχίες κατά τη διάρκεια της σεζόν, που την κράτησα εκτός play off. Αν και το ματς ήταν συναρπαστικό στα πρώτα 5', η συνέχεια ανήκε στους Ιταλούς.

Διότι πήραν το προβάδισμα μετά το 14', όμως δεν ξέφυγαν με περισσότερους από 4 πόντους. Στο τρίτο προηγήθηκαν με +8 (49-41, 53-45), για να φτάσουν στο +10 στο τέλος του. Στο τέταρτο οι «blaugrana» έχασαν την επαφή με το σκορ, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -15 (69-54) και -17 (75-58), αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-36, 58-48, 84-76.